Burnun Doğalı Makbul!

Moda
Güzelliğin özgüven kazandırdığı bir gerçek! Daha güzel bir fizyolojik görünüm için estetik ameliyat olmanın psikolojik rahatlama sağladığı da… Ancak, burada önemli olan kişinin ameliyat masasın...
EMOJİLE

Güzelliğin özgüven kazandırdığı bir gerçek! Daha güzel bir fizyolojik görünüm için estetik ameliyat olmanın psikolojik rahatlama sağladığı da… Ancak, burada önemli olan kişinin ameliyat masasından karakteristiğine uygun olmayan bir görünümle kalkmaması. Artık elinde bir ünlü fotoğrafıyla estetik cerrahın kapısını çalma modası geçti. Şimdi “doğal güzelliği yakalamak” moda… Dolayısıyla kalkık burun furyası da sona erdi diyebiliriz.

Domuz burnu yerine doğal görünüm

Estetik cerrahlar, tek tip insan yarattıkları konusunda çok eleştirildiler. Günümüz estetik cerrahları ise estetik müdahalede bulunulan kişinin, işlemden geçtiğinin belli olmaması gerektiği konusunda birleşiyorlar. Yani artık estetik değilmiş gibi görünen estetikler revaçta!

Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Çakır, Kuzey Avrupa ülkelerindeki kibar hatlara sahip insanlardaki küçük burnun ülkemiz insanına yakışmayacağını belirterek, “Her hastanın yüzüne uygun burun yapmak gerekir. Hatta kimi hastaların burun cerrahisi planı, burnu küçültmek değil, büyütmek üzerinedir” diyor.

Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Mithat Ulay ise burun estetiğinde hastanın beklentisiyle doktorun yapabileceklerinin ortak bir noktada buluşmasının önemli olduğuna değinerek, “Burun, yüzün ortasında yer alan bir organ. Bu nedenle görünümünün doğal olması lazım. Eskiden kalkık burun isteniyordu, şimdi doğallık daha ön planda. Yaptığınız burun estetiğiyle kalkık burun tuzağına düşmemeniz gerekiyor. Çünkü hastaya kalkık burun yapacağım diye domuz burnuna benzeyen bir görüntü yaratabilirsiniz” diyor.

Estetik burun nasıl olur?

Dr. Barış Çakır, estetik bir burunda aranan özellikleri şöyle sıralıyor:

1.Yüze önden bakıldığında yatay düzlemde üç boyuttan oluşur ve orta bölümde burun bulunur. Bu üç bölümün birbirine eşit olması gerekir.
2.Burun boyutları yüz boyutlarıyla uyumlu olmalı.
3.Önden bakıldığından burun deliklerinin sadece giriş bölümü görünmeli.
4.Burun ucu simetrik, aynı yükseklikte iki tepecikten oluşmalı. Sivri burun ucu doğal görünmez.
5.Burun ucunu oluşturan kıkırdakların kenarları, burun alt kısmında belli belirsiz görünmeli.

Sonuç sürpriz değil!

Günümüzde burun estetiğinde, kişi ameliyat sonrasında nasıl bir görünüme kavuşacağını daha ameliyat olmadan, bilgisayar ortamında görebiliyor. Elde edilecek sonuç, sürpriz olmaktan çıkmış durumda. Üstelik artık ameliyatlar burun dışarıdan kesilerek değil, burun deliklerinden müdahale edilerek de gerçekleştirilebiliyor.