Her Yaşta Şık Ol!

Moda
"Aradığım kıyafet tam da buydu." diye satın aldığınız giysiler üzerinizde yakışıyor mu? Her giysi mankende durduğu gibi durmuyor ne yazık ki. İşte E. Keskin’nin haberine göre, her yaşt...
EMOJİLE

"Aradığım kıyafet tam da buydu." diye satın aldığınız giysiler üzerinizde yakışıyor mu? Her giysi mankende durduğu gibi durmuyor ne yazık ki. İşte E. Keskin’nin haberine göre, her yaşta şık olmanın püf noktaları…

Kıyafet seçimlerinde dikkat etmeniz gereken; renginin, deseninin ya da kesiminin bedeninizle uyumlu olup olmadığı. Yani vücut ölçülerinize, bölgesel kilolarınıza, boyunuza ve yaşınıza uygun giysileri ayırt edebilmeniz. Peki, size en uygun kıyafet hangisi?

Modanın yalnızca zayıf kadınlar için tasarlandığı düşünülür. Bir bakıma öyledir de. Çünkü birçok marka, üretimini 44 bedenle sınırlar. Yine de yalnızca büyük beden üreten mağazalar gün geçtikçe artıyor ve şık tasarımlarıyla göz dolduruyor. Fakat kadınların problemi, aradığı kıyafeti bulmakla çözülmüyor. Çünkü önemli olan bedenimize yakışacak doğru giysiyi alabilmek. Bu da her zaman mümkün olmuyor! Üstelik bu problem kilolu kadınların yanısıra çok zayıfların, kısa boyluların, geniş omuzluların ve kalın bele sahip olanların da sorunu. Peki, kadınlar her yaşta ve her bedende şık görünmek için ne yapmalı, nasıl giyinmeli?

Kilo sorunu olan kadınlar nasıl giyinmeli?

Öncelikle söylememiz gereken, her kilo sorunu olan kadın illa ki siyah giyinecek diye bir kural olmadığı… Renk seçiminde önemli olan, düz renklerin tercih edilmesi. Hangi renk olursa olsun çok açık tonda olmadığı sürece tek renk elbiseler her zaman zayıf görünmenize yardımcı olur. Desenli giymeyi sevenlere ise, ünlü modacı Cengiz Abazoğlu, küçük desenleri tavsiye ediyor. Geometrik desenlerse daha ince bir silüet görünümü kazanmanızı sağlıyor. Abazoğlu, ayrıca, "Kilolu kadınlar vücuda oturan giysileri kesinlikle almasınlar. Vücudu sarmayan trapez kesimli elbiseleri giyebilir ya da boyu basen altında biten tunikleri pantolonlarla kombinleyebilirler." diyor. Pantolon modellerinde ütü çizgili olanlar birkaç kilo zayıf görünmenize yardımcı olurken; çift düğmeli, kruvaze tunikler daha kilolu görünmenize neden oluyor.

Tasarımcı Aslı Güler‘in zayıf görünmek isteyenlere tavsiyeleri ise şunlar: "Çok parlak ve canlı desenler yerine daha pastel tonlar, küçük çiçek desenleri, flu suluboya efektli desenler tercih edilmeli. Elastanlı kumaşlardan yapılan dar modeller yerine; daha dökümlü, drapeli, fazla kiloları kamufle edebilecek kumaşların kullanıldığı bluzan modeller doğru seçimler." Bu yüzden kalın ve sert kumaşlar yerine; yumuşak, ipekli, saten ve dökümlü kumaşlar seçebilirsiniz. Ayrıca kare yaka yerine V yaka giysileri almaya özen gösterin. V yaka hem zayıf gösterir hem de boynunuzun uzun görünmesini sağlar. Çantalarda ise küçük boy yerine orta boy ve sapları çok uzun olmayan modeller en ideali. Ayakkabılarda ise hafif topuklular ve bilekten bağlı olmayanlar daha uzun ve zayıf görünmenize yardımcı olur.

Kısa boyluysanız…

Kısa boyundan şikâyet edenlerin uzak durması gerekenlerin başında; düşük bel pantolon ve etekler, çok uzun veya çok kısa ceketler, kalın kemerler ve büyük çantalar geliyor. Abazoğlu, kısa boylu kadınlara yarasa kollu bluzları ve çok bol giysileri önermiyor. Minik desenli ya da düz renk veya boyuna çizgili giysiler daha uzun boylu görünmeyi sağlıyor. Kısa boylu kadınlar, kilo problemi olanların aksine küçük çanta takmalı. Ayakkabı tercihlerini ise yüksek topukludan yana kullanabilirler.

Geniş omuz ve basenlerden şikâyetçiyseniz…

Omuzlarınız genişse vatka kullanımını hemen terk etmelisiniz. Vatkalar omuzu daha geniş gösterdiği gibi boyun bölgesinin daha kısa görünmesine yol açıyor. Ayrıca omuzlara dikkat çeken işlemeli giysiler de kesinlikle kullanılmamalı. Omuzların dar görünmesini sağlayacak en ideal kıyafetler ise reglân kollu gömlekler ve elbiseler. Basenleri kapatmanın yolu da bol kesimli giysileri tercih etmekten geçiyor. Çok kalın kumaşlar yerine daha ince ve dökümlü kumaşlardan yapılmış etek ya da pantolonlar giyilebilir. Fakat uzun tunikler giymek, geniş basenleri örtmenin her zaman için en iyi yolu. Bir de modelli etekler yerine düz kesimler, geniş baseni örten diğer ayrıntılar.

Beli kalın olanlar…

Kesimleri ile beli ortaya çıkarmayacak giysiler öncelikli tercihiniz olmalı. Üst kısmı bol, altı dar kıyafetler belinizin kalınlığını örter. Kemer kullanmaksa belinizi olduğundan daha kalın gösterir. Bu durumdan çok rahatsız oluyorsanız balenli korse de kullanabilirsiniz.

Yaşlılar ve gençler…

Hangi tarz giyineceğine karar veremeyen gençler olduğu gibi yaşlılar da var. Doğru kıyafeti, doğru zamanda ve doğru yerde giymek şık olmak açısından belki de en önemli unsur. Cengiz Abazoğlu gençlere; kendi stillerini oluşturmalarını, moda diye her ürünü kullanmamalarını ve vücut şekillerini dikkate alarak seçim yapmalarını tavsiye ediyor. Aslı Güler de hızlı karar vermemelerini, birçok mağazayı dolaşıp farklı modeller denemelerini ve fiyat karşılaştırması yapmalarını öneriyor. Güler yaşlılar için ise, "Düz kesimler tercih etmeliler. Teferruatlı giysilerden uzak duran kadınlar; pastel renkler, triko twin setler ve evaze etekler içinde çok daha hoş görünüyor." diyor. Abazoğlu’nun yaşlılara tavsiyesi ise kendileri ile barışık olmaları. Yaşlıların böylelikle hoş ve şık bir görüntü sergileyeceklerini düşünüyor.