Hayatımızı baştan sona kolaylaştıracak ilginç püf noktalar

Toplum
Eğer altın kaplamalı çelik vazonuzun zamanla mat bir görünüm aldığından yakınıyorsanız, saf alkole batırılmış bir pamukla silerek, eski parlaklığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. * Saç fırçalarının t...
EMOJİLE

Eğer altın kaplamalı çelik vazonuzun zamanla mat bir görünüm aldığından yakınıyorsanız, saf alkole batırılmış bir pamukla silerek, eski parlaklığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

* Saç fırçalarının temizliği pratik olarak iki yolla temizlenir. Su ile veya kuru bir şekilde. Su ile temizlemek için fırçayı ılık sabunlu su ile yıkamalı sonra dört bardak su içerisine yarım kahve kaşığı amonyak atarak meydana getirdiğiniz sıvının içine fırçayı koymalı, beş on dakika bekletilmelidir. Daha sonra ılık bir suda çalkalanarak kurumaya bırakılmalıdır. Fırçaları kuru temizlemek için kepek kullanılır. Isıtılan kuru kepek fırçanın üstüne dökülür ve bir başka fırçayla fırçalanarak temizlenmesi sağlanır.

* Kepek çok iyi bir temizlik aracıdır. Müslin kumaşlar kepek suyuyla iyi temizlenir. Kepek suyuyla yıkanan saçlar pırıl pırıl olur. Yine kepek suyuyla yapılan banyo da cilde çok iyi gelir.

* Eğer altın kaplamalı çelik vazonuzun zamanla mat bir görünüm aldığından yakınıyorsanız, saf alkole batırılmış bir pamukla silerek, eski parlaklığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

* Kahve değirmeninizde başka seyler çektiginiz zaman, genelde çekilen şeylerin kokusu kalır ve bu koku çektiğiniz kahveye sinebilir. Kahve değirmenini temizlemek ise hiç kolay değildir. Kokuyu çıkarmak için; bayat ekmeği parçalara ayırın ve kahve değirmeninde çekin. Böylece kahve değirmeninde olusan kokular ekmek tarafindan alınmış olacak ve kokudan eser kalmayacaktir.

* Haftada bir ılık su içerisine çok az amonyak atmalı ve bu amonyaklı su ile halıları silmelidir.Bu temizlik halılari aynı zamanda güvelere karşı da muhafaza eder.

* Duvar kağıtlarının tozdan arınmasi için yulaf ununa batırılmış bir fanila parçası ile silmek kafi gelecektir. Bu işlem sonucunda temizlenen yerler ayrıca leke de tutmayacaktır.

* Yemek yaparken çelik tencereniz yandıysa, sakın üzülmeyin. Tencerenizi yeniden pırıl pırıl yapabilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi tencerenizde kaynatın. Hem üzerine işleyen kara lekeler çıkacak, hem de tencereniz tertemiz olacaktir.

* Camı en iyi parlatan gazete kağıdıdır. Önce deterjanlı suyla sildiğiniz camlarınızı sonra kağıt ile parlatmakta büyük fayda vardır. Camlarınız fazla soğuktan donmuş ise bu türlü camları tuza batırılmış nemli bezle silmek gerekir.

* Alternatif bulaşıklarınızı sünger veya kumas bezler yerine eski naylon çoraplarınızla yıkarsanız, işiniz daha kolaylaşacaktır. Üç tane naylon çorabın ayak kısımlarını kesip attıktan sonra hepsini üst üste koyarak dörde katlayın. Makineyle çevrelerini dikin, enine ve boyuna dikişler geçin. Böylece çok kullanışlı bir bulaşık bezi elde edersiniz.

* Su kaynattığınız kaptaki kireci temizlemek için kabın içine yumurta kabuklarını bırakıp kaynatın. Tertemiz olur.

* Mutfakların vazgeçilmez yardımcılarından blendırları temizlemek epey yorucudur. Fakat, pratik bir yolla blendırı çok kolay temizleyebilirsiniz. Bunun için, blendırın yarısına kadar, ılık su doldurun ve çalıştırın, içindeki tüm lekelerin çıktığını göreceksiniz.

* Banyonuzun tertemiz olmasını isterseniz haftada bir sıcak sirke ile yıkayınız. Sirkeyi ateşte kaynattıktan sonra banyonun içine dökerek bir bezle iyice siliniz, sonra temiz su ile yıkayınız.

* Hemen temizlenmeyen bal lekelerini çıkarmak zordur. Ama leke olur olmaz hemen ılık suyla yıkanır ve durulanırsa lekeden eser kalmaz.

* Evinizin beyaza boyanmış kapı, pencere ve benzeri tahta kısımlarını çok ucuza temizleyebilirsiniz. Birkaç soğanı, iyice yumuşayıncaya kadar kaynatın. Biraz soğuyunca temizlenecek yerlere bir bezle sürün. Boyanın pırıl pırıl parlaması için çok fazla ovmanız gerekmeyecektir.

* Aynayı temizlediğiniz son suya alkol katarsanız sineklerin konmasını engellersiniz.

* Elleriniz için: At kestanesi tozu ile ellerinizi yıkarsanız beyaz ve yumuşak olmalarını sağlarsınız.

* En iyi temizleyici alkoldür. Ancak ampulün yüzeyi pütürlüyse bir kesilmiş soğan parçasıyla silin, sonra nemli bir bezle temizleyin. Ampulü temizledikten sonra ışığı yakmadan, üzerine bir iki damla parfüm sürün. Eviniz mis gibi kokacaktır.

* Kimi zaman alüminyum kaplarımız kirlenir ve lekelenir (özellikle bulaşık makinasında yıkadıktan sonra kararırlar). Bunların temizliği de kolaydır. İçinde kuzukulağı pişirin veya süt kaynatın. Bozulan rengi eski haline dönecektir. Biraz zeytinyağı ile birkaç damla alkolü karıştırın ve yumuşak bir bezle alüminyum kaplarınıza sürün. Pırıl pırıl olacaklardır.

* Sıcak su ve kola ile yapılan koyu hamur, kalın bir tabaka halinde temizlenecek yüzeye sürülür. Kurumaya bırakılır. Tamamen kuruyunca çatlar ve bütün pislikleri alarak parça parça dökülür.

* Bir litre suya 15 gr. sabun rendesi ve 100 gr. amonyak ilave edin. Temizlemek istediğiniz altın eşyalarınızı bu karışımın içinde yarım saat kadar bırakın. Sonra, soğuk suyla çalkalayın ve bir deri parçasıyla temizleyin.

* Mumlarınızın damlamamasını istiyorsanız, size bir önerimiz var: 3 saat süre ile mumları tuzlu suda bekletin ve daha sonra bir bezle kurulayın. Artık hiç damlatmayacak ve leke yapmayacaklardır.

* Eski havlularınızı yumuşatabilmek için yıkadıktan sonra bolca mutfak tuzu dökülmüş sıcak suda bir saat bekletin. Havlularınızın ne kadar yumuşadığına inanamayacaksınız.

* Dolaplarınızın içi rutubetlenirse, askılara asacağınız, okullarda kullanılan beyaz tebeşir bu sorundan sizi kurtaracaktir.

* Mumlar, özellikle romantik yemeklerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Mumların ömrünü uzatmak için, kullanmadan 2 saat önce buzdolabının derin dondurucusuna koyup bekletin. Böylece, mumun eriyip masa örtüsüne damlamasını, ya da şamdanda çıkarılmayacak izler bırakmasını önlemiş olursunuz.

* Dolaplarınızın içi rutubetlenirse, askılara asacağınız, okullarda kullanılan beyaz tebeşir bu sorundan sizi kurtaracaktir.

* Mumlar, özellikle romantik yemeklerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Mumların ömrünü uzatmak için, kullanmadan 2 saat önce buzdolabının derin dondurucusuna koyup bekletin. Böylece, mumun eriyip masa örtüsüne damlamasını, ya da şamdanda çıkarılmayacak izler bırakmasını önlemiş olursunuz.

* Otomatik çamaşır makinanızda çamaşırlarınızın yanı sıra espadrillerinizi, koton spor ayakkabılarınızı, vinleks çantalarınızı ve anoraklarınızı da yıkayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu eşyalarınızı hassas bir yıkama programında temizlemeli, daha sonra sıcak bir ortamda iyice kurutmalısınız.

* Toprak tencereler ya da çömlekler yeni alındıklarında küçük çatlaklar oluşması nedeniyle kırılma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Bunu önlemek için toprak tencerelerinizi kullanmadan önce 3/4 ‘ünü sirkeli sıcak suyla doldurun. 24 saat bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Bu işlemlerden sonra her türlü yemeğ pişirmeye hazır olacaktır.

* Toprak kaplarınızın içinde patates kabuklarını kaynatarak, kaptaki sararan kısımların eski görünümüne kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

* Toprak kaplarınızın içinde patates kabuklarını kaynatarak, kaptaki sararan kısımların eski görünümüne kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

* Özellikle salatalar için kullanılan tahta kaplar, masaya ayrı bir şıklık katar. Fakat, bu tahta kapları suyun içinde bırakırsanız, yıpranıp çatlar. Bunun için, kullandıktan sonra hiç bekletmeden hemen yıkayıp, kurulayın. Tahtaların bozulmasını önlemiş olursunuz.

* Mutfakta kullanılan tahta kaşıklar renklerini çabucak kaybeder, kahverengine dönüşürler. Bunu bir dereceye kadar önlemek istiyorsanız, tahta kaşıkları, kullanmadan önce duru suda iyice ıslatıp kullanırsanız daha iyi netice alırsınız.

* Yemek takımınızdaki tabakların çatlaklar nedeniyle kırılmalarından ve takımın bozulmasından korkuyorsanız; çatlak tabağı bir tencereye yerleştirip süt ile doldurun. Çok kısık ateşte 45 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. Çatlaklardan eser kalmayacaktır. Aynı işlemi tüm porselen objeleriniz için deneyebilirsiniz.

* Su şişelerinin dibi zamanla yosun tutar. Bu da hem kötü bir görüntüye, hem de pis bir kokuya yol açar. Bunu yoketmek için, şişelerin içine gazete parçalari atıp, içine su doldurun. Birkaç saat sonra çalkalayın. Ve gazete parçalarını içinden çıkartın. Daha sonra deterjanlı sıcak suyla yıkayın. Böylece yosunlardan kolayca kurtulmuş olursunuz.

* Dondurulmuş eti az sirkeli suda bekletmek daha kolay çözülmesini sağlar.

* Sofrada peçetelerinizin karışmasını önlemek için, değişik renkte peçeteler kullanabilirsiniz. Bu suretle hem peçeteler birbirine karışmaz, hem de sofranızın görünümü daha zevkli olur.

* Pirinç eşyalarınızı parlatmak için temizleme suyuna birkaç damla limon damlatın ve bununla iyice ovuşturarak silin. Yataklarınızın pirinç başlarını sıkılmış yarım limonla iyice ovuşturun, pırıl pırıl olacak ve içiniz rahat edecek.

* Mermerin can düşmanı çok sıcak ütü, tencere gibi eşyanın üstüne konmasıdır. Sararmış mermerler için en iyi beyazlatma yolu, bol tuzlu limon suyuyla ovmaktır. Sözünü ettiğimiz eriyikle ovulan mermer, durulanıp, pamuklu bir bezle parlatılırsa ilk günkü haline kavuştuğunu göreceksiniz.

* Abajurunuzun çok ışık verebilmesi için başlık kısmının içini alüminyum kağıtla kaplayın.

* Bu tür kilimlerin kaymaması için serilen tarafın dört ayrı köşesine birer ince lastik veya köpük sünger parçası dikmeniz kafi gelecektir.

* Halıların ömürlerini uzatacak en iyi çare, serilmeleri esnasında takip edilecek yoldur. Halılar serilirken altlarına kalın mukavva bulunmazsa da birkaç tabaka gazete kağıdı konmalıdır. Bu durum hem halının fazla kirlenmesini önleyecek hem de daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Halıların altındaki kağıtları, büyük temizliklerde değiştirmekte fayda vardır.

* Mobilyalarinizdaki ufak çaptaki çizik ve lekeleri çıkarmak için gaza batırılmış bir bezle silmek kafi gelir. Derin çiziklerde ise içine erimiş mum koyarak kapatıp aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

* Kızgın ütüyü, üstüne sofra tuzu serptiğiniz bir kağıdın üstünde gezdiriniz. Kola çıkar.

* Eğer bıçağınız paslanmışsa ikiye kesilip üzerine pudra şekeri serpilmiş soğanla ovuşturun.

* Evlerin içi ısınıncan pencere camlari ekseriyetle terler, su aşağı doğru süzülerek camları kirletir. Buna mani olmak için, bir bezi az gliserine batırarak camları bu bezle silmektir. Gliserin camların terlemesine ve suyun süzülerek yerleri kirletmesine mani olur.

* Süpürgelerin sağlamlaştırılması için, alır almaz gayet sıcak su içerisinde bırakmalı. Su soğuyunca çıkarıp silkmeli ve kurutmalıdır. Bu suretle süpürgenin telleri sertleşir. Ayda yahut onbeş günde bir bu işlemi tekrarlamak süpürgeyi hem temizler hem sağlamlaştırır.

* Beyaz tül perdeler, pencerede dura dura kararır, değil mi? Gerçi önceleri, yıkamayla bu siyahlık gider ama, daha sonraları bu kararmayı gidermek kolay olmaz. Onun için size tavsiyemiz yıkama suyuna 1-2 çorba kaşığı toz şeker katmanızdır.

* Lastik pompalarla dakikalarca açmak için uğraşmayın. Kaynar sodalı su, tıkalı delikten dökülürse tıkalı yer hemen açılacaktır.

* Çamaşır kaynatırken oluşan buharı önlemek için, tülbent içine koyduğunuz defne yapraklarını kaynama suyuna atınız.

* İçinde yumurta kaynattığınız suyu sakın dökmeyin. Soğumasını bekleyin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan bu suyla salon bitkilerini sulayın.

* Musluğunuzun lastiğini (contasını) değiştirin. Siz tamir edemeyecekseniz tamircinin gelmesini beklerken, ”tıp tıp” sesinden kurtulmak mı istiyorsunuz? O halde musluğa ucu lavabonuzun deliğine kadar inebilecek uzunlukta bir ip takın. Akan su damlaları sessizce bu ipi izleyecektir.

* Yiyecek kaplarının üzerini örtmek ve yiyecekleri korumak için kullanılan naylon folyoları buzdolabında saklarsanız, soğuktan dolayı ucu daha da belirginleşir. Ve gerektiği zaman buzdolabından alıp, vakit kaybetmeden kolayca rulosundan çıkarabilirsiniz.

* Karıncalardan kurtulmak için en basit çare bulundukları yere kesilmiş yarım limon koymaktır. Limon çürüyünce, neşrettiği hafi, kendine mahsus koku karıncaları kaçırmaya kafidir.

* Plastik eşyalar zamanla sararır. Eski haline döndürmek için onları yarım saat boyunca biraz beyazlatıcı katacağınız sıcak suda bekletin. Eğer yüksek ısıdan ötürü ütünüzün demiri sarardıysa oksijenli suyla ovmanız yeterli olacaktır.

* Kristal bardaklar yıkandıkça ışıltısını kaybeder ve mat bir görünüm kazanmaya başlar. Fakat kristal bardaklarınızı yıkarken kullandığınız deterjana yarım su bardağı sirke ve tuz ekleyip, öyle durularsanız ilk günkü gibi parladıklarını görürsünüz.

* Salondaki halılarınızın rengi gittikçe soluyor ve üzerini toz kaplıyorsa, 1 kova suyun içine 1 fincan gaz koyun. Bu gazlı suyla sildiğinizde halılarınız hem dezenfekte olur, hem de temizlenir. Tabii rengi de ilk alındığı gibi canlı ve parlak olur.

* Kahve ve çay bazen fincanlarda çıkmayan lekeler bırakır. İşte acil ve etkili bir çözüm. Nemli bir havluyu deterjanlı suya batırıp çıkarın ve lekenin üzerini ovuşturarak silin. Diğer bir yöntem ise diş macunu ile temizlemektir.

* Özellikle fırında et kızarttığınız zaman, ızgaralar çok kirlenir. Yıkarken de, ızgaraları temizlemek biraz zor gelebilir. Fakat ızgaraları ıslatıp, ponza tasıyla ovarsanız tüm yağların ve lekelerin çıktığını, ızgaranın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

* Bir sabah uyandığınızda diş macununuzun kalmadığını görürseniz ne yaparsınız? Dişlerinizi fırçanıza damlatacağınız 1-2 damla limonla fırçalayın ancak çalkalamayın. İşe yaradığını göreceksiniz.

* Bulaşık makinesi çatal, bıçaklarınızı karartıyorsa, bunu önlemenin kolayı var. Bulaşık makinesinin deterjan gözüne ayda bir kere olmak üzere çamaşır suyu koyun. Böylece çatal ve bıçaklarınızın kararmasını engellediğiniz gibi onları parlatmış da olursunuz.

* Bakır tencerelerinizi ve bu malzemeden yapılan diğer tüm eşyalarınızı, kaya tuzu ve sirke ile silerek ilk günkü ışıltısına kavuşturabilirsiniz.

* Pişirirken tencerenin dibi mi tuttu? Bir gece tuzlu suda bekletin, tencere daha kolay temizlenecektir.

* Teflon tavalar, tencereler çok kullanılmaktan ötürü zamanla sararır. Bunu önlemek için zaman zaman, içine su biraz da çamaşır suyu koyduktan sonra ateşin üstünde kaynatın. İndirince de önce sıcak, sonra da soğuk suyla iyice durulayın. Teflonunuzun sarı rengi kaybolacaktır.

* Parlaklığını yitirmiş bir sürahiye eski halini kazandırmak için yarısına kadar yırtılmış gazete kağıdı doldurun, üçte birine de sıcak su doldurup sıkı sıkı sallayın.

* Alüminyum kapların zamanla kararması insanın mutfakta çalışma zevkini kaçırır. Halbuki bunu kolayca önlemek mümkündür. Alüminyum kaplarınızı su ve bolca sirke koyarak kaynatın. Hepsi pırıl pırıl olacaktır.

* Kadife Kaplı Mobilyalar; Kadife kaplı koltukların kadifeleri sirkeli suyla silinirse çok güzel parlar.

* Deri kaplı mobilyalar limon ya da portakal kabuğuyla ovulursa yeni görünüşlü olur.

* Sebzelerinizi tuzlu suda yıkamayı alışkanlık haline getirin. Tuzlu su, sebzeleri daha etkili ve çabuk temizler.

* Kristallerin ışıl ışıl parlaması için, yıkadıktan sonra durulama sırasında sirkeli suya batırın. Göreceksiniz bardaklarınız, kadehleriniz pırıl pırıl olacaktır.

* Paslanmaz çelikten tencereler zamanla parlaklığını kaybedebilir. Biraz sirkeyi ateşe koyup ısıtın. Sonra yumuşak bir bezi bu ılık sirkeye batırarak iyice ovun. Ama sonra da iyice durulayın. Bir fanila parçasıyla parlatırsanız, çelik tencereniz pırıl pırıl olur.

* Bulaşık suyunuza bir kaşık sirke katmakla bulaşıklarınızın daha kolay ve güzel yıkandığını göreceksiniz.

* Evde ortaya çıkan karıncaları yok etmek için, kahve telvesi kullanmanız iyi sonuç verecektir.

* Yağlı şişeleri temizlemek için, önce yıkamak gerekir. Sonra durulanan şişenin içine sodalı su koyarak sallamaya başlanır. Beş dakika kadar sallanan şişe çalkalanıp bu sefer içine kahve telvesi ilave edilir. Bir sürede bu şekilde sallanan şişe kısa zaman sonra yağlardan tamamen temizlenmiş duruma gelecektir.

* Bakır kaplarınızı parlatmak için, bir bezi sirke ile hafifçe ıslatıp, bakırı ovun.

* Sürahinizin dibi kir tutmuş ise, içine bir avuç tuz ile sirke koyup çalkalayınız, tertemiz olacaktır.

* Çaydanlığınızın içinde biriken kireç tortusunu temizlemek için, 15 dakika kadar içinde sirke kaynatın.

* Yoğurttan daha fazla yararlanmak için suyunun atılmaması gerekir. Yoğurdun tüm vitamin ve mineralleri bu suda bulunmaktadır. Ayrıca, bu su yemeklere ekşi bir tat kazandırmak istenildiğinde de kullanılabilir.

* Yoğurdunuzun sulanmamasını istiyorsanız tahta kaşıkla üstten almanız gerekir.

* Renkli gömlekler yıkanmadan önce iki saat sirkeli suda bırakılırsa renkleri canlı olur.

* Bulaşık suyunuza bir kaşık sirke katmakla bulaşıklarınızın daha kolay ve temiz yıkandığını göreceksiniz.

* Sütü ocağa koymadan tencere soğuk suyla çalkalanırsa süt kaynarken dibine yapışmaz.

* Meyvelerin arasına serpiştireceğiniz herhangi bir türden yapraklar onları uzun süre taze tutacaktır.

* Baş ağrısı için kahve çekirdeğine limon suyu sıkın yavaş yavaş yiyin. (Birkaç tane)

* Kapılarınız veya çekmeceleriniz bir müddet sonra itseniz de çekseniz de kapanmaları zorlaşır. Kapınızın, çekmecenizin sürten kısmına vazelin sürün.

* Cam tencerede yemek pişirirken kapağın buharlaşmaması için iç yüzeyi limon kabuğu ile silin.

* Ekmeğin küflenmemesi için ekmek kutusuna biraz tuz koymayı ihmal etmeyin.

* Süte biraz karbonat atarsanız hem çabuk bozulmaz hem de kolay hazmedilir.

* Mantar sotelenirken tencerenin kapağı açık olursa, hem mantarların suyunu vermesi hem de kararması önlenir.

* Evde ortaya çıkan karıncaları yok etmek için kahve telvesi kullanmanız iyi sonuç verecektir.

* Patlıcan kabuklarını soyduktan sonra içine sirke ve çok az zeytinyağı konmuş suda bir süre haşlayın. Daha sonra istediğiniz küçüklükte dilimleyin ve pilav yaparken içine karıştırın. Göreceksiniz pilavınız çok leziz olacak.

* Sarımsakların daha çabuk ezilmesiiçin cam bir kavanozda ve buzdolabında saklamanız yeterli olacaktır.

* Portakalları sıkmadan önce yarım saat soğuk suda bekletirseniz sıktığınızda daha çok portakal suyu elde edersiniz.

* Çikolata sosu hazırlanırken içine biraz kahve konursa tadı çok daha değişik olur.

* Çamaşırdaki pas lekesi için lekenin üzerine limon damlatılıp ütülenir.

* Domatesi kolay soymak için bıçağın sırtıyla kabuklar, soyulacak yönün tersine sürtülür, veya kaynar suda bir dakika bekletilir.

* Pirinç ve bakliyatların saklanması için cam kavanozları tercih edin.

* Yumurta lekesini çıkarmak için önce soğuk suda bekletmeli sonra ılık sabunlu suda yıkamalısınız.

Sosislerin patlamasını önlemek için fırın ya da ızgaraya koymadan önce soğuk süte batırmanız yeterli olacaktır.

* Pişirirken tencerenin dibi mi tuttu? Bir gece tuzlu suda bekletin, tencere daha kolay temizlenecektir.

* Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini yok etmek için üzerlerine mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silin..

* Çay ve kahve lekelerini karbonatla silerek çıkartabilirsiniz.

* Mutfaktaki haşerelerle savaş, mutfakta özellikle dolaplarda dolaşan hamamböceği, karınca gibi haşeratı yok etmek ve bir daha gelmemelerini sağlamak için bu haşeratın dolaştığı yerlere, dolaplara terebantin sürmek kesin yoldur.

* Buz dondurmadan önce suyu kaynatın, soğuyunca buz kalıplarına koyup dondurun. Buzlar daha canlı kristal gibi görünür. Kaynamış suda oksijen azaldığı için buzlar daha mat görünecektir.

* Patates haşlarken haşlama suyunun içine bir kaşık margarin koyun patateslerin vitaminlerini kaybetmemiş olursunuz, aynı zamanda patatesler daha çabuk pişerler.

* Mutfakta tıkalı lavaboların açılması lastik pompalarla dakikalarca açmak için uğraşmayın. Kaynar sodalı su, tıkalı delikten dökülürse eğer hemen açılır.

* Bakır kapların parlatılması bir bezi sirke ile hafifçe ıslatıp, bakırları ovun. Kaplarınız pırıl pırıl olur.

* Limon kabukları suyunu çıkarttığınız limonun kabuklarını atmayınız. Çelik eşyaların, bıçakların parlatılmasında kullanabilirsiniz.

* Yemek kokularından kurtulmak için bir cezveye bir çay fincanı su ve bir çorba kaşığı sirke koyup, birkaç dakika kaynatın. Evinizden yemek kokusunun çıktığını göreceksiniz.

* Çatal- bıçaklarınız kararıyorsa bulaşık makinenizin deterjan gözüne ayda bir kere çamaşır suyu koyun.

* Çelik tencerenizdeki lekeleri çıkartmakta zorluk çekiyorsanız temizlerken tencerenin içine bir tatlı kaşığı karbonat ve bir fincan sirke koyup kaynatın. Hem üzerine işleyen kara lekeler çıkacak hem de pırıl pırıl olacaktır.

* Vazodaki çiçeklerini uzun ömürlü olması için suyuna birkaç damla çamaşır suyu katılır.

* Lavaboyu temizlerken tuz lavaboların temizlenmesinde çok iyi bir yardımcıdır. Kötü kokuları giderdiği gibi bastırarak silince iyi de temizler.

* Çay lekesi pamuklu ve yünlülerde: Leke tazeyse, ılık suya bastırılmış bir bezle ovulur. Eskimiş ise, içine limon suyu katılmış ılık suda ıslatılmış bir pamuk parçasıyla silinir. Ilık su ile çalkalanır.

* Çeşitli eşyaların üstündeki etiket izini mobilya cilası sürüp kuru bezle silerek çıkarabilirsiniz.

* Sigara küllüklerini tuzla silerseniz pırıl pırıl olur.

* Kristalleri yıkadıktan sonra içine sirke ve tuz konmuş su ile durularsanız pırıl pırıl olurlar.

* Çatal bıçak temizlerken çatal bıçağınız üzerinde lekeler oluşmuşsa, onları çamaşır suyuna batırabilirsiniz. Çamaşır suyu hem temizler hem de mikroplardan arındırır. Daha sonra iyice durulayın.

* Lahana pişerken pek de hoş olmayan bir kokusu vardır. Bunu önlemek için, lahanayı pişireceğiniz tencerenin içine, biraz ekmek içi koymak yeterlidir. Yemeğe karışmamasi için, ekmek içlerini küçük, temiz bir torba içinde koymanız, sonra alıp atmanız da size büyük kolaylık sağlayacaktır.

* Kuş üzümlerini ayıklamak için, onları bir avuç unla ovuşturunuz ve kalın delikli bir süzgece atınız, un ile beraber çöpler de düşer.

* Yumurta haşlarken suyun ve yumurtanın üstüne serptiğiniz bir tutam tuz, yumurtaların çatlamamasını sağlayacaktır.

* Bayatlamış ekmeklerinizi dilim dilim yapıp aralarına sarımsaklı tereyağı sürüp folyoya sarın. Yüksek ısıda fırında pişirin.

* Omletinizi bal ile yapmayı denediniz mi? Yumurtayı pişireceğiniz yağı kızdırıp biraz bal ekleyip yumurtaları kırın. Çok lezzetli değişik bir yumurta yiyeceksiniz.

* Katı yumurta elde etmek için 15 dakika kaynatın. Kabuklarının kolay soyulması için kaynattığımız kaba tuz atabiliriz. Suyunu da sakın dökmeyelim. Saksıdaki çiçeklerin en sevdiği su budur.

* Zeytini bir kavanoza koyun, zeytinyağı ile örtün ve biraz kekik, 2-3 diş sarımsak ilave edin, 8 gün bekletin. Nefis bir tadı olur. Zeytinler bitince kalan sosu, salata sosu olarak kullanabilirsiniz.

* Kesik limonu saklamak için üzerine tuz serpin.

* Pirinç pilavı suyuna, birkaç damla limon suyu ilave edin. Bembeyaz olur.

* Karamel, bu öğüdü unutmazsanız çok kolay! 1 kahve kaşığı su için 5 kahve kaşığı şeker.

* Meyve salatası yaparken taze nane yaprağı katıp, meyveleri yoğurt ve balla karıştırın. Enfes olacaktır.

* Sos hazırlarken un topağı oluşmasını önlemek için kaşık yerine çatal ucuna taktığınız kabukları soyulmuş çiğ patatesten yararlanabilirsiniz.

* Havuç daima kaynar suya atılır, piştikten sonra hemen soğuk suya tutun, rengini muhafaza eder.

* Yoğurdun suyu birkaç gün içinde kendiliğinden ayrılır. İçindeki vitaminler suyuna geçtiğinden, yerken yoğurdu mutlaka suyuyla karıştırmalısınız.

* Maydanoz ve dereotunu baş aşağı gelecek şekilde su dolu kavanozda, bozulmadan saklayabilirsiniz.

* Sebzelerimiz kimi zaman çok bekletmekten buruşurlar. Böyle bir durumla karşılaşırsak içine sirke ve şeker attığınız suda bırakın. İlk tazeliklerine kavuşurlar.

* Bütün sebzelere biraz karbonat ekleyerek pişme süresini azaltabilirsiniz. Tuzunu asla pişirirken koymayın, sertleştirir. Tuzu, en son anda ilave edin.

* Karnıbahar haşlarken içine iki dilim ekmek atarsanız, o dayanılmaz kokusundan kurtulursunuz.

* Patatesin pişirme suyuna bir kaşık sirke koyun. Hem rengi sapsarı kalır hem daha lezzetli olur.

* Sebzeler haşlanarak kullanılacaksa, haşlama suyuna eklenecek bir miktar sirke, sebzelerin renginin korunmasını saglayacaktır.

* Sebze pişirirken yemeğe ekleyeceğiniz su sıcak olmalıdır. Yemeğiniz daha lezzetli olacaktır.

* Sarımsağın kabuklarını daha kolay ayıklamak için bıçağın sırtı ile hafifçe ezin.

* Soğanı akan bir musluğun yanında doğrarsanız, gözleriniz daha az yanar.

* Domatesleriniz tazeliğini yitirmeye başladıysa, tuzlu suyun içinde yarım saat bekletin.

* Kek yaparken karıştırmak için kullandığınız kaşığa hamur yapışmasını istemiyorsanız, kaşığı kullanmadan önce süte batırın.

* Pastaların üzerine koyduğunuz muz, elma, armut gibi meyvelerin kararmaması için, meyveleri limonlu suya batırıp kullanın.

* Yemek kokularından kurtulmak için, bir cezveye bir çay fincanı su ve bir çorba kaşığı sirke koyup, birkaç dakika kaynatın. Evinizden yemek kokusunun çıktığını göreceksiniz.

* Yumurta haşlarken suyun ve yumurtanın üstüne serptiğiniz bir tutam tuz, yumurtaların çatlamamasnı sağlayacaktır.

* Bayatlamış ekmeklerinizi dilim dilim yapıp aralarına sarımsaklı tereyağı sürüp folyoya sarın. Yüksek ısıda fırında pişirin.

* Pilav suyunu çektiği halde pirinçler hala sertse, ¼ ölçü sıcak su ilave edin ve pirinçler suyu çekinceye kadar pişirmeye devam edin.

* Makarnanın haşlama suyuna bir, iki baş soğan, havuç vb. sebzeler koyarsanız daha lezzetli olacağını göreceksiniz.

* Yeşil renkli sebzelerin rengini korumak için tencerenin kapağı aralık tutularak buharın çıkması sağlanmalı veya tencerenin kapağı ara sıra açılarak pişirilmelidir.

* Karnabahar, lahana, soğan gibi keskin kokulu yiyecekler pişirilirken tencere kapağı aralık tutulursa, kokunun yemeğe sinmesi önlenir.

* Patates kızartmadan önce süt dolu bir kabın içinde biraz bekletin, kuruladıktan sonra tavaya atın. Böylece daha az yağ çekeceklerdir.

* Garnitür olarak hazırlanan sebzeler kaynayan pişirme suyuna atılıp 4-5 dakika pişirildikten sonra margarinle hafifçe çevrilmeli.

Fırında pişirdiğiniz tavuğu hemen yemeyecekseniz ve kurumasını da istemiyorsanız, fırından çıktığında üzerine margarin ve limon suyu sürün ve alüminyum folyoya sarın. Tavuğunuz yumuşacık kalacaktır.

* Yemeğin taştığı yere… Hemen bolca tuz serpin. Ocak soğuyuncaya kadar öylece kalsın. Soğuduktan sonra kolayca temizlenir.

* Yumurtanın akı ve sarısının birbirine karışmaması için… Buzdolabından çıkarır çıkarmaz kırın.

* Limon suyu etleri yumuşatır. Sert etler bile limon suyu ilave edilerek pişirilirse hem yumuşak ve lezzetli olur, hem de çabuk pişer.

* Yağlı kâğıt döşeyin. Kâğıdın uçları kek kalıbından yüksek olsun. Keki fırından aldığınız zaman, kâğıdın uçlarından tutup keki kalıptan çıkarabilirsiniz.

* Ellerdeki soğan, sarımsak kokularını giderebilmek için ellerinizi haşlanmış patatesle ovun.

* Sütü kaynatacağınız tencerenin ağız kısmına sıvı yağ sürerseniz sütun taşmasını önlemiş olursunuz.

* Süt kaynarken içine bir parça tuz atarsanız kaymak tutmasını önlemiş olursunuz.

* Fazla tuzunu almak için, 1 adet patatesi soyup yemeğinize doğrayın ve birkaç dakika kaynatın

* Yaz aylarında arabanıza bindikten sonra lütfen camlarınzı açınız. İçerdeki havanın dışarıya çıkmasına zaman veriniz ve daha sonra klimayı çalıştırınız. Yapılan bir araştırmaya göre, arabanın gösterge paneli, koltuğu, benzin yayan hava temizleyicileri kansere sebep olurlar. Benzin böbrek ve karaciğerinizi etkileyen bir zehirdir ve bu zehirli maddenin vücudunuz tarafından dışarı atılması çok zordur.

* Normal ciltleri temizlemek için 1 orta boy ezilmiş avokadoyu ½ çay kaşığı limon suyu ve 1 yumurta beyazı ile çırpıp yüzünüze sürün, kuruyunca soğuk su ile yıkayın.

* Balık tutarken kurta ihtiyaç duyarsanız hardallı suyu çimlere dökün, kurtlar yüzeye çıkacaktır.

* Güvelerden kurtulmak için bir tülbente birkaç tane karanfil koyun ve dolaba yerleştirin.

* Sivrisinekler soğan ve portakal kokusundan hoşlanmazlar. Açık olan bölgelerinize portakal sürebilirsiniz.

* Arılardan kurtulmak için bir fincanda kahve yakın.

* Bu biraz garip gelebilir ancak karıncalardan kurtulmak için tebeşirle karıncaların girmesini istemediğiniz yerlere bir hat çizin karıncalar tebeşirle çizilen bu hattı geçmez.

* Eğer evinizde kalmış yumurta sarısı varsa köpeğinize yedirin. Proteğin köpeğinizin tüylerini parlatır.

* Gıcırdayan parkeler için talk pudrası dökebilirsiniz. Yeri iyice ovalayın kalanı süpürün.

* Bebeklerde pişiği önlemek için kızaran yere mısır nisaştası serpebilirsiniz.

* Bebek kusmuğunun kokusunu almak İçin lekeye soda dökebilirsiniz.

* Yere dökülen iğneleri bir mıknatıs yardımı ile kolayca toplayabilirsiniz. Evde mıknatıs bulamazsanız buzdolabı üzerine yapışan magnetlerin arkası imdadınıza yetişir.

* Yemekteki curry lekesini örtüden ya da peçeteden çıkarmak için 3 yemek kaşığı gliserin ve 4 yemek kaşığı ılık suyu karıştırıp lekeye yedirin 1 saat bekletip yıkayın.

* Meyve lekelerini çıkartmak için hemen tuz ekin daha sonra soğuk su ile durulayın daha sonra ise ılık su ve likit deterjanla yıkayın.

* Kırmızı şarap lekesinden kurtulmak için şarap dökülen yere hemen soda dökün ve bir kağıt peçete ile fazlalığı alın.

* Çorapların makinada yıkarken tekinin kaybolmaması için onları birbirine çengelli iğne ile iğneleyebilirsiniz.

* Konserve açacağını bileylemek için kalın bir yağlı kâğıdı keskin yüzünün içinden geçirin.

* Blenderınızı temizlemek için, içine biraz su ve bulaşık deterjanı dökün biraz çalıştırın. Blendarınız anında tertemiz olacak.

* Tükenmez Kalem Lekesinden Kurtulmak İçin : Renkli çamaşırınızı sütle silebilirsiniz.

Ev Yapımı Leke Çıkarıcı yapmak için: 1 ölçek alkole 2 ölçek su ekleyerek lekeleri çıkarabilirsiniz.

*Bulaşık makinesinin sarı lekelerinden kurtulmak için önce makinenizi bulaşık yıkamak için doldurun, çocuklarınıza portakallı içicek yapmak için kullandığınız portakal kristali paketini deterjan yerine koyun, çalıştırın extra bir kez çalkalayın.

* Eğer elinizde buz kalıbı yoksa yumurta kartonu işinize yarar. Suyla doldurup buzluğa atın.

* Ekşi krema (sour cream) bulamadıysanız 250 ml ekşi krema yerine 200 ml ekşi süt ve 85 gr tereyağı kullanabilirisiniz.

* Kumaştaki kan lekesini çıkartabilmek için biraz soda döküp bekleyin.

* Soğan doğrarken gözünüzün yanmaması için soğanı akan soğuk suyun altında kesebilirsiniz.

* Karıncalardan kurtulmak için soyulmuş salatalık kabuklarını tuzlayın ve karıncaların toplandığı bölgeye koyun.

* 6 saniyede gümüş parlatmak için lavabonuzu kaynamış 2,5 lt su ile doldurun. Biraz ılısın, yanmayın! 1 çamaşır sodasını eritin ve 1 yemek kaşığı tuz koyun. Lavabonun en altına aluminyum folyo koyun. Gümüşlerinizi tek tek alumünyum folyoya değecek şekilde suya koyun. Suya girip folyoya değen gümüşler temizlenerek çıkacak.

* Elinizin altında yemek yaparken süt tozunuz kalmamışsa eşit ölçüde yoğurdu süt tozu yerine kullanalabilirsiniz.

Womenist.net

Daha fazlası için:

Çok işinize yarayacak pratik püf noktaları!

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme