Baba olmak başarıyı tetikliyor

Çocuk
Vardiyalı çalışma saatleri ve yoğun iş temposu Türkiye’de babaların çocuklarına yeteri kadar zaman ayırmalarını engellese de tecrübeli babalar işin sırrını çözmüş. Çalışan babalar çocuklarıyla d...
EMOJİLE

Vardiyalı çalışma saatleri ve yoğun iş temposu Türkiye’de babaların çocuklarına yeteri kadar zaman ayırmalarını engellese de tecrübeli babalar işin sırrını çözmüş.

Çalışan babalar çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmenin yollarını ararken, çalışan anneler için çok tanıdık olan bir soruyla karşılaşıyorlar:

“Ebeveynliğe özel sorumluluklarla kariyer ilerlemenizi nasıl dengeleyebilirsiniz?” İngiltere ve ABD’deki yasa koyucular aile dostu çalışma politikaları için yasa tekliflerini değerlendirirken, birçok baba halen aktif ebeveynlikle kariyer başarısı arasında bir seçimyapmakla karşı karşıya olduklarını hissediyor. Regus’un küresel araştırmasına katılan babaların yüzde 58’i esnek çalışma uygulamalarının daha fazla aile dostu olduğunu bildirirken, şirketlerin yüzde 72’si de esnek çalışmanın üretkenliği artırdığını söylüyor.

Çalışanlara nerede ve ne zaman çalışacaklarını seçme imkânı vermek, onların trafikte geçirdiği zamanı azaltıyor, aile hayatına uygun olan saatlerde çalışmalarını ve pahalı bakıcılıkmasraflarını kısmalarını sağlıyor. Çalışan anneler kadar, çalışan babaların da ebeveyn sorumlulukları için kariyerlerini feda etmeleri gerekmiyor. Ancak yeni jenerasyon babalar çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek istiyor. Bu personellerin dikkatini çekmek veya elinde tutmak isteyen şirketlerin ise onların işhayat dengesini iyileştirecek seçenekler sunmaktan başka yöntemkalmıyor.

Baba olmak başarıyı tetikliyor!

Babalık duygusunu olumlu şekilde yaşamak, kişinin kendi olgunlaşma süreci açısından yararlı oluyor. Psikiyatr Prof. Dr. Hakan Yöney,

“Bu durumun da kariyerine olumlu yansıyacağını düşünebiliriz. Profesyonel Zekâ kavramında ele aldığımız bileşenlerden birisi olan ‘Profesyonel Ben’ kişinin özel yaşamındaki ‘Ben’inin üzerine inşa edilir. Çalışan kişinin birey olarak olgunlaşmasının profesyonel tutumve davranışlarına da aynı şekilde yansıması beklenir.

Ayrıca ‘Beyinsel Esneklik’ açısından da son derece yararlı olabileceği kanaatindeyim” diyor. Çocuk büyütme sürecinin anne ve babaları dar bakış açılarının ötesine geçmeye zorladığını söyleyen Yöney, çocuğun ebeveynlerini geliştirip, esnek bakış açıları kazandırdığını belirtiyor. Yöney’e göre, bu durumyine kişinin iş yaşamına ve ilişkilerine yansıyor. Baba diğer çalışanlara karşı daha kabul edici, daha uyumlu ve anlayışlı oluyor.