Kayıp çocuk ailelerinin umudu oldular

Toplum
Kayıp Çocuk Platformu Yöneticisi Yahya Durmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya genelinde binlerce çocuğun çeşitli nedenlerle kaçırıldığını ya da kaybolduğunu belirterek, bu çocukları bulmak am...
EMOJİLE

Kayıp Çocuk Platformu Yöneticisi Yahya Durmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya genelinde binlerce çocuğun çeşitli nedenlerle kaçırıldığını ya da kaybolduğunu belirterek, bu çocukları bulmak amacıyla 1,5 yıl önce platformu kurduklarını anlattı. 

Türkiye, Asya, Orta Doğu, Avrupa, Balkanlar ve dünyanın birçok bölgesinde, kayıp çocuklarla ilgili çalışmalar yürüttüklerini ve bugüne kadar 7500 kadar kişiyle görüştüklerini dile getiren Durmaz, en güçlü oldukları bölgenin ise Orta Doğu olduğuna dikkati çekti. .

“Güven sorunu”

Durmaz, yaşadıkları önemli bir sorunun ise platformun tanıtılması ve çocuklara kaçırıldıklarının anlatılması olduğunu dile getirerek, “Çocuğa ulaşıyoruz, çocuk ailesine kızmış, ailesi ile sorunu var. Çünkü kaçıran kişi, ailesinin sattığını söylemiş. Ailesine inanmıyor. Kendisine ulaşıyoruz, bize inanmıyor. En büyük sorunumuz, çocuklara ulaştıktan sonra, onlara kendimizi ispat etmek” ifadelerini kullandı. 

Çocukların büyük bölümünün organ mafyası tarafından kaçırıldığını, terör, fuhuş ve dilenme gibi çeşitli işlerde çalıştırılma amacı ile de kaçırılan çocuklar bulunduğunu anlatan Durmaz, daha çok 8-13 yaşları arasındaki çocukların kaçırıldığını söyledi. 

Türkiye’deki çalışmalar 

Kayıp Çocuk Platformu Yöneticisi Durmaz, Türkiye’deki çalışmaların iyi gittiğini, hemen her mahallede bir temsilcileri bulunduğunu belirtti. Durmaz, çalışmalarını, çocuk kaçırma olaylarının daha sık görüldüğü illerde yoğunlaştırdıklarını anlattı.

Avrupa ülkelerine kaçırılan 20’ye yakın çocuğa ulaştıklarını belirten Durmaz, “Çocuğa, ‘annen sattı, dayın verdi’ diye anlatmışlar. Bu çocuklar uyuşturucu bağımlısı olmuş. Bu çocuklar arandıklarını bilmiyorlar. Bulunca kendimizi onlara tanıtmaya çalışıyoruz. ‘Sizi ailenize götüreceğiz’ deyince ‘bizi nereye satacaksınız?’ diye soruyorlar. Çocuklardaki bu güven problemini aşmak için de mücadele ediyoruz” diye konuştu. 

AA