Türkiye’de en çok kullanılan ilk 10 isim

Toplum
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Türkiye’de erkek çocuklara en çok Mehmet, kız çocuklarına da Fatma adı verildiğini açıkladı. İstatistiklere göre anne babalar, 2 milyon 639 bin 891 erkek çocuğa...
EMOJİLE

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Türkiye’de erkek çocuklara en çok Mehmet, kız çocuklarına da Fatma adı verildiğini açıkladı. İstatistiklere göre anne babalar, 2 milyon 639 bin 891 erkek çocuğa Mehmet, 2 milyon 513 bin 365 kız çocuğuna ise Fatma ismini verdi.

MEHMET VE FATMA İLK SIRADA

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde İçişleri Bakanı Şahin’e, Türkiye’deki isim istatistiklerini ve çocuklara en çok hangi ismin verildiğini sordu. Şahin, MERNİS veri tabanının hizmete girmesiyle birlikte 2000’den itibaren "nüfusa kayıtlı olunan yer" bazında isim istatistiklerinin düzenli olarak tutulduğunu kaydetti. Nüfus kütüklerine kayıtlı, en çok kullanılan ilk 5 kız ve 5 erkek ismine ilişkin istatistikleri açıklayan Şahin, ilk sırada erkeklerde "Mehmet" kızlarda "Fatma" isminin geldiğini dile getirdi.

Şahin, 20 yıldır Ankara’yı yöneten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in isminin kaç çocuğa verildiğine ilişkin soruya da, "Adres Kayıt Sistemi’nin hizmete girdiği 2007’den sonra yerleşim yeri Ankara olan ve ismi Melih olarak nüfusa kaydedilen erkek bebek sayısı toplam 266 kişidir" karşılığını verdi.

Ensonhaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi