Anne Sütü Her Derde Deva

Çocuk
Doç. Dr. Neşe Özkayın, anne sütünün çocukları birçok hastalıktan koruduğu gibi ishale karşı da koruyucu rol oynadığını söyledi. Çocukluk döneminde görülen enfeksiyöz ishallerle ilgili bilgi eren Özkay...
EMOJİLE

Doç. Dr. Neşe Özkayın, anne sütünün çocukları birçok hastalıktan koruduğu gibi ishale karşı da koruyucu rol oynadığını söyledi.

Çocukluk döneminde görülen enfeksiyöz ishallerle ilgili bilgi eren Özkayın, anne sütünde bulunan bir takım maddelerin çocuklardaki bağışıklık sistemini geliştirdiğini belirtti. Özkayın, "Anne sütü birçok hastalıktan koruduğu gibi ishale karşı da koruyabiliyor. Çünkü sütü bağışıklık yanıtını artırıyor ve bağırsağı koruyan bakterilerin bağırsakta kalmasını sağlıyor. Dolayısıyla petojen mikro organizmalar bağırsakta o bakterilerin yerine geçemiyorlar ve dolayısıyla ve ishali korumuş oluyor. Eğer ishal geçmiş olsa bile anne sütü alan bebeklerde daha hafif atlatıldığını görüyoruz." dedi.

Anne sütünden normal besinlere geçiş döneminde ishal vakalarında artışın olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Neşe Özkayın, "Çünkü bu dönemde bu mikro organizmalarla temas etmemiş çocuğun bağırsakları mikro organizmalara karşı bir yanıt gelişmemiş." diye konuştu.

Bu dönemin sorunsuz atlatılması için koruyucu önlemlerin bulunduğunu anlatan Özkayın, alınacak önlemleri şu şekilde sıraladı: "Temizliğe ve korunma koşullarına daha dikkat edilmeli. Ellerin yıkanması, eğitim, anne sütü ile beslenme, gıdaların temiz hazırlanması, temizlik kurallarına uyulması, hayvanlarla yakın temasın kesilmesi veya belirli kurallarla yapılması."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi