Büyük Beden Kadınların Devrimi!

Moda
Yeni Aktüel dergisi, geçtiğimiz günlerde internetteki yeni bir devrimi sayfalarına taşıdı. Moda dünyası tarafından sürekli olarak dışlanan ve ‘zayıf’ olmaya zorlandıklarını hisseden ‘...
EMOJİLE

Yeni Aktüel dergisi, geçtiğimiz günlerde internetteki yeni bir devrimi sayfalarına taşıdı. Moda dünyası tarafından sürekli olarak dışlanan ve ‘zayıf’ olmaya zorlandıklarını hisseden ‘büyük beden’ kadınlar, moda blog’larında kendilerini ifade etmeye başladı. Yıllardır ünlü markaların aşırı zayıflara yönelik olarak ürettiği giysilerden, moda basınından ve ‘0 beden’ mankenlerden yakayı silken bu kadınlar, özgürlüğün sınırsız olduğu internet dünyasında bile modanın ‘zayıfların’ elinde olmasına sonunda isyan etti.

DÜNYAYA YAYILIYOR

Mankenlerden farksız olan modayla ilgili kadınların kurdukları internet günlüklerini takip etmekten yorulan, internet üzerinde bile kabul görmediklerini anlayan ‘büyük beden’ kadınlar, şimdi teker teker kendi moda blog’larını kurarak seslerini dünyaya duyuruyor. Çoğu, ‘Tumblr’ isimli yeni bir blog platformu üzerinden paylaştıkları blog’larından şişmanlık aktivizmini dünyaya yayıyor. İşte bu akımın öncüleri ve blog’larıyla ilgili düşünceleri:

‘THE MANFATTAN PROJECT’:

Blog’un kurusucu New York’ta oturan ‘Melissa’ isimli büyük beden bir kadın. Ancak ‘Melissa’ blog’unu kendi gibi ‘şişmanlık hareketi’ne gönül vermiş, ismini açıklamadığı bir başka blogger’a devretmiş. Site, New York’ta yaşayan modayla ilgili, iyi giyinen büyük beden kadınların fotoğraflarını sayfalarına taşıyor.

ÜNLÜ ŞARKICI DA AKIMA DESTEK OLUYOR

Amerikalı rock grubu ‘The Gossip’in solisti Beth Ditto da moda dünyasının ‘büyük beden’lileri dışlamasına tepki gösteren isimlerden biri… Ditto kendisine ‘kilolu’ değil ‘şişman’ denmesini tercih ediyor. Aykırı giyim tarzıyla dikkat çeken Ditto ‘şişmanlık akımı’ hakkında şöyle konuşuyor: "Şişman insanların azınlık olmadığı çok belli, onlara azınlık muamelesi yapılması çok saçma. ‘Kilolu’ lafından nefret ediyorum, çünkü bu insanları ‘olması gereken’ standartlara hapsediyor. Oysa düşünsenize en azından Amerika’daki çoğunluk biziz! Bizim de sesimizi duymaları lazım!"
 
KİLOLU ERKEKLER DE BU HAREKETTE

Şim dilik kadınlar kadar baskın olmasalar da, erkekler de ‘şişmanlık aktivizmi’nin bir parçası… ‘Chubby Guys Wag’ isimli blog’un kurucusu Zach Eser şöyle konuşuyor: "Ana akım medyanın ideal vücut tiplerine göre belirlediği moda kuralları benim blog’umda sökmez! Burası her tipten erkeğin iyi giyinebileceği yegane yer. Kendinize olan güveninizi burada gösterebilirsiniz!
 
‘THE PLUMP PİNAY’:

"Filipi nli kadınların gerçek güzelliği" sloganını taşıyan sitenin mottosu şu: "Aptal medyanın bizi yapay güzellik bombardımanına tutmasına yeter diyoruz! Bizi kendi güzelliğimizden nefret eder hale getirdiler. Biz güzel yemeklerimizden yemek istiyoruz, reklam panosundaki kadınlar gibi olmaya çalışmak bizi çok yoruyor. Bu blog ‘gerçek güzelliğin’ aynası olacak. Lütfen artık kendinizle barışık olun!"
 
‘THE ROTUND’:

Kurucusu Marianne Kirby şöyle diyor: "Merhaba, ben şişmanım! Bu sitenin misyonu, şişman insanların sizin düşmanınız olmadığını göstermek. Toplumun güzellik standartlarını yeniden düşünmek ve konu insanın vücuduna olan güveni olunca gelişen sosyal paradigmayı anlamak istiyoruz. Ve tabii giysilerden söz etmek… Hatta makyajdan da!"… Kirby, bir de ‘Şişmanlar Evreninden Dersler: Diyeti Bırakın ve Vücudunuzla Barışın’ adını verdiği bir kitap yazmış.
 
‘THE WHOLE CAKES’:

Blog’un yöneticisi Lesley Kinzel gittikçe yaygınlaşan bu akım hakkında, "Ben vücuduyla barışmış bir şişmanım. Eskiden sinemalarda ve televizyonlarda bana benzeyen insanlar da görürdüm. Temsil edildiğimi ve bu dünyaya ait olduğumu hissederdim. Ama bugünlerde bu çok zor. Şimdi sesimizi duyurabildiğimiz yegane yer internet" diyor. Kinzel’in blog’unun da yakın zaman içinde kitabı çıkacak. Kinzel, ‘Fatcast’ adını verdiği bir de radyo programı yapıyor. Elbette programın konusu insanın bedenini sevmesi ve onunla yaşamayı öğrenmesi.
 
‘HEY FAT CHİCK’:

Site nin kurucusu Avustralyalı Frances Lockie, geçtiğimiz günlerde BBC televizyonuna şöyle konuştu: "Ana akım moda, şişmanları dışlıyor. Bizim aralarına katılıp onlarla moda üzerine konuşmamızı istemiyorlar. Bundan hepimiz bıktık usandık. Biz de kendi blog’larımızla kendi giyim tarzımızı duyurmanın peşindeyiz!" 

‘PLUMP UP THE VOLUME’:

JennIfer isimli 25 yaşındaki bir öğrencinin yazdığı bu blog, özellikle genç ‘büyük bedenler’in en çok takip ettiği sitelerden biri. Jennifer siteyi, sık sık yaptığı rejimlerden ve kilo alıp vermekten sıkıldığı için kurmuş. Bu site sayesinde kendine güveni artan Jennifer, büyük beden’lerin kendisine destek olduğunu söylüyor.

Ahaber