Ünlüler Neden Siyah Giyer?

Moda
Sinan Çetin, Cem Yılmaz, Mustafa Erdoğan, Neslihan Yargıcı ve Bilgin Gökberk’in, ünlü olmanın yanında ortak bir yönleri daha var: Hepsi siyah giyiniyor. Bir de ünlü mimarlar siyahı tercih ediyor...
EMOJİLE

Sinan Çetin, Cem Yılmaz, Mustafa Erdoğan, Neslihan Yargıcı ve Bilgin Gökberk’in, ünlü olmanın yanında ortak bir yönleri daha var: Hepsi siyah giyiniyor. Bir de ünlü mimarlar siyahı tercih ediyor.

Peki neden? Bu soruyu onlara sorunca "Siyah giymek iyi hissettiriyor". diyorlar. Modacı Simay Bülbül’e göre ise asil ve güçlü görünmek istiyorlar.

Kimileri zayıf gösterdiği için, kimileri ciddi görünmek için siyah kıyafet giyer. Bazıları var ki her daim siyah giyinir. Satanist ve metalci gençlerden söz etmiyoruz. Yönetmen Sinan Çetin mesela. Gardırobundaki kıyafetlerin hepsi siyah. Siyah tişörtlerinin sayısının 200 olduğunu söylüyor. Siyahtan başka bir renk giydiğinde kendini çıplak hissediyormuş. Mustafa Erdoğan da siyah giyinenlerden. Eşi Gülben Ergen, "Adam siyah pantolon ve siyah tişörtle yaşıyor. Benim kocaman bir dolabım var, onun küçücük, içi de siyah dolu." diyor.

Cem Yılmaz da siyah giyen ünlülerden. Onu siyah renk dışında bir kıyafetle ancak filmlerde görüyoruz. "Siyah giyen modacı" deyince herkesin aklına Neslihan Yargıcı gelir. Yargıcı sadece siyah giyinerek kendini diğer modacılardan ayırdığı gibi toplumun belleğinden hiç silinmeyecek bir isim haline geldi. Yargıcı neden hep siyah giydiğini şöyle açıklıyor: "Bu renk bununla mı uyar, onunla mı daha iyi olur diyecek vaktim yok. Ben giyer ve çıkarım."

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de siyahı çok tercih ettiği biliniyor. Merkel, eleştiri almasa belki de hep siyah giyinecek. Ama bir devlet başkanı olduğu için eleştirileri kulak arkası edemiyor. Merkel’in meşhur bir siyah kıyafeti var. Neredeyse bütün yurtdışı seyahatlerinde sırtında o var. Siyaset bilimci Prof. Gerd Langguth, Merkel’in zaman kaybetmek istemediği için kıyafetle ve saçıyla uğraşmadığını söylüyor.

Bir de siyah tişört giydiği için işten atılan spor yorumcumuz var ki onun hikâyesi için trajik mi, komik mi desek karar veremedik. Bilgin Gökberk TRT’de spor yorumcusu olarak ekrana çıkıyordu. Ama alışıldık şekilde takım elbiseyle değil, siyah tişörtle… Her hafta "Tişörtle TRT’ye çıkılmaz" uyarısı alıyormuş. Bir buçuk yıl böyle uyarıldıktan sonra, kapı dışarı edilmiş. Kanaldan sonradan aranmış ama iş işten geçmiş. Gökberk, artık Kanal 24’te siyah tişörtüyle yorumlarını yapıyor.

Gökberk, siyah takıntısı olmadığını söylüyor. "Ekrana sık çıkıyorum, bir ekran kıyafetim olsun istedim, siyah tişörtü seçtim." diyor.

Mimarlar neden siyah giyer?

Siyahı sadece sanatçılar, yönetmenler ve yazarlar değil mimarlar da çok tercih ediyor. Yazar Cordula Rau bu sebeple dünyaca ünlü mimarlara sormuş: "Mimarlar Neden Siyah Giyer/Why Architects Wear Black?" Onlar da Rau’nın siyah kaplı defterine siyah kalemle cevaplarını yazıp imzalarını atmışlar. Bu defter aynı şekilde kitap olarak yayınlandı. Yoğun da ilgi gördü.

Sıra dışı tasarımlarıyla tanınan mimar Jürgen Mayer H. "Siyah hakikaten hata yapamazsınız anlamına gelir ve bunu sık sık değiştiremezsiniz." demiş. Mimar Stefan Behling ise dürüst ve net bir cevap vermiş: "Siyah sizi olduğunuzdan zayıf gösterir." En yerinde cevabı ise şehir planlamacı mimar Chrisoph Mackler yazmış: "Çünkü mimarlar burjuvazi tarafından ‘gerçek sanatçılar’ gibi algılanma çabasındadırlar."

Güçlü ve asil görünmek için siyahı tercih ediyorlar

Moda tasarımcısı Simay Bülbül: Siyah doğada olmayan tek renk. Işığı yok eden yerler siyah gözükür. Duygusallığı ve hüznü simgelemesine rağmen gücü ve tutkuyu da temsil eder. Siyahın görsel gücü, gizemi ve soyluluğu simgeler, bu yüzden siyah rengi kullananlar azimli, kararlı, özgüveni yüksek insanlardır fakat asilik ve inatçılık gibi huyları dengelemek zorunda kalırlar. Güç ve asil olma simgesinden dolayı birçok yaratıcı kişi giyimlerinde ağırlıklı olarak hatta sadece siyahı tercih eder. Herkesin kırmızı veya sarı bir elbisesi olmayabilir ama muhakkak siyah kıyafeti, ayakkabısı vardır. Çünkü insanların vücut yapılarına göre siyah kurtarıcı bir renktir. Moda dünyasının da vazgeçilmez tek rengidir.

Siyah karizmatik gösteriyor

Moda tasarımcısı Özgür Mansur: Siyah renk, kişiyi daha karakteristik ve daha güçlü gösteriyor. Bu yüzden yalın ve tarz görünebilmek adına siyah renk kıyafetler giyiyorlar. Kadınlar siyah rengi daha zayıf görünmek ya da kusurlarını örtmek için tercih ediyor. Günümüz insanı ise siyahı kurtarıcı renk olarak görüyor. Siyah asil bir duruşu olduğu için koleksiyonlarımda vazgeçilmez rengimdir. İlk koleksiyonum da sırf siyah ve beyaz renklerdeydi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme