Çocuk

Ameliyat İçin Geç Kalmayın

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Atilla Alp, anne karnındaki gelişimin erken haftalarında dudağın her iki tarafı ve ağız tavanının normal şartlarda beraber geliştiğini ama her doğan 800 çocuktan..

Ameliyat İçin Geç Kalmayın

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Atilla Alp, anne karnındaki gelişimin erken haftalarında dudağın her iki tarafı ve ağız tavanının normal şartlarda beraber geliştiğini ama her doğan 800 çocuktan birinde yarık dudak ve yarık damak vakalarına rastlandığını söyledi.
 

Bebek 6-10 haftalık olduğunda dudak yarığı ameliyatının yapılabileceğini belirten Alp, bebeğin anesteziden zarar göremeyecek belli bir ağırlığa ulaşması (4,5 kg) için bu sürenin beklendiğini belirtti. Alp’in verdiği bilgiye göre; damak yarığı ameliyatı da 6-18 aylık devrede yapılabiliyor. Erken ameliyat edilen damakta, ameliyat nedeni ile oluşan iz dokusu üst çene ve yüz gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Daha geç ameliyat edilirse de çocuğun yarık damak ile konuşmayı öğrenmesi ve damak onarıldıktan sonra konuşmanın düzelmesinin zorlaşması ihtimali bulunuyor. Yarık dudaklı çocuklarda dudakta ameliyat sonrası kalan izlerin düzeltilmesi için daha ileri yaşlarda ek ameliyat gerekebiliyor. 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL