Haydarpaşa’da 1700 yıllık arkeolojik kalıntılar ortaya çıktı

Toplum
Uzun süredir devam eden yeni banliyö hattı çalışmasında tarihi Haydarpaşa Garı peronlarına giren rayların yenilemesi sırasında yeni arkeolojik buluntular rastlandı. Haydarpaşa Garı’na ait İHA’lar tara...
EMOJİLE

Uzun süredir devam eden yeni banliyö hattı çalışmasında tarihi Haydarpaşa Garı peronlarına giren rayların yenilemesi sırasında yeni arkeolojik buluntular rastlandı.

Haydarpaşa Garı’na ait İHA’lar tarafından çekilen görüntülerde geniş bir alana yayılan kent gözler önüne serilirken, kalıntıların 500 metre uzaklıktaki Ayrılık Çeşme durağına uzandığı öğrenildi.

 

Oldukça geniş bir alana yayıldığı belirlenen arkeolojik buluntularla dolu alanın 1700 yıl kadar öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Buluntuların, Roma dönemi olan 4. yüzyıla dayandığı belirtiliyor. Roma döneminde liman kenti olarak kullanıldığı değerlendirilen arkeolojik alandaki çalışmalar, uzman arkeologlar ve sanat tarihçileri tarafından yürütülüyor.  

2018 yılının Temmuz ayında mühendislerin arkeolojik buluntularla ilk kez karşılaşması üzerine Haydarpaşa Kentsel ve Tarihi SİT Alanı’nda bulunmaya başlayan arkeolojik eserler, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararlarıyla İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü denetimine verilmişti.

 

 

 

Kaynak: Birgün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme