Yüksek Topuk Yasaklanıyor mu?

Dünya Hali
İngiliz Sendikalar Birliği, "seksi olduğu, sağlık ve güvenlik riski oluşturduğu" gerekçesiyle iş yerlerinde yüksek topuklu ayakkabılar giyilmesini yasaklamak istiyor. Daily Mail gazetesinin ...
EMOJİLE

İngiliz Sendikalar Birliği, "seksi olduğu, sağlık ve güvenlik riski oluşturduğu" gerekçesiyle iş yerlerinde yüksek topuklu ayakkabılar giyilmesini yasaklamak istiyor.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, erkeklerin ağırlıkta olduğu birlik, buna ilişkin bir öneri hazırladı. Birliğin üyeleri, kadın çalışanların "makul ayakkabılar" giymesi, incinmelere, uzun dönemde ayak ve sırt sorunlarına yol açmamak için birkaç santimetreden yüksek topuklu giymemesi gerektiğini savundu.

Üyeler, yüksek topuğun podyumlara uygun olmasına rağmen, çoğu kadının yüksek mevkilerde çalışmak için kendilerini dik ökçeli ayakkabılar giymek zorunda hissettiğini de öne sürdü.

Kadınlarsa hor görme olarak nitelendirdikleri öneriye karşı çıkarak, erkeklerin daha önemli konularla meşgul olması gerektiğini belirtti.

Geçmişte yüksek topuklu ayakkabıların "bariz bir şekilde seksi olduğu" görüşünü savunan sendikalar birliği yetkililerinin son önerisinde, yüksek topuğun kadınların sağlıklarına etkilerine dikkat çekildi.

Öneride, "ayakların tüm günün yükünü çektiği, çoğu çalışanın rahat olmayan, özellikle yüksek topuklu ayakkabılarla uzun süre ayakta kalmak zorunda olmasının tehlikeli olduğu" belirtilerek, bacak rahatsızlıkları yüzünden yılda 2 milyon gün iş kaybına uğrandığı ifade edildi.

Sendikalar Birliği, kadınlar için topuk kılavuzu da hazırlayarak, topukların geniş ve 4 santimetreden, hatta uzun süreli giyilecekse 2 santimetreden yüksek olmamasını salık verdi.

Önerinin, sendikalar birliğinin gelecek ay yapılacak yıllık kongresinde tartışılacağı kaydedildi. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme