Turizm&Seyahat

İbadethanelerde ‘Cami Rehberleri’ Dönemi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihî camilerin doğru tanıtılması konusunda önemli bir adım attı. Sultanahmet, Süleymaniye ya da Fatih gibi ibadethaneler artık turist rehberleri tarafından değil, ‘cami rehberleri’ tarafından tanıtılacak. Bakanlıkla..

İbadethanelerde ‘Cami Rehberleri’ Dönemi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihî camilerin doğru tanıtılması konusunda önemli bir adım attı. Sultanahmet, Süleymaniye ya da Fatih gibi ibadethaneler artık turist rehberleri tarafından değil, ‘cami rehberleri’ tarafından tanıtılacak.

Bakanlıkla yapılan görüşmeler neticesinde 250 cami rehberliği kadrosu ihdas edildiğini belirten Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Bu yıl yapılacak sınavlarla eleman istihdamı yapılacak." dedi. Dünyada gerek Yahudi gerek Hıristiyanların yaşadığı ülkelerde dinî mekânların din adamlarınca tanıtıldığına işaret eden Bozdağ, Türkiye’de camileri turizm rehberlerinin tanıttığını hatırlattı. Bozdağ şöyle konuştu: "Elbette turizm rehberleri bu konuda fedakârca çalışmalar yapıyor. Ama bunun eğitim almış özel kişiler tarafından yapılmasında daha büyük fayda görüldü. 3 Kasım’da çıkarılan kanun hükmünde kararname ile bu konuda bir imkân sağlandı. Uzmanlar, sanat tarihi, ilahiyat veya başkaca alanlarda konuyla ilgisi olanlar arasında yapılacak sınavla seçilecek. Sınavı geçenler hizmet içi eğitime tabi tutulduktan sonra camilerde istihdam edilecek." Bozdağ, pek çok caminin imam, müezzin ve kayyım kadrolarında sıkıntı olduğunu belirterek, 2012’de 7 bin civarında atama planlandığını dile getirdi.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL