Yolumuz Zorluklar İçinde, Ölünce Kurtuluruz

Dünya Hali
17. Nürnberg Türk Alman Film Festivali’nde onur ödülü alan Tarık Akan, ”Bizim ülkemiz gibi ülkelerde sanatçılık yapmak zordur. Yolumuz zorluklar içindedir. Ölünce kurtuluruz” dedi. &...
EMOJİLE

17. Nürnberg Türk Alman Film Festivali’nde onur ödülü alan Tarık Akan, ”Bizim ülkemiz gibi ülkelerde sanatçılık yapmak zordur. Yolumuz zorluklar içindedir. Ölünce kurtuluruz” dedi.
 
Bu yıl 17’ncisi düzenlenen Nürnberg Türk Alman Film Festivalinde Tarık Akan’a onur ödülü verildi. Tarık Akan ödülünü Nürnberg Belediye Başkanı Dr.Ulrich Maly’den aldı.

Türkiye’de sinema sanatının gelişmesine ve uluslararası alanda tanınmasına yaptığı kalıcı katkılarından dolayı festivalin onur ödülünü alan Tarık Akan, ödülden dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Tarık Akan yaptığı konuşmada, Türkiye’de sanatçıların yaşadıkları zorluklara dikkati çekerek, ”Bizim ülkemiz gibi ülkelerde sanatçılık yapmak zordur. Yolumuz zorluklar içindedir. Ölünce kurtuluruz” dedi.

Akan, festivali düzenleyenlere ve kendisine onur ödülünü veren jüriye şükranlarını sundu.

Festivalde konuşan Nürnberg Başkonsolosu Ece Öztürk Çil, festivalde iki ülke sanatçılarının ve kültürlerinin birbirleriyle kenetlenmesinin mutluluğunu paylaştıklarını belirterek, ”Türk-Alman Film Festivali kültüre ve sanata zenginlik katmaktadır. 17 senedir süregelen Türk-Alman Film Festivali ortak yaşama ve siyasi yaşama bir katkı sağlamaktadır. İki ülke kültürünün pekişmesine örnek teşkil etmektedir. Türkler ile Almanlar arasındaki karşılıklı anlayışın pekişmesini ve iki toplum arasındaki ilişkilerin güçlenmesini sağlamaktadır” dedi.

Tarık Akan’a onur ödülünü veren Nürnberg Belediye Başkanı Dr.Ulrich Maly de Almanya’da bir takım desteklerle aşırı sağcı terör gruplarının beslendiğini vurgulayarak, ”Bu ülkede yaşayan masum insanlar maalesef aşırı düşünceli insanlar tarafından öldürülmüştür. Öldürülenlerin yakınları suçlanarak korku içinde yaşamak zorunda bırakılmıştır. Bu ülkeye katkı yapanların korku içinde yaşamaması gerekir. Bu ülkede Türk-Alman toplumunun korkmadan, çekinmeden birlikte yaşadığı bir duruş gösterilmesi gerekir. Aşırı sağcılarla birlikte mücadele etmemiz gerekir” diye konuştu.

Robert-Bosch-Stiftung Avrupa Halkları Diyaloğu Program Bölümü Başkanı Christian Haenel ise 100’den fazla filmi olan uluslararası ödül almış başarılı sanatçı Tarık Akan’ı kutladı.

1982 senesinde Cannes’da Altın Palmiye ödülünü kazanan ‘Yol’ filminin gösterimiyle açılan festivalde, Türkiye ve Almanya’nın yanı sıra değişik ülkelerden 59 film, 49 gala gösterisi, 27 film söyleşisi gerçekleştirilecek.

ntvmsnbv.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme