Düz Ayakkabı Sezonuna Dikkat!

Moda
Uzmanlar düz ayakkabı ve parmak arası terliklerin ayak sağlığını tehdit ettiğini söylüyor. İngiltere’de Ayak Bakımı ve Ayak Hastalıkları Derneği’nin araştırmasına göre, topuklu ayakkabılar...
EMOJİLE

Uzmanlar düz ayakkabı ve parmak arası terliklerin ayak sağlığını tehdit ettiğini söylüyor. İngiltere’de Ayak Bakımı ve Ayak Hastalıkları Derneği’nin araştırmasına göre, topuklu ayakkabılar baldırda, dizde ve ayak parmaklarında baskıyı artırarak hasara yol açıyor.
 Topuklu ayakkabıların daha sağlıklı olduğuna dikkat çeken ayak sağlığı uzmanları daha rahat olmasına rağmen düz ayakkabıların ayaklarda ‘ağrı’, parmaklarda ‘baskı şişlikleri’, ‘sırt ağrıları’ ve ‘eklem iltihabına’ yol açabileceğini belirtiyor.

 YERE SÜRTEREK YÜRÜYENLER
 İngiltere Ortopedistler Derneği Sözcüsü Mike O’Neill, ‘Son 3-4 yıl içinde düz ayakkabı, parmak arası terlikler ve balerin ayakkabılarına bağlı sorunlarda büyük bir artış görüyoruz’ dedi. Özellikle düz ayakkabı giyen kişilerin ayaklarını yere sürterek yürümeleri sonucunda, vücut şekillerinin bozulacağını söyleyen doktor, düz ayakkabıların en fazla zararı ayaklarımıza verdiğini belirtti.

OMURİLİK SİNİRLERİNE ZARAR VEREBİLİR
Mike O’Neill, "Topuklu ayakkabılar vücut dengesini öne itiyor. İnsanın vücut dengesini değiştirmesi, omuriliklerine ve sinirlerine çok önemli hasarlar verebilir" diye konuştu. Düz ayakkabı giyilmesine tamamen karşı olmadığını söyleyen O’Neill, riskli grubun genelde 20’li 30’lu yaşlardan oluştuğunu, haftada bir kaç gün giyilen düz ayakkabının zararlı olmayacağını savundu. 6 ay boyunca kesintisiz düz ayakkabı giymenin sağlığa zararlı olacağı belirtildi.
Düz ayakkabılar, parmaklarda şişliklere ve taban çökmesine de neden oluyor. Ayak hastalıkları uzmanları, kauçuk sandalet ve bale ayakkabısı gibi düz ayakkabılar ayağımızdayken bir çok yaralanma ve ağrı riskine karşı da uyarı yaptı. Ancak uzmanlar, 3 santimden fazla topuklu ayakkabıların da giyilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme