Hamile Kıyafetleri Neden Bu Kadar Dar?

Moda
Anneliğin masumiyetini anlatan, hamileliği özenli yansıtan kıyafetler artık çok az. Hem mesaj kaygılı hem de çok dar kıyafetler, gözlerden uzak bir hamilelik yaşamak isteyen anne adaylarının işini zor...
EMOJİLE

Anneliğin masumiyetini anlatan, hamileliği özenli yansıtan kıyafetler artık çok az. Hem mesaj kaygılı hem de çok dar kıyafetler, gözlerden uzak bir hamilelik yaşamak isteyen anne adaylarının işini zorlaştırıyor.

Hamile giyimi geçmiş yıllara kıyasla giderek değişik bir çizgiye kayıyor. Sadece jilelere hapsolmuş tasarımların yerini, her ayrıntısı düşünülmüş hamile kıyafetleri aldı. Sadece hamilelere hizmet veren markaların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Kısacası hamile kıyafetleri artık ezber bozuyor. Kumaşları, desenleri hatta kesimleri ile modanın bir parçası haline geliyor.

Ofis kadını için tasarımlar hazırlayan birçok marka, son yıllarda koleksiyonlarına hamile giyimine hitap eden kapsül koleksiyonlar da ekledi. Genelde sıradanlığı ile sıkıcı bulduğumuz hamile kıyafetlerini sezonun trendleri ile tam bir uyum halinde buluveriyorsunuz. Sezonda çiçekli kıyafetler olduğunda hamile giyimine de yansıyor. Tunikler deseniz aynı şekilde, danteller moda ise dantellerle bezeli hamile kıyafetleri görüyorsunuz.

‘Ben burdayım’ diye bağıran tasarımlar

‘Peki neden şimdi?’ derseniz aslında değişen kadın hayatı da denebilir. Kadınlar, özellikle son yıllarda sosyal hayatın daha fazla içindeler. Şehirli kadın oranında artış var. Haliyle hamile kadınlar da son aylara kadar ofis hayatına devam ediyor veya hayatın farklı alanlarında daha dışa açık bir sosyalliğe sahip oluyor. Bu da daha uyumlu ve konforlu kıyafetleri zorunlu kılıyor. Hedef kitledeki değişimi ve beklentileri okumayı bilen markalar, durumu kısa zamanda tasarıma dönüştürmeyi ve hamile kadınların gönlünü kazanmayı başardı. Bilinçlenen kadınlar, sadece tasarımı değil, ürünün içeriğini de önemsiyor. Kullanılan boyalara, kumaşların doğallığına daha çok dikkat eden bir kitleden söz ediyoruz. Bu anlamda hamile kıyafetlerinde kalite ve güncellik arayanların artık daha fazla alternatifi olduğu kesin.

Hamile giyimindeki hızlı değişimi tetikleyen sebeplerin öncüllerinden biri de şüphesiz global markaların Türkiye sınırlarından içeri girişi. Bu markaların birçoğu aslında fast fashion yani hızlı moda markaları. Başarıları ise lüks moda ürünü tasarımları, alınabilir fiyatlara sunmaları. Koleksiyonlar neredeyse 3-4 günde bir yenilendiği için hızlı moda markası unvanını alıyorlar. Bu markalar hamile giyimine de tempo getirdiler. Eskiye oranla daha fazla kıyafet tasarlanıyor. En önemlisi, tek başına bir kıyafetten öte birbiriyle tam bir uyum içinde koleksiyonlar görmeye başladık. Bu durum kısa sürede bu markaların muadili yerli markalarda da hasıl oldu.

Hamile olmak, rahat ve şık olmaktan ödün vermek değil. Ayrıca kıyafetlerdeki çeşitlilik ve kalite arttı. Bunlar geldiğimiz noktanın güzel tarafları. Ancak ortada rahatsız edici bir durum var. Beklentiler modayı etkilediği gibi modanın sundukları da insanların tercihlerini değiştirebiliyor. Tıpkı bugün olduğu gibi. Eskiden hamile kıyafetleri güncel olmaktan oldukça uzaktı, çeşitlilik konusunda tasarımlar kıttı. Fakat kıyafetlerde ‘anne karnı’ ön planda değildi. Bebeğe dikkat çekmek bir yana anneliğin masumiyetini anlatan, hamileliği özenli yansıtan modeller mevcuttu. Bugünse birçok hamile kıyafetinin maalesef vücut hatlarını özellikle daha belirgin hale getirdiğini görüyoruz. Hatta bazen hangi reyon hamile, hangisi normal karıştırabiliyorsunuz. Fark o kadar azalmış durumda.

Hamile kıyafetlerindeki son moda ise konuşan tasarımlar. Malum mesaj veren kıyafetler çok gündemde. Hamile kıyafetleri de bundan payını almış. "Baby loading… Please wait. Eating for 2, coming soon" yazılı tişörtleri görmüşsünüzdür. Özellikle tişörtlerde anne ve bebek arasında diyaloglara atıfta bulunan ürünler giderek her yeri istila etmeye başladı. Esprili hamile kıyafeti olarak nam salan bu ürünler, ev içinde giyilir diye düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Birçok hamile kadın, bunları günlük hayatta kullanmayı tercih ediyor. Haliyle ‘Ben hamileyim.’ diye herkese yayın yapan kıyafetler sarmış oluyor her yeri. İlgiyi bebeğin olduğu bölgeden uzaklaştıran kıyafetler yerine tüm ilgiyi anne karnına çeken bir stil ortaya çıkmış durumda. Böyle giyinmek istemeyen anneler ne yapacak? Sayıları da oldukça fazla. Yine birkaç beden büyük kıyafetlere talim.

Şalları kullanmayı unutmayın

Hamile olmak demek tabii ki bütün bir dolabınızı yeniden elden geçirmek değil. Ayrıca bu, ciddi bir bütçe gerektiriyor. Elinizdeki kıyafetlerin birçoğunu uzun süre kullanmaya devam edebilirsiniz. Örneğin pardösü, kaban gibi kıyafetler, ileri dönemlerde kullanım sıkıntısı oluşturan ürünler. Ebatları geniş bir şal alarak bu durumu değiştirmek mümkün. Şık bir yaka iğnesi sizi sürekli şalınızın üzerinde tutmaktan da kurtaracaktır. Bu arada bu kışın en öne çıkan trendlerinden biri olan pelerin mantolar ise hamilelerin kullanımı için iyi bir alternatif.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme