Oyuncak Müzesi Göz Doldurdu

Turizm&Seyahat
Şair Sunay Akın‘ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, 2010 yılı için "Avrupa’nın En İyi Müzesi Ödülü"ne aday gösterildi. Müze 2005 yılından beri sergilediği eserler ve müzecilik an...
EMOJİLE

Şair Sunay Akın‘ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, 2010 yılı için "Avrupa’nın En İyi Müzesi Ödülü"ne aday gösterildi. Müze 2005 yılından beri sergilediği eserler ve müzecilik anlayışıyla kendini geliştiriyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi, Nisan ayında International Council of Museums / Milletlerarası Müzeler Konseyi (İKOM) üyeliğine kabul edilirken, ayrıca müze Avrupa müzelerinin Oscar’ı olarak bilinen European Museum Forum/Avrupa Müzeler Forumu (EMF) ödüllerine aday olmaya da hak kazandı.

Bu yıl Avrupa Müzeleri Forumu’nda, 2009 yılının en iyi müzesi ödülü Salzburg Müzesi‘ne verildi. 2010 yılı için İstanbul Oyuncak Müzesi‘nin de aday gösterildiği ödül, gelecek yıl Finlandiya‘da düzenlenecek olan toplantıda açıklanacak.

İstanbul Oyuncak Müzesini kuran şair ve yazar Sunay Akın da adaylıkla ilgili görüşlerini şöyle ifade etti:

"Sanatçı ödül avcısı olmamalıdır. Önemli olan kültürümüze, yaşadığımız kente ödül kazandırmaktır. En iyi müze ödülünü kazanırsak sevincim, onurum kendi adıma değil, kültürümüz ve İstanbul adına olacaktır. 2010 yılında, Avrupa’nın kültür başkentlerinden biri olan İstanbul’daki bir müzenin Avrupa Müzeler Forumu’nun vereceği ödüle aday olması bile bizi onurlandırıyor."