Akıllı çocuk saatleri kullanımı ne kadar sağlıklı? Kullanım tecrübeleri neler?

Çocuk
Son yıllarda teknolojideki muazzam değişim insanoğlunun bütün yaşam tarzını değiştirmiştir. Gündelik hayatımızdaki pek çok rutinimiz internet ve mobil cihazların etkisi ile köklü olarak değişmiştir. &...
EMOJİLE

Son yıllarda teknolojideki muazzam değişim insanoğlunun bütün yaşam tarzını değiştirmiştir. Gündelik hayatımızdaki pek çok rutinimiz internet ve mobil cihazların etkisi ile köklü olarak değişmiştir.

 

Günümüzden sadece 15 – 20 yıl gibi kısa bir süre öncesine kadar gündelik işlerimizi bugünkünden çok daha farklı şekillerde yapıyorduk. Örnek olarak artık birçoğumuzun hayatında fatura yatırmak için fatura yatırma şubelerine gitme gibi bir durum kalmamıştır. Hatta küresel COVID – 19 salgınından sonra internet teknolojilerinin önemi eskisinden de fazla hale gelmiş ve pek çok sektörü yapısal olarak değiştirmiştir.

 

Konuya bu kadar geniş bir perspektiften gelmemizin nedeni bütün dünyanın yaşam tarzını değiştiren internetin ailelerimizin yaşam tarzını da değiştirmesine vurgu yapmaktır. Sadece ebeveyn çocuk ilişkilerinde teknolojinin kullanıldığı onlarca farklı ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerden son zamanlarda en çok ilgi görenlerden biri sadece çocukların kullanımı için dizayn edilmiş olan ve bu özelliklere sahip akıllı çocuk saatleridir.

 

Akıllı çocuk saatleri nedir?

Akıllı çocuk saatleri, çocukların kullanımı için özel olarak üretilmiş olan ve ebeveynlerinin ellerindeki akıllı cihazlar ile doğrudan bağlantı kurulmuş saatlerdir.

 

Bu saatlerin pek çok özelliği çocuk kullanımına özel olarak geliştirilmiştir. Örneğin; çocukların bu saatler ile yapacakları aramalarda arayabilecekleri maksimum kişi sayısı 5’tir. Çocuğa saat üzerinden gelen aramalarda ise saatin kullanıldığı uygulamada kayıtlı olmayan bir numaranın araması halinde arama otomatik olarak reddedilmektedir.

 

Akıllı çocuk saatlerinin pek çok modelinde benzer özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin olmazsa olmaz olanlarının hangileri olduğunu sırasıyla belirtelim.

 

GPS Takip

Aslına bakılırsa akıllı çocuk saatleri kullanımı çocukların güvenliğini sağlamak için tercih edilmektedir. Nitekim günümüzde ebeveynler çocuklarının eskisi kadar sık olarak sokaklarda oynamalarına müsaade etmemektedirler. Yoğun iş yaşamları nedeniyle çocuklarını her zaman parklara götürme fırsatı bulamayan ebeveynler de mecburen çocuklarını bir yerde evlerde tutmak zorunda kalmaktadır.

 

Bununla birlikte akıllı çocuk saatleri kullanan çocukların konumları GPS takip özelliği sayesinde anlık olarak ebeveynleri tarafından takip edilebilmektedir. Bu sayede çocuğunun tam olarak konumunu istediği gibi görebilen ebeveyn, güvenle çocuğunu izleyebilmekte ve güvenliğinden emin olmaktadır.

 

İşte bu özellik GPS takip ile gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle bir akıllı çocuk saatinin olmazsa olmaz ilk özelliği GPS takip özelliği olmasıdır.

 

SOS Butonu

Güvenlik ile ilgili bir diğer özellik de akıllı saatin acil durumlarda kullanılabilecek SOS butonunun olmasıdır.

 

SOS butonu temel olarak çocuğun herhangi bir acil durumda kaldığını saat üstünde yer alan tek bir butona basarak saatin bağlı olduğunu ebeveyn cihazlarına SOS sinyali göndermesini amaçlar.

 

Bu sinyali alan ebeveyn de başka herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan çocuğunun tehlikede olduğunu öğrenmiş olur. SOS butonuna basıldıktan sonra saat otomatik olarak bağlı olduğu ebeveyn cihazına çocuğun konumunu aksi bir talimat gelmediği müddetçe göndermeye devam edecektir.

 

Bu özellik gerçekten akıllı çocuk saatinin ana amacı olan güvenliği gerçekleştirmeye yönelik eşsiz bir özelliktir.

 

Kamera

Akıllı çocuk saatlerinin bazı modelleri kullanıcılara kamera seçeneği sunmaktadır. Bu seçenek aslına bakılırsa saatin doğrudan güvenlik amacını sağlayacak bir özellik değildir.

 

Opsiyonel olarak değerlendirilebilecek bu seçenek çocuğun saat ile birlikte kullanımı için alınacak saatte yer alabilir. Genellikle kameralı akıllı çocuk saatleri, çocuğun kamerayı kullanımına imkân tanımaktadır. Ancak bazı gelişmiş modellerde ebeveyn de anlık olarak çocuğun kullandığı akıllı saatin kamerasına bağlanarak anlık görüntü alabilmektedir.

 

Su Geçirmezlik

Yine akıllı çocuk saatlerinde olmazsa olmaz sayılmayan bir özellik olarak su geçirmezliği örnek gösterebiliriz. Yine de alacağınız cihazı bir çocuğun kullanacağı düşünüldüğünde bu cihazın çocuğun oyunlar oynarken saatin su ile temasını sağlama ihtimali göz önünde bulundurulduğunda gereksinim duyabileceğiniz bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

 

Eğer alacağınız saatin su geçirmez bir akıllı saat olmasını istiyorsanız bu saatin IP67 veya daha üstü dayanıklılık standartlarına sahip olmasına dikkat ediniz.

 

Akıllı çocuk saatleri ile telefon numarasından konum bulma, anlık gps takibi, kamere üzerinden görüntü ve ses takibi gibi kalibliyetler yapılabilmektedir.

 

Akıllı çocuk saatleri kullanışlı mı?

Bakıldığı zaman teknoloji çağının bize sunduğu çok daha gelişmiş ürün ve imkanların yanında akıllı çocuk saatine ne kadar gereksinim duyulacağı tartışmalı bir konu olabilir. Ancak özellikle ebeveynlerin, çocuklarının güvenliğini birinci planda tuttuğu günümüzde akıllı çocuk saatleri, sanıldığından çok daha kullanışlı özellikler gösterecektir.

 

Öncelikle GPS takip özelliği ve saat ile ilişkilendirilmiş ebeveyn cihazı üzerinden dilediğiniz zaman saatin konumunu takip edebiliyor ve saate müdahale edebiliyor oluşunuz büyük bir avantajdır. Nitekim bazı ebeveynler ilkokul çağına gelmiş çocukların bu saatler ile çok fazla oynamalarından çekinebilir. Bu doğrultuda bazı saatlerde çocukların diledikleri zaman oynayabilecekleri oyunları olduğunu söylemeliyiz. Ancak belirttiğimiz üzere; bu isteğe bağlı bir seçenektir. Dilerseniz içerisinde çocuğun derslerine mâni olacak şekilde vakit geçirmesini sağlayacak özelliği olan bir akıllı çocuk saatini satın almama şansınız bulunmaktadır.

 

Bununla birlikte yine ebeveynlerin bu çekincelerini önleyecekleri bir özellik de saatin bünyesinde bulunmaktadır. Bu özellik, ebeveyn cihazından saate müdahale edilebilmesidir. Bu doğrultuda çocuğunuzun saatine ebeveyn cihazından eğer onun saat ile haddinden fazla oynadığını düşünüyorsanız anında müdahale ederek derslerini etkilemesini engellemeniz de mümkündür.

 

Ayrıca okul çağındaki çocukların gerçekten okulda olup olmadığını öğrenebilmek adına da akıllı çocuk saatlerinin GPS takip özelliği oldukça yararlı olacaktır. Bilindiği üzere bazı günler çocuklar okulu asmak için okuldan kaçabilmektedirler. Nitekim böyle zamanlarda çocuğunuzun sabah evden çıktığında okula gidip gitmediğini de yine saatin anlık GPS üzerinden takip edilebilme özelliğini kullanarak tespit edebilirsiniz.

 

Sonuç

Elbette ki bahse konu akıllı çocuk saatleri ile ilgili tüm özelliklerden tek bir yazıda detaylı bir şekilde bahsetmemiz mümkün olmamaktadır. Ancak buna rağmen bu saatlerin gelişmiş özelliklerinin ebeveynlerin çocuklarını onlardan habersiz bir şekilde denetlemelerine olanak tanımaktadır.

 

Bununla birlikte ebeveynler tarafından akıllı çocuk saatleri kullanımı noktasında bazı soru işaretlerinin olduğu açıktır. Ancak söz konusu çocuklarımız olunca böylesi kullanışlı özellikler sunan bir saatin bir özelliği sayesinde hayati bir durumdan çocuğumuzu kurtarabilmenin mümkün olacağı da bilinmelidir.

 

Nitekim İstanbul’da yaşanan bir olayda okuldan eve dönerken serviste kilitli kalan 7 yaşındaki çocuk, akıllı saatinden ebeveynlerine gönderdiği sinyal sayesinde serviste sabaha kadar kalmaktan kurtuldu. Bu da aslına bakılırsa bu saatlerin böylesi bir hayati durumda bir seferlik doğru kullanımının bile ne kadar önemli bir işlevi yerine getirdiğini göstermesi bakımından önemli bir örnektir.

 

Bu doğrultuda; her ne kadar mükemmel olmasalar da özellikle çocuk güvenliği gibi bir konuda kullanım sunuyor olması, akıllı çocuk saatlerinin çocuklarımız tarafından kullanımının sağlıklı bir seçenek olduğunu göstermektedir. Ayrıca teknolojik özelliklerinden dolayı meydana gelebilecek çekincelerin ebeveynin de çocuğun doğru kullanımını sağlayabilmesinden ötürü engellenebildiğini de bir kere daha belirtelim.

 

 

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme