8 kayıp çocuk Sur’da bulundu!

Toplum
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki operasyonda sona gelinirken, bölgede kalan terörist sayısının 20-25 civarında olduğu öğrenildi. Bin metrekarelik alandaki 15 evin çembere aldığı belirtildi. Güvenlik güç...
EMOJİLE

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki operasyonda sona gelinirken, bölgede kalan terörist sayısının 20-25 civarında olduğu öğrenildi. Bin metrekarelik alandaki 15 evin çembere aldığı belirtildi. Güvenlik güçlerinin zırhlı araçlarla yaptığı çağrılarla ilçede kadın ve çocukların tahliyesi dün de sürdü. Son 2 günde 1’i bebek, 19’u çocuk, 8’i kadın toplam 44 kişi güvenli bir şekilde tahliye edildi. Bölgeden tahliye edilenler arasında bulunan 3 yaralıdan örgüt üyesi 21 yaşındaki Y.S., kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Operasyon bölgesinde kalanların örgütün üst tabakası olduğu ifade edildi.

‘HALK TEPKİ GÖSTERİYOR’

Habertürk’te yer alan habere göre terör örgütü mensuplarına yemek hazırlayan çocuklu aileler ve sağlık hizmeti sunanlar ile yaralıların örgütün sorumlularına, “Her isteğinizi yaptık, bizi öldürtmeye ne hakkınız var?” diye başkaldırdığı öğrenildi. Tepkilerin artması üzerine örgüt mensuplarının sivillerin çıkışına izin verdiği kaydedildi. Tahliye olanlardan bazılarının örgütün aşçısı ve doktoru olduğu öğrenilirken, şüpheliler sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Sur’dan tahliye edilen çocuklardan 8’inin, HABERTÜRK’ün gündeme getirdiği, son 1.5 yılda Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki 10 ilden kaybolan 181 çocuk arasında yer aldığı anlaşıldı.

5’İ AİLELERİNE VERİLDİ

Tahliye edilen 19 çocuktan Diyarbakır nüfusuna kayıtlı R.İ. (16), R.A. (15), M.D. (12), M.K. (15) ve F.B. (15), ailelerine teslim edildi. Çocuklardan M.Ç. (18), K.Ş. (12) ve S.K. (14) ise ‘terör örgütü PKK’ya üye olmak’ suçundan arandıkları için işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 8 çocuk, ilk ifadelerinde PKK tarafından kandırıldıklarını söyledi. Tahliye olan 3 çocuksa, operasyona 17 saat ara verildiği gün hurda demir toplamak için Sur’a girdiklerini, PKK’lılar tarafından rehin alındıklarını anlattı. 3 çocuğun, “Demir toplamak için gitmiştik. PKK’lılar bizi yakalayıp dövdüler. Çıkmamıza izin vermeyip barikat ve çukur açtırdılar. Onlara su taşıyorduk. Gözetleme için barikatların başında bize nöbet tutturdular. Pişmanız” dedikleri öğrenildi.

OTOPARKA GÖMMÜŞLER

Terör örgütü üyelerinin ölen PKK’lıları Dabanoğlu Mahallesi’ndeki otoparka gömdükleri belirtildi. Teslim olan otopark görevlisi, “Olaylar nedeniyle işlerim olmuyordu. PKK’lılar, ‘Bize destek ver, bu işler bittikten sonra seni belediyeye yerleştireceğiz’ dedi. Bana zorla barikat kurdurdular” diye konuştu.