Gençlik Haber Sitesi | On5yirmi5.Com

Osmaniye’ye Bartok Müzesi

Osmaniye’ye Bartok Müzesi
0 görüntüleme
16 Haziran 2019 - 18:29

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Istvan Szabo, dünyaca ünlü Macar bestekar Bela Bartok için Osmaniye‘de oluşturulacak müze salonunda incelemelerde bulundu.

Büyükelçi Szabo, Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek ve Belediye Başkanı Kadir Kara ile basına kapalı görüştükten sonra, dünyaca ünlü Macar bestekar Bela Bartok için Cebelibereket Kültür Merkezi’nde ayrılan müze salonunu gezdi.

"Bela Bartok Müzesi ve Daimi Sergisi"nin bu yıl sonunda açılmasının planlandığını, bu nedenle açılış öncesi incelemelerde bulunmak üzere Osmaniye’ye geldiğini belirten Istvan Szabo, müzenin açılışını Macaristan cumhurbaşkanı veya kültür bakanının Türkiye programında yapabilmesi için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Szabo, 1936 yılında Türkiye’ye gelerek, İstanbul Konservatuvarı arşivinde incelemeler yapan Macar bestekar Bela Bartok’un Osmaniye ve çevresindeki göçerlerin müziklerinden taş plaklar yapmasından yola çıkılarak böyle bir müze kurulmasının gündeme geldiğini bildirdi.

Müzenin sadece müzikoloji bakımından değil Osmaniye’nin Macaristan’da tanıtılması açısından da çok önemli bir unsur olacağını kaydeden Büyükelçi Szabo, "Macarların Osmanlı İmparatorluğu’nda eserleri var. Türkiye’nin bazı şehirlerinde bu müzeler var. Osmaniye’de de Bartok sergisinin açılması, buraya gelen turistler için de ilgi çekici olacak. Bu müzenin Osmaniye’ye gelen turist sayısının yükselmesine de katkıda bulunacağına inanıyorum" dedi.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise Türk ve Macar halkları arasında tarihsel derin bir dostluk olduğunu ifade ederek, "Bela Bartok büyük bir sanat adamı. Kendisi bölgemizde büyük derleme ve araştırma çalışmaları yapmış ve bu çalışmaları sadece bu bölgede kalmamış, dünya müzik literatürüne girmiş, hatta okyanus ötesine kadar taşınmış. Bizim ezgilerimiz dünyanın dört bir tarafına Bartok sayesinde ulaşmış. Bu müze ile Türk ve Macar halkları arasındaki dostluk bağlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmuş olacağız" diye konuştu.

Istvan Szabo, Belediye Başkanı Kara’ya "Macar Tarihi İlişkilerinden Kesitler" ile "Bela Bartok’un İzinde" adlı kitapları, Kara da Szabo’ya yer fıstığı ile Karatepe kilimi armağan etti.

Bela Bartok, 25 Mart 1881 doğumlu Macar besteci, piyanist ve Doğu Avrupa halk müziği derleyicisidir. Bartok bugün müzik biliminin kurucularından biri olarak bilinir. 26 Eylül 1945’te vefat etmiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

© Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.