İstanbul’a Yakın Haftasonu Tatili için Uygun Tatil Yerleri

Turizm&Seyahat
Pandemi döneminden en çok etkilenen ve muhtemelen etkilenmeye de devam edecek olan ilimiz hiç şüphesiz İstanbul. Gerek sokağa çıkma kısıtlamaları gerek şehrin kalabalığı ve iş stresi nedeniyle gerilen...
EMOJİLE

Pandemi döneminden en çok etkilenen ve muhtemelen etkilenmeye de devam edecek olan ilimiz hiç şüphesiz İstanbul. Gerek sokağa çıkma kısıtlamaları gerek şehrin kalabalığı ve iş stresi nedeniyle gerilen sinirleri rahatlatmanın en kolay yolu ise birkaç günlük kısa tatiller vermek.

Yıllık izni beklemeden haftasonu tatile çıkmayı düşünenler için hazırladığımız bu listede İstanbul’a en yakın ve uygun fiyatlı tatil yerlerini listeledik. Listedeki yerlerde bulunan otellere daha az ödeme yapmak isteyenler için de Balnet’ten ve nasıl daha ucuza otel rezervasyonu yapmayı mümkün kıldığından bahsettik.

Gökçeada’da Tarihi Yolculuk, Deniz, Kum

Tatil uzun ya da kısa; yoğun tempodaki her insanın ruhen ve bedenen ihtiyaç duyduğu bir olgudur. İstanbul’a yakın ama İstanbul’dan bağımsız Gökçeada ya da eski adıyla İmroz, hem Çanakkale gibi milli ve evrensel tarihe hakim oluşu nedeniyle hem de doğal güzellikleriyle tercih edilebilecek yerlerden biridir. Gökçeada Saros Körfezi’nin girişi Ege Denizi’nin kuzeyinde yaklaşık 91 kilometrelik kıyı şeridiyle keşfedilmeye hazır bir mekandır.

Gökçeada’ya Ait Yerleşim Birimlerinden En Önemlileri

Merkez / Çınarlı: Ada merkezinde yer alan nüfusun çoğunu barındıran yerleşim birimidir. Tarihi seferler yapılan bir havaalanına da sahip olan Çınarlı, mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Dereköy: Gökçeada’nın iç kısmında yer alır. Ülkemizin en büyük köyü olarak kaynaklarda geçmektedir. Yoğun göç vermesi nedeniyle daha tenha olduğu için sakin bir tatil düşünenler için tercih edilebilir.

Kaleköy: Kaleköy iskelesi 1914-1918 yılları arasında Fransa’nın Donanma Komutanlığınca düzenlenmiştir.  Küçük tonajlı gemiler ve yatların yanaşması için elverişlidir. Kaleköy iskelesinin sağında tepenin üzerinde köye eski ismini veren kale de, tarihi beldeleri gezmeyi sevenler için oldukça önemli bir noktadır.

Zeytinli: Ada’nın içlerine doğru, Merkez ilçeye yakın eski bir Rum köyüdür Zeytinli. Hala Rum kökenli insanların yaşadığı yer, Fener Rum Patriği’nin de doğduğu yerdir.

Tepeköy de tıpkı Zeytinli gibi Rum nüfusun yaşadığı bir bölgedir.

Bunların yanı sıra, Bademli, Uğurlu, Eşelek, Şahinkaya, Şirinköy, Yenimahalle de gezilmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

Gökçeada otelleri sayfasından bölgedeki konaklama tesislerinin fiyatlarına göz atabilir, yerinizi ayırtabilirsiniz.

Alibey Adası ya da Cunda Adası

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan ada, Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada Alibey yani Cunda Adası’dır. Uygun fiyatlarla konaklama imkanı sağlayan Cunda Adası otelleri ve doğal güzellikleriyle her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir.

Ülkemizin Ege Denizi’ndeki 4. büyük adasıdır. Konum itibariyle de Batı Anadolu deniz yollarının birleşme noktası niteliğindedir.

Tatil sırasında, yakın tarihimizle de ilgili tatil severlerin ilgisini çekebilecek dokuya sahip olan Cunda Adası, yani Ali Bey Adası, Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul Hükümeti (padişahın) Yunanlılara teslim olun emrine itaat etmeyen, Silahlı Mücadeleye başlayan birliğin kumandanı Yarbay Ali Bey (Çetinkaya) adına ithaf edilmiştir.

Piri Reis’in kitabında sözü edilen Yund Adalarının da bu bölgeye ait olduğu düşünülmektedir.

Ada nüfusu yaz mevsimi nedeniyle turistik gezilerin artmasıyla birlikte yaklaşık on katına çıkmaktadır. Ada nüfusunu Girit ve Midilli’den Türkiye ve Yunanistan Mübadelesiyle göç eden Türk kökenle vatandaşlarımızdan oluşturmaktadır. Bu nedenle belli yaşın üzerindeki nüfus Rumca’yı bilmektedirler.

Adada Gezilmesi Gereken Tarihi Binalar

  • Çamlı Manastır-Taksiyarhis Ta Çamya : Ada merkezinden ve Patriça Ekşi Çeşme’nin sol tarafından yaya olarak yarım saatte varılabilir.
  • Koruyan Meryem Manastırı-Panagias Tis Lekai : Her derde şifa olan zeytin ağaçlarını narasından görülen boğaza hakim Ayvalık Dalyan Boğazından çıkışın sağındaki, özel mülkiyet.
  • Ay Işığı Manastırı: Oldukça yakındır ve yaklaşık 45 dakikadır.
  • Ayos Apostolos Manastırı
  • Tavuk Adası Manastırı- Ayiu Ionnu Tu Podromu : Alibey Adası karşısında Tavuk Adası üzerindedir.
  • Güvercin Adası Manastırı-Ai Yorgi : Pateriça Körfezinin ortasında, andezitten oluşumlu küçük bir adanın üzerine inşa edilmiş yapıdır.
  • İlyas Peygamber Manastırı-Profit İliya; Ada’ya girerken 200 m. sonra denize yakın taraftadır.
  • Kızlar Manastırı-Evangelistriya

Bütün bunları gezerken, ya da tatil planınızı yaparken, işinizi kolaylaştıracak rehberiniz de olmalı elbet.

Bütçenize uygun fiyatlarda pansiyon veya otel bulmakta size yardımcı olacak, Balnet; kalacağınız yere gitmeden ödeme yapmadığınız, ancak otel ya da pansiyona gittiğinizde ödemeyi yapabildiğiniz bir sisteme sahiptir. Balnet üzerinden yerinizi otelden ayırtır, otele gittiğinizde konaklama ücretini ödersiniz. Doğrudan otelden rezervasyon olarak adlandırılan bu sistem sayesinde çok daha ucuza aynı odada kalmanız mümkün olur.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme