Anne Adaylarına Müjde!

Çocuk
ABD’de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aykut Bayrak‘ın geliştirdiği yeni yöntem, çocuk sahibi olamayan veya geç yaşta anne olmak isteyen kadınların hem hamile kalma hem de dünyaya s...
EMOJİLE

ABD’de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aykut Bayrak‘ın geliştirdiği yeni yöntem, çocuk sahibi olamayan veya geç yaşta anne olmak isteyen kadınların hem hamile kalma hem de dünyaya sağlıklı bebek getirme şansını ciddi oranda artırıyor.

Yumurta dondurma işleminde kullandığı iki fa rklı yöntemle Mayıs ayında ABD’nin California eyaletindeki ilk sağlıklı bebeğin doğmasını sağlayan Bayrak, bu yeni yöntemin özelliklerini anlattı.

Bayrak, geliştirdikleri bu yeni yöntemin ilk unsurunun, ”karşılaştırmalı genomik hibridizasyon (CGH)’‘ testine dayandığını söyledi.

Bayrak, CGH testinin geliştirilmesi konusunda 5-6 yıldır çalıştıklarını belirterek, bu testin sağlıklı bebek doğumuna getirdiği çok önemli gelişmeyi şöyle anlattı:

”Önceden, dondurulan yumurta veya tüp bebek yöntemiyle anne karnına yerleştirilecek embriyonun kromozomları test edilemiyordu. Dolayısıyla dondurduğumuz yumurtaların hepsinin kromozomları normal olmayabiliyor. Kişi anne olmak istediğinde, bunları çözdüğümüz zaman, eğer yumurta anormal ise embriyo da anormal oluyor ve sağlıklı bir gebelik oluşmamış oluyordu.

CGH testiyle yumurtanın genetik sorunları olup olmadığını, kromozomlarının normal olup olmadığını öğreniyoruz. Böylece, yumurtayı dondururken, hangi yumurtaların normal olduğunu belirleyerek, bunları donduruyoruz.

TÜP BEBEKTE, İKİZ-ÜÇÜZ DOĞURMA RİSKİNİ DE AZALTIYOR

CGH testinin yüzde 85-90 oranında güvenilir olduğuna dikkati çeken Bayrak, bu yöntemin kısırlık durumuna bağlı embriyo oluşturumunda da kullanılabileceğine işaret etti.

Bayrak, ”Bu durumda da embriyo, anne karnına yerleştirilmeden test edilebilir. Böylece sadece kromozomları normal olanlar rahim içine konulacağı için, otomatik olarak özürlü veya down sendromlu bebek olma riski çok çok aza iniyor, hatta neredeyse sıfıra iniyor" dedi.
Testin tüp bebek yönteminde sıkça rastlanan ikiz, üçüz bebek doğma riskini de azalttığını vurgulayan Bayrak, ”Bu teknolojiyle bir tane embriyo bile transfer etseniz, yumurta normal olduğu için sağlıklı bebek doğuyor. ABD’de hala 2-3 embriyo transfer edilebiliyor. Ancak biz bu teknolojiyi kullandığımızda sadece bir embriyo transfer ediyoruz” diye konuştu.

YUMURTALARI HIZLI DONDURMAYLA BEBEK SAHİBİ OLMA ŞANSI ÇOK ARTIYOR

Dr. Aykut Bayrak, kullandıkları yeni yöntemin ikinci önemli özelliğinin ise yumurtaların ”çok hızlı dondurulması” olduğunu söyledi.

Bu dondurma yönteminin yeni bulunmadığını ancak kendilerinin bunu ”mükemmelleştirdiğini” ifade eden Bayrak, bu sayede dondurulmuş yumurtaların, çözüldüğünde yaşama oranının arttığına işaret etti.