Çocuk

Anne ve Bebek Sağlığı İçin…

Sağlık Bakanlığı Aile ve Çocuk Sağlığı Planlaması (AÇSAP) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aydınlı, "Doğum yaşını 20-29 arasına çektiğimizde anne sağlığına katkının yanı sıra bebek ölümleri yüzde 30 azalacaktır" dedi. Türkiye..

Anne ve Bebek Sağlığı İçin…

Sağlık Bakanlığı Aile ve Çocuk Sağlığı Planlaması (AÇSAP) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aydınlı, "Doğum yaşını 20-29 arasına çektiğimizde anne sağlığına katkının yanı sıra bebek ölümleri yüzde 30 azalacaktır" dedi.

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfının (TAPV), Taksim Hill Otel’de gerçekleştirdiği "Doğurganlığın Düzenlenmesi ve Sağlık Hizmetleri" başlıklı panelde konuşan Fehmi Aydınlı, Türkiye’deki sağlık kuruluşlarında doğum öncesi ve sonrası bakım ile çocuk sağlığı hizmetlerinin entegre bir biçimde sunulmasına yönelik ulusal programların yürütüldüğünü belirtti.

Bu çalışmaların temel amacının anne ve bebek ölümlerini azaltmak olduğunun altını çizen Aydınlı, "20 yaş altındaki annelerin bebekleri arasında bebek ölüm hızının çok daha yüksek olduğunu belirledik. Topluma vereceğimiz eğitimler ile doğum yaşını 20-29 arasına çektiğimizde anne sağlığına katkının yanı sıra bebek ölümleri yüzde 30 azalacaktır" şeklinde konuştu.

Doğurganlığın düzenlenmesinin en önemli yolunun bilgi seviyesini arttırmak olduğunu kaydeden Aydınlı, şunları söyledi:

"Bilgi gereksinimlerini belirlemek ve bunların hedef kitlelere ulaşmasının kültürel olarak kabul görecek yönlerini bulmak için bilgi, eğitim, iletişim faaliyetleri güncel araştırmalara dayanmalıdır. Ancak bu şekilde ortak çalışmalar yürüterek, anne, çocuk ve gençlerin sağlık düzeylerinin yükseltilebileceğine ve sağlıklı nesiller yetiştirebileceğimize inanıyorum."

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL