Çocuk

Aileler Çocukların Kimlerle Yazıştığını Bilmeli!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Durak, çocukların internette tanıştığı kişilerin tecavüzüne uğrayabileceğini, anne babaların çocuklarının sanal ortamda kimlerle yazıştıklarını baskı..

Aileler Çocukların Kimlerle Yazıştığını Bilmeli!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Durak, çocukların internette tanıştığı kişilerin tecavüzüne uğrayabileceğini, anne babaların çocuklarının sanal ortamda kimlerle yazıştıklarını baskı kurmadan bilmeleri gerektiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Mithat Durak, tecavüzcü kişilerin normal insanlardan çok farklı olduğunu, bunların farklı özellikleri nedeniyle suça yöneldiklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Durak, "Bu tip kişiler zor ailelerde yetişmiş. Bu tip kişilerin çocukluk döneminde aynı suç kendilerine karşı işlenmiş, yakınları tarafından cinsel istismara maruz kalmış olabilir. Bunlar da bu nedenle aynı suçu bir başkası üzerinde deniyor. Bunlar düşük zekalı kişiler ise plan yapmazlar. Zeka seviyesi yüksek tecavüzcüler ise, günlerce aylarca kurbanını seçip onun üzerinde nasıl bir suç işleyeceğini planlayarak geliştirir. Duygusal açıdan örselenmiş kişilerdir. Ailelerinden destek görmeyen kişilerdir" diye konuştu.

Kapalı toplumlarda tecavüz suçlarının daha çok işlendiğini ve aile içinde tecavüzlerin görüldüğünü bildiren Yrd. Doç. Dr. Mithat Durak, şöyle devam etti: "O an eğer suç işleyeceklerse karşısındaki küçük, genç, demeden suçu gerçekleştirme eğilimindedirler. Çocuk olup olmaması onlar için önemli değildir. Onlar, karşısındaki kişiyi cinsel obje olarak görür. Bunlardan faydalanma eğilimindedir. Suç işleyen kişileri hep dışarıdan biri zannederiz. Bilimsel veriler suç işleyenlerin yakın çevreden olduğunu, çocuğu tanıdıklarını, fırsat kolladıklarını ve fırsatını bulduklarında tecavüz ettiklerini ortaya koyuyor. Bu kişiler aileden biri de olabilir. Çocuğu, ’Sana cinsel eğitim veriyorum’ diye kandırırlar ve çocuk bunu bir oyun olarak algılar. 12-13 yaşına gelip ahlaki gelişimi başlayana kadar çocuk, bunu oyun olarak görür. Çocuk, bunu kötü olarak anlamlandırmaya başladığında bu durumdan utanır, tecavüz edenin tehditlerinden de korktuğu için bu durumun ortaya çıkmasından korkar. Eğer bu olay aile içinde ise anne babanın kötü bir şey yaptığını duyurmamak için onun üstünü kapatır. Cinsel eğitimi gelişmiş ülkeler düzeyindeki gibi vermeliyiz. Kulaktan dolma bilgilerle çocuklar ailelerini eğitmemeli."

İnternetten bulunan erkek arkadaşın tecavüz edebileceğini ve hatta arkadaşlarını da devreye sokabileceğini açıklayan Yrd. Doç. Dr. Mithat Durak, "Kişiliğinin oluşmaya başladığı ve ilerlemeye başladığı dönemde yaşadığı boşluklar, yakın çevresiyle olan çatışmalar, kişiyi yeni deneyimlere yöneltir. Çocuk aslında tecavüz edileyim diye bir yere gitmez. Bir kişiye bağlanmak, sevgi görmek ve ailesinden göremediği duygusallığı o kişiyle gidermek için beraber olur. Karşısındaki kişi onu kullanıp tecavüz edebilir. Hatta daha da ileriyi gidip arkadaşlarını devreye sokabilir. Anne babalar çocuklarının ne yaptığını bilmek zorundalar. Onlara baskı uygulamadan gün içerisinde kimlerle yazıştığını, kimlerle konuştuğunu bilmeli. Eğer baskı kurarsanız çocuk yeni eğilimlere kapı açar" dedi.

Haber365

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL