Dubai Vize Başvurusu

Turizm&Seyahat
Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biridir. Türkiye’den Dubai’ye çeşitli amaçlar ve nedenler doğrultusunda seyahat edebilmek için vize muafiyeti bulunmadığından kaynaklı olarak viz...
EMOJİLE

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biridir. Türkiye’den Dubai’ye çeşitli amaçlar ve nedenler doğrultusunda seyahat edebilmek için vize muafiyeti bulunmadığından kaynaklı olarak vize alınma şartı bulunmaktadır. Seyahat sırasında vize şartı olan bu iki yer arasında yeşil, gri, ya da siyah pasaporta sahip Türk vatandaşlarının 90 günlük ya da 90 günden daha az süreli seyahatleri sırasında Dubai vizesi almaları zorunlu bir durum değildir.

Çeşitli acente vb. gibi kurumlar aracılığı ile vize sahibi olabilmek için başvuru yapmak mümkündür. Dubai vizesi online bir vize olduğu için oldukça kısa süre içinde gerekli evraklar tamamlanarak başvurusu yapılabilen ve gerekli şartlar sağlanıyorsa kolayca alınabilen bir vizedir. Vize başvurusu yapabilmek için ilk önce bir acente ya da vb. kurum ile iletişime geçmek gerekir. Bu kurumların aracılığı ile başvurunuz kolayca yapılıp sonuçlanabilmektedir. Başvurunun yapılabilmesi için ilk önce Pasaportunuzun taratılmış halini tercih ettiğiniz aracı kuruma göndermeniz gerekir.

Kişiye verilen Dubai vizesi kişinin seyahat amacına uygun olarak verilmektedir. Yani seyahat amacınıza göre vize başvurusu yapılmalıdır. Başvuru yaptığınız vize türü için gerekli olan ve Konsolosluk tarafından talep edilen tüm belge ya da evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanıp aracı olarak tercih ettiğiniz kurum aracılığı ile Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisine gönderilmesi gerekir. Dubai vize başvuruları genellikle onaylanmakta olup adli sicil kaydında ya da geçmiş dönemlerde Birleşik Arap Emirlikleri ile sorun yaşanmamış olması gerekmektedir. Talep edilen belgeleri hazırlanan ve başvurusu yapılan vize türünün harç bedeli ödendiğinde sorunsuz bir şekilde Dubai online vize sahibi olabilmeniz mümkündür.

Dubai Vize Türleri Nelerdir?

Online bir vize olan Dubai Vizesinin kişilerin seyahat etme amaçlarına ya da seyahat sürelerine göre değişkenlik gösteren vize türleri bulunmaktadır. Yani seyahat amacınıza uygun olacak şekilde vize türü başvurusu yapmanız gerekir. Seyahat edecek olan kişinin seyahat amacına göre verilecek olan vize türlerine göre Konsolosluk tarafından talep edilen belgelerde değişiklik göstermektedir. Bu nedenle vize başvurusu yapılırken mutlaka vize türü belirlenmiş olmalı ve aracı olarak belirlenen kuruma iletilmelidir.

Dubai vize türleri; Dubai Turistik Vize, Dubai Ticari Vize, Dubai Transit Vizesi, 30 Günlük Çok Girişli Vize, 30 Günlük Tek Girişli Vize, 90 Günlük Çok Girişli Vize, 90 Günlük Tek Girişli Vize, 96 Saatlik Transit Vize gibi farklı amaçlara hizmet edecek ve bu doğrultuda kişilere verilecek vize türleri şeklinde ayrılmıştır. Seyahat amacınıza uygun vize türünü belirledikten ve gerekli evrakları eksiksiz hazırladıktan sonra aracı olan kurum ile başvurunun ardından kısa süre içinde Dubai vize sahibi olabilirsiniz.

Dubai Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Peki Dubai vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir? Kısaca cevaplayalım. Dubai vize başvurusu için Konsolosluk tarafından talep edilen belgeler seyahat edecek kişinin tercih ettiği vize türüne ve seyahat süresine göre değişkenlik gösterir. 90 günden uzun sürecek olan Dubai seyahatleri için başvuru işlemleri Dubai’de bulunan Dubai Göçmenlik Bürosu tarafından kabul edilir. Ayrıca Dubai vize başvurusunda bulunulacak olması durumunda oturum izin belgesinin de ibraz edilmesi gerekir.

Seyahat süresinin 90 günden az, kısa süreli yapılacak olması durumunda ise başvuru sahibinden genellikle, renkli taratılmış kimlik, biyometrik fotoğraf, seyahat bitiş tarihinden sonra 6 ay boyunca geçerli olacak pasaport ve vize ücreti ödemesini beyan eden banka dekontu gibi belgeler talep edilmektedir. Ayrıca seyahat amacı ve vize türüne göre değişkenlik gösterebilen ek belgeler de talep edilebilmektedir.

Dubai Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Genellikle Dubai vizesi için yapmış olduğunuz başvuru 3 iş günü yani 72 saat içinde değerlendirilerek sonuçlanır. Fakat seyahat edecek olan kişinin seyahat etme amacına göre tercih ettiği vize türüne, bu vize türü gereğince Dubai Konsolsoluğu tarafından talep edilen belgelere ve bu başvurunun aracı kurumlar tarafından sisteme geçilme tarihine göre başvuruların sonuçlanma sürelerinde değişkenlik olabilmektedir. Ayrıca yapılan başvuru değerlendirme işlemlerinin resmî tatillere denk gelme durumlarında da sonuç değerlendirme sürelerinde aksaklıklar oluşabilir. Başvuru ya da değerlendirme sürecinde kişilerin karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu bu vb. gibi problemler ile karşılaşmamak ve seyahat planlarında aksaklık olmaması açısından kişilerin seyahat planlarından yaklaşık 10 gün öncesinden vize başvurularının yapılması tavsiye edilir.