YGS’yle İlgili Şok Bir İddia Daha

Dünya Hali
İddia, Devlet Denetleme Kurulu’nun 2009 yılında hazırlattığı rapora dayandırıldı. Çeşitli gazetelerde yer alan habere göre, 24 Şubat 2010’da YÖK ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ...
EMOJİLE

İddia, Devlet Denetleme Kurulu’nun 2009 yılında hazırlattığı rapora dayandırıldı.

Çeşitli gazetelerde yer alan habere göre, 24 Şubat 2010’da YÖK ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilen rapor, KPSS’de kopya iddialarının ardından hazırlandı.

Devlet Denetleme Kurulu’nun isteği üzerine, Sayıştay Başdenetçisi Ferhat Gündüz tarafından hazırlanan raporda soruların basıldığı matbaada kapalı döneme de giren ÖSYM görevlisi Yeliz Ç.A, ücret karşılığında yayınevlerine kitap hazırlıyor. Raporda, Ç.A’nın kendisini, soru bankası hazırlamadığını belirterek savunduğu da belirtildi.

Raporda, ÖSYM’nin test araştırma biriminde görevli Evren D. ve Erkam D.’nin de belirli yayınevlerine kitap hazırladıkları iddia edildi. Soru kitapçıklarını basan Meteksan Matbaası ile ilgili tespitler de yapıldı.

Buna göre, sınav kağıtlarında oynamaya çaık bir sistem var. Matbaanın personeli de işin başında bulunmuyor, gerekli nitelikleri de taşımıyor. Raporda kurulan sistem ile ÖSYM’nin Meteksan’a bağımlı hale getirildiği de savunuluyor.

VATAN