Erişilebilirlik süresi uzatıldı.. Engelliler 2 yıl daha engellenecek

Toplum
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 21.01.2019 tarih ve 96413503-010.06.01-4 sayılı ve 2019/1 nolu Genelgede; Erişilebilirlik ...
EMOJİLE

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 21.01.2019 tarih ve 96413503-010.06.01-4 sayılı ve 2019/1 nolu Genelgede;

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları tarafından, 5378 sayılı Kanunun geçici 3 üncü maddesinin altıncı fıkrasında yer alan “Denetim sonucunda ilgili belediye ve kamu kurum ve kuruluşları ile umuma açık hizmet veren her türlü yapıların ve açık alanların malikleri ile toplu taşıma araçlarının sahiplerine eksikliklerini tamamlanması için birinci fıkrada belirtilen sürenin bitiminden itibaren iki yılı geçmemek üzere ek süre verilebilir” hükmüne istinaden, sürücü koltuğu hariç dokuz ila on altı oturma yeri olan araçlarla verilen toplu taşıma hizmetleri, turizm taşımacılığı yapılan araçlarla sağlanan taşıma hizmetleri ve özel ve kamu şehirlerarası toplu taşıma hizmetleri sağlayıcıları ile yolcu gemilerinin sahiplerine eksikleri tamamlaması için 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanunun geçici 3 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtilen 7.7.2018 tarihinden itibaren iki yılı geçmemek üzere ek süre verilebileceğinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir, denilmektedir.

Buna göre, yukarıda açıklanan kapsamdaki araçların engellilerin erişimine uygun hale getirilmesi zorunluluğuna ilişkin 7.7.2018 tarihinden başlamak üzere iki yıl ek süre verildi.

ENGELLİLER 2 YIL DAHA ENGELLENECEK

Genelge ile engellilerin 2 yıl daha engelleneği resmiyet kazanmış oldu. Belediye ve kamu kurum ve kuruluşları ile umuma açık hizmet veren her türlü yapıların ve açık alanların malikleri ile toplu taşıma araçlarının engellilerin erişimine uygun hale getirlmesi için 2 yıl daha süre verilmiş oldu. Bu süre daha öncede uzatılmıştı.

İŞTE O GENELGE;

T.C.
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI
Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme