Diyanet’ten abartılı düğün harcamalarına uyarı!

Toplum
Diyanetten gelin adaylarının ailelerine uyarı Diyanet İşleri Başkanlığından yeni evlenecek çiftlerin ailelerine “benim kızımın neyi eksik” uyarısı. Diyanet, evlilik hazırlığı yapan gençler...
EMOJİLE

Diyanetten gelin adaylarının ailelerine uyarı Diyanet İşleri Başkanlığından yeni evlenecek çiftlerin ailelerine “benim kızımın neyi eksik” uyarısı. Diyanet, evlilik hazırlığı yapan gençleri ve ailelerini, nişan, düğün ve ev kurma harcamaları konusunda “israf” ve “abartıya kaçmama” konusunda uyardı.

Akşam’da yer alan habere göre, İslam dininin aileleri sıkıntıya sokacak harcamayı yasakladığı hatırlatan Diyanet, “gereğinden fazla yapılan harcamalar, mutluluğu zedeler. Evlilik sürecinde ‘Benim kızımın neyi eksik’ diyen ebeveynler çocuklarına kötülük eder. Kredi çektirerek damatları faize mecbur etmek kurulan yuva için iyi bir başlangıç olmaz” dedi.

İSRAFTAN KAÇININ

Dinimiz İslam, hayatın her alanında olduğu gibi, yeni kurulacak aile yuvası için de gereksiz harcama yapılmasını, israfı yasaklamıştır. Gereğinden fazla yapılan harcamalar daha başlangıçta aileyi maddi açıdan sıkıntıya sokar. Sevgili Peygamberimiz de, evliliklerin bir şenlik havasında ve sevinçle yapılmasını, nikah ve sonrasındaki düğün esnasında israf ve gösterişten kaçınılmasını tavsiye etmiştir.

FAİZE MECBUR KALMAYIN

Günümüzde, “düğün yapmak için kredi çekebilir miyim?” sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Damadı faize mecbur etmek, yeni bir yuva için iyi bir başlangıç olamaz. Bilinmelidir ki, mutluluk israfta değil, sadeliktedir.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme