Erdoğan’ın onay verdiği şirket açılmadan kapanıyor

Toplum
Samsun’da medikalcilerin, kamunun cerrahi alet ve medikal ürün ihtiyacını karşılamak için kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği yaparak kurduğu MediClust markası, doğmadan kapanma aşa...
EMOJİLE

Samsun’da medikalcilerin, kamunun cerrahi alet ve medikal ürün ihtiyacını karşılamak için kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği yaparak kurduğu MediClust markası, doğmadan kapanma aşamasına geldi. 

Sözcü’de yer alan habere göre şirketin en büyük ortağı Samsun Büyükşehir Belediyesi, 10 milyon lira sermaye ile kurulan şirketten, yüzde 93 oranındaki desteğini ‘tasarruf’ gerekçesiyle çekme kararı aldı ve ortaklıktan çıktı.

2 YIL ÖNCE KURULDU

Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise tek cerrahi el aletleri üretim üssü olan Samsun’da sektöre yönelik kamunun ihtiyacı olan tıbbi cihaz ihtiyacını güdümlü olarak üreterek kamunun hizmetine sunacak olan MediClust A.Ş. firması, Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanlığı onayı ile 18 Aralık 2017 tarihinde 10 milyon lira sermaye ile kuruldu. Kurulan şirketin amacı, dünyada 400 milyar dolardan fazla bir pazar payı bulunan tıbbı cerrahi aletler sektöründe Türkiye’nin yüzde 1 payı olan payını arttırmak olarak açıklandı.

BÜYÜKŞEHİR ORTAKLIKTAN ÇIKTI

Samsun Valiliği koordinesinde; Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Medikal İnavasyon Kümesi Derneği(MEDİKÜM), Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Samsun Teknopark AŞ., Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası desteği ile şirkete ‘MediClust Medikal Sanayi ve Ticaret A.Ş’ adı verildi.
Büyükşehir Belediyesi sermayede yüzde 93, diğer ortaklar ise yüzde 1 paya sahip oldu. Kurulan şirkete ortaklar, para aktardı. 2 yıl önce kurulan şirket, daha faaliyete geçemeden kapanma aşamasına geldi. Şirketin büyük ortağı olan Büyükşehir Belediyesi, aldığı kararla şirkete ortak olmaktan vazgeçti.

GENEL SEKRETER YAZI GÖNDERDİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram imzalı MEDİKÜM’e gönderilen yazıda, şirket ortaklarının şirketin hesaba aktardığı ortaklık ücretlerinin alınması istendi. Gönderilen yazıda, “Samsun Ticaret Sicil Müdürlüğü’nce 12.04 2018 tarih ve 00424 Ana Sözleşmesi tasdik olunan MediClust Medikal Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne kurumumuz ortak olmaktan vazgeçmiştir. Halk Bankası Canik Şubesi nezdinde açılan bloke hesaba yatırmış olduğumuz sermaye payımızın iadesi için Samsun Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne müracaat ederek alacağınız yazıyla birlikte ilgili bankaya başvurmanız gerekmektedir “denildi.

YILMAZ O DÖNEM MEDİCLUST’U BÖYLE AÇIKLAMIŞTI

Dönemin Belediye başkanı olan AKP Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, şirketin amacını açıklarken, “Mediclust’ın amacı, kamu alımlarıyla yerli üreticinin kümelendiği Samsun ve diğer bölgelerdeki tıbbi cihaz ve gereçleri üreten firmalara köprü olabilecek, oluşturulacak siparişi alıp üretimi ve tedariki sağladıktan sonra alıcıya teslim eden bir yapı oluşturulacak. Mediclust bir pazarlama şirketi ama aynı zamanda ihtiyaç sahibiyle tedarikçi arasında köprü olacak. İnşallah bu hayırlı girişim şehrimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olur” diye konuşmuştu.

SEÇİM ÖNCESİNDE TOPLANTI YAPILDI

Seçimden önce 5 Mart tarihinde Samsun’a gelen İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli şirkette ve medical aletler üreten firmalarda inceleme yaparak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın özel talimatları ve görevlendirmeleri çerçevesinde buradayız. Samsun böyle bir üretim alt yapısına sahipken burada üretilen ürünlerin halen ithal edilmesi Türkiye’nin lehine olan bir politika değildir. En kısa zamanda Türkiye bu alandaki ihtiyacının tamamını buradan karşılayacak. Medikal aletler konusunda başlatılan çalışmada maalesef yeterince ilerleme kaydedilemedi. Medikal kümelenme konusunda Samsun’un önemli bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Üretimi artırarak, ürünleri iç piyasada değerlendirileceğiz ve daha sonra ihracat konusunda çalışmaları yürüteceğiz” demişti.

 

 

 

 

Kaynak: Yeniçağ

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme