Dünya Hali

Yok Böyle Koleksiyon!

İstanbul’un Yüzleri Serisi’nin ‘İstanbul’un 100 Koleksiyoneri’ isimli 32. kitabında birbirinden ilginç koleksiyonerlere yer verildi. Kitapta, Ediz Hun’dan Jeff Hakko’ya, Emel Aksoy’dan Ülkü Erakalın’a, İzzet Günay’dan Alaattin Haznedaroğlu’na kadar başka hiçbir..

Yok Böyle Koleksiyon!

İstanbul’un Yüzleri Serisi’nin ‘İstanbul’un 100 Koleksiyoneri’ isimli 32. kitabında birbirinden ilginç koleksiyonerlere yer verildi. Kitapta, Ediz Hun’dan Jeff Hakko’ya, Emel Aksoy’dan Ülkü Erakalın’a, İzzet Günay’dan Alaattin Haznedaroğlu’na kadar başka hiçbir yerde kolay kolay bir arada görülemeyecek 100 isim ve koleksiyonları yan yana geldi.

EDİZ HUN’UN KAKTÜS MERAKI

Kitapta yer alan bilgilere göre, Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Ediz Hun kaktüs koleksiyonu yapıyor. Norveç’te biyoloji ve çevre bilimleri fakültesinde eğitim aldıktan sonra 1982’de Türkiye’ye dönen ünlü aktör için kaktüsler en büyük hobi haline geldi. Büyükada’daki evinin camekan bölümünde ve teraslarında 3 bini aşkın irili ufaklı kaktüs yetiştiren Hun, bu çalışmasıyla Almanya’da basılan ‘Salamandra’ isimli bilimsel bir dergiye konu oldu.

30 bin piyango bileti

Devlet tarafından çıkartılan piyango biletlerini eksiksiz tamamlayan Doğan Güral’ın elinde 30 bin civarında piyango bileti bulunuyor. Piyango biletlerinin üzerindeki resimlerden etkilendiğini belirten Güral, ‘Bu koleksiyonum sayesinde, elimde adeta bir tarih ve kültür hazinesi, bir ansiklopedi oluştuğunu söyleyebilirim’ diyor. Koleksiyonda lotaryalardan başlayarak, tayyare piyangoları, Türk Hava Kurumu piyangoları ve Milli Piyangolar yer alıyor.

5 bin klasik plak

Plak koleksiyonunda oldukça iddialı bir isim olan Erdener Koyutürk, tangoyla başladığı koleksiyonunu Türkçe popla sürdürdü. 1920-1980 dönemine ait 100 bin şarkılık 5 bin plağı bir araya getiren koleksiyonda, taş plakların yanı sıra 45’likler ve LP’ler yer alıyor. Ayrıca Fenerbahçe ile ilgili plak, kaset, CD, kitap, dergi, kartpostal ve biletleri biriktiren Koyutürk’ün takıma ait 3 bin objelik bir koleksiyonu da bulunuyor.

Bilgelik sembolü baykuş

Yasemin Masaracı’nın baykuş merakı, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine başladığı yıllara uzanıyor. Okulun amblemi olan baykuşu o günlerde çok moda olan heybesine takmasıyla baykuş koleksiyonculuğuna adım atan Masaracı’nın koleksiyonu 20 yılı aşan süre içerisinde geliştirerek büyüttü. Eski Yunan’da bilgeliği simgeleyen baykuş, Çinliler’in de insanları koruduğuna inandığı mutluluk sembollerinden. Masaracı, koca gözlü ve kendisine göre oldukça sempatik olan bu hayvanın uğursuz olmadığını birçok kişiye anlatmak gibi bir misyon üstlendi.

Gümüş paralar

Ünlü aktör İzzet Günay ise Osmanlı Devleti’nin son 6 padişahına ait gümüş paralardan oluşan muhteşem bir koleksiyona sahip. Çok küçük yaşlarda damgalı pullara olan merakıyla koleksiyon yapmaya başlayan Günay, koleksiyonerlik konusunda biraz daha bilinçlendiği dönemlerde banknot ve madeni paralara yöneldi. Osmanlı Devleti’nin son 6 padişahına ait gümüş paralardan oluşan koleksiyonu dışında tiyatro, film, opera, bale afişlerini de biriktiren İzzet Günay,potin düğmesi ve ayakkabı çekeceği koleksiyonun öne çıktığını belirtiyor.

Yeni Şafak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL