Paris’te “Modern Osmanlılar” defilesi

Moda
Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ve eşi İnci Akil’in ev sahipliğinde ünlü Türk modacı Atıl Kutoğlu’nun “Modern Osmanlılar” temalı defiles...
EMOJİLE

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ve eşi İnci Akil’in ev sahipliğinde ünlü Türk modacı Atıl Kutoğlu’nun “Modern Osmanlılar” temalı defilesi düzenlendi.

Birçok Türk ve yabancı modaseverin katıldığı Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Rezidansı’nda dün yapılan defilede, Atıl Kutoğlu’nun 2015-2016 Sonbahar Kış Koleksiyonu için Osmanlı kültüründeki kıyafet tarzını modern çizgilerle birleştirdiği elbiseler 20 manken tarafından tanıtıldı.

Defile öncesi izleyicilere Fransızca ve Türkçe seslenen Büyükelçi Akil, bu yıl 18 Mart’ın Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, defilenin temasının bu yıldönümü ile uyumlu olduğunu söyledi.

Büyükelçi Akil, defilede yer alan ve tamamı Bursa’da imal edilmiş malzemelerle hazırlanan elbiseler için Uludağ İhracatçılar Birliği’ne ve Bursalı ipek üreticilerine teşekkür etti. 

Defilenin ardından düzenlenen kokteyle, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) nezdinde Türkiye’nin Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mithat Rende, Türkiye’nin UNESCO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes da katıldı. Yabancı davetliler arasında Avusturya’nın Fransa Büyükelçisi ve Avusturya Eski Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik de yer aldı.

Defile sonrası AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Büyükelçi Akil, Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümünü boş geçirmek istemediklerini belirterek, “Hem Türkiye’nin tanıtımına hem de Türk ekonomisinin Türk moda sektörünün tanıtımına katkı olsun diye böyle bir defileyle kutlamayı uygun gördük” dedi.

Akil, en çok memnuniyet duyduğu noktanın defilenin izleyiciler tarafından büyük ilgi görmesi ve büyük bir beğeni kazanması olduğunu vurguladı. 

Atıl Kutoğlu defilesi aracılığıyla Bursa’nın ürünlerinin de tanıtıldığının altını çizen Akil, “Bu tür defileler sadece kültürel tanıtım açısından değil aynı zamanda ekonomik ilişkilerin gelişmesi açısından son derece önemli” ifadesini kullandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme