Anne Adaylarına Alkol Uyarısı

Çocuk
İsveç‘te yapılan bir araştırmada hamileyken alkol alan kadınların bebeklerinde davranış bozuklukları görüldüğü ortaya konuldu. İsveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre; ha...
EMOJİLE

İsveç‘te yapılan bir araştırmada hamileyken alkol alan kadınların bebeklerinde davranış bozuklukları görüldüğü ortaya konuldu.

İsveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre; hamilelik esnasında alınan en düşük miktardaki alkol bile anne karnındaki cenine zarar veriyor. Alkol, çocuğun fizyolojik yapısına etkisi yanında, davranış bozukluklarına sebep oluyor.

Konuyla ilgili yayınlanan raporda, haftada bir ile dört bardak arası alkol alan kadınların çocuklarının üçte ikisinde doğum sonrasında davranış bozuklukları tespit edildiği kaydedildi.

Dünyada konuyla ilgili çeşitli araştırmaların yapıla geldiğini ve bazı araştırmacıların az miktarda olmak kaydıyla alkol kullanımına müsaade ettiği hatırlatılan raporda, son araştırmalar ışığı altında az da olsa alkolün zararlı olabileceğinin altı çizildi.

Araştırma sonuçlarının Avrupa Birliği Komisyonu’yla birlikte ilgili kurumlara da aktarılacağı belirtildi. İsveç’te 2004 yılında yapılan bir araştırma, kadınların yüzde 30’unun alkol kullanımını gebelikte bırakmadığını ortaya koymuştu.