Emeklilik bekleyenlere müjde!

Toplum
Hükümet, Meclis’in 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılında öncelikli görüşülmek üzere yeni bir torba yasanın hazırlıklarına başladı. KAMUDA TAŞERON İŞÇİYE KADRO YOLU Yeni torba yasada kam...
EMOJİLE

Hükümet, Meclis’in 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılında öncelikli görüşülmek üzere yeni bir torba yasanın hazırlıklarına başladı.

KAMUDA TAŞERON İŞÇİYE KADRO YOLU

Yeni torba yasada kamuda çalışan taşeron işçilere yönelik düzenlemeler olacak. Kamuda çalışan bir taşeron işçi, mahkemeye başvurup “asıl işçi” kararı çıkarsa kadroya alınacak.

MADEN İŞÇİLERİNE YENİ DÜZENLEME

Türkiye gazetesinin haberine göre tasarıda, maden işçilerin çalışma saatleri ve haftalık izinleriyle ilgili düzenleme de yer alacak. Maden işçileri, geçen hafta yürürlüğe giren torba yasaya göre günde 6 saat çalışıp haftada bir gün izin yapıyor. Ancak işçi sendikalarının talebiyle bu hüküm değişecek. Madencilerin günlük çalışma süresi, 7,5 saat olacak, haftalık izinleri ise iki güne çıkacak.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Torba tasarıda, emeklilikte yaş ve prim gününe takılanlara müjdeli haber de getirebilir. Ekonomi bürokratlarından edinilen bilgilere göre, emekli olabilmek için gereken prim günü ve süreyi tamamlayıp yaşı bekleyen 500 bin kişi ve prim günü şartına takılan 100 bin kişi için emeklilik hakkı getirilmesi de torba yasaya girebilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme