40 yıldır dağda yaşıyor: Yeraltına alışmış adam başka yerde yaşayamaz

Toplum
Bigadiç’in kırsal Akyar mahallesi sakinlerinden 72 yaşındaki İskender Gündüz, 40 yıldır insanlardan uzak maden ve mağarada sürdürdürdüğü yaşamıyla dikkat çekiyor. Daha önce bir madende yaşayan, ...
EMOJİLE

Bigadiç’in kırsal Akyar mahallesi sakinlerinden 72 yaşındaki İskender Gündüz, 40 yıldır insanlardan uzak maden ve mağarada sürdürdürdüğü yaşamıyla dikkat çekiyor. Daha önce bir madende yaşayan, ancak göçtükten sonra kendisinin de taşlarla ördüğü mağarada yaşamaya devam eden İskender Gündüz, şehre hiç inmiyor.

Yaşlılık aylığını dahi mahalle muhtarı Evrim Ayhan bankadan çekiyor. Mahalle bakkalından ihtiyaçlarını alıp Gündüz’e götürüyor. Eşi yıllar önce ölen İskender Gündüz’ün 2 çocuğu bulunduğu, ancak kendisiyle hiç görüşmediği öğrenildi.

ÜNLÜ İSİMLER ONU MAĞARADAN ÇIKMAYA İKNA EDEMEDİ

Akyar Mahallesi Muhtarı Evrim Ayhan, Gündüz’ün uzun yıllardır mağarada yaşadığını belirterek, ‘Daha önceleri İskender Gündüz sağ-sol davalarından dolayı akli dengesini yitirdiği için mağaralarda yaşıyordu. Biz de ona yiyecek götürüyoruz. İskender abiye yaşlılık aylığı bağlattık. Mahalle bakkalında ona ait bir defter var. Kendi maaşından aldığımız gıda ve diğer ihtiyaçlarını o aylıktan karşılıyor. Ona ev yaptırmak istedik ama evde yaşayamayacağını söyledi. Toprakla iç içe olmazsa öleceğini söyledi. İskender ağabeyinin hikayesini duyan Seda Sayan, Cüneyt Arkın ve Sadettin Teksoy gibi isimlerde buraya gelip İskender ağabeyle görüştüler. Onunla sohbet ettiler ama mağaradan çıkmaya ikna edemediler’ dedi.

 

EV VE BAKIM TEKLİFLERİNİ KABUL ETMİYOR

Kendisine önerilen ev ve yardım tekliflerini kabul etmeyen ve ‘Topraktan ayrılırsam ölürüm’ diyen Gündüz, şöyle konuştu:

’40 yıldır dağdayım ben. 35 senedir maden ocağındaydım, orası çöktü buraya yerleştim. Yurtdışına gitmedim, orada işim yok. Ailem yok. Üç ayda bir devletten maaş geliyor bana. Kışın da aynı şekilde yaşıyorum. Yeraltına alışmış adam başka yerde yaşayamaz. Burası benim mezarım.’

 

 

Kaynak:Sputnik