”Yerli otomotivinin bulunması lazım”

Dünya Hali
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Erdoğan’ın gecenin ilerliyen saatlerinde bile  kendisini aradığını söyleyerek, daha iyi bir gelecek için çalıştıklarını söyledi. Öğrencilerin ...
EMOJİLE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Erdoğan’ın gecenin ilerliyen saatlerinde bile  kendisini aradığını söyleyerek, daha iyi bir gelecek için çalıştıklarını söyledi. Öğrencilerin dertlerini dinleyen ve doğalgaz fiyatları konusundaki eleştirilere cevap veren Bakan Yıldız, Türkiye’nin Avrupa’nın en ucuz fiyatına sahip üçüncü ülke olduğunu söyledi.
 
Bakan Yıldız, Bahçelievler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Kayseri İli Yardım Derneği 14. Genç Buluşma Toplantısı’nda, Kayserili gençlerle bir araya geldi.
 
Yalnızca enerji sektöründe değil insanın hayatında ve sosyal yaşamında da verimlilik ve tasarrufu ilgilendiren birçok konu olduğunu kaydeden Yıldız, ”Şu anda kendinize en fazla zaman bulabildiğiniz yaştasınız. İleride hangi paraya sahip olursanız olun bu kadar fırsat oluşmayabilir” dedi.
 
ERDOĞAN GECE MESAİSİNDE
 
Öğrencilik dönemlerinde burs alamadığı zamanlar olduğunu anlatan Yıldız, ”Aynı evde kaldığımız arkadaşımızla yeterli olmayan harçlığımızı paylaştığımız zamanlar oldu. Bunun kendimizde ciddi bir kişilik oluşturduğunu gördüm. Siz o yaptığınız fedakarlığın bedelini çok daha fazlasıyla beraber alıyorsunuz. Hayatta kaybetmeye göze almadığınız hiçbir şeyi talep etmeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.
 
Değişimleri yönetmenin her zaman zor olduğuna işaret eden Bakan Yıldız, şunları söyledi:
 
”Zaman o kadar hızlı akacak ki siz öğrencilik anılarınızı anlatırken kendinizi iş veya aile hayatının tam ortasında bulacaksınız. O yüzden her bir zamanınızın siz ve çevreniz için önemli olduğunu bilmeniz lazım. Her birinizin önemli olduğunu ve yaptığınız, yapacağınız şeylerin önemli olacağını bilmeniz lazım.

Hayata nasıl başlarsanız öyle gidiyor. Şu anda Sayın Başbakanımızın gece 01.30-02.00’de arayıp da ‘Yoksa yatıyor musunuz?’ diye sorup, ‘Yok efendim bu saatte yatılır mı, tabii ki çalışıyoruz’ dediğimiz dönemler çok fazla oluyor. Çocuklarımıza şu anda bulunduğumuz ülkeden daha iyi bir ülke bırakabilmek için bu kuşağın mutlaka çok fazla çalışması lazım. Bir nevi kamulaştırılmış insanlarız bizler. Ailelerimiz, özel hayatımız ancak kamunun aldığı pay kadar bizden pay alabiliyor.”
 
POLİTİKAMIZ YENİLEBİLİR ENERJİ
 
Bir öğrencinin, ”Çevre denetim görevlisi belgesi alan kişilerin çevre mühendisi ile aynı haklara sahip olduğunu” söylemesi üzerine Yıldız, ”Söylediklerinizde haksız değilsiniz. Çıkışta arkadaşlarımız telefonlarınızı alacaklar. Çevre ve Şehircilik Bakanımızla görüşeceğim. Bu konunun takipçisi olacağım ve bunu size bildireceğim” dedi.
 
Hidroelektrik santrallerine ilişkin bir soruyu da Yıldız, şöyle yanıtladı:
 
”Yenilenebilir enerjiyi tercih etmek diğerlerinden vazgeçmeyi gerektirmiyor. Bunları yapmadığımız için ithal kaynaklara başvurmak zorunda kalıyoruz. Bir Enerji Bakanlığında olan kişinin en kolay işi oturduğu yerden doğalgaz siparişi vermektir, ama biz bunu yapmıyoruz.

Politika ve stratejilerimizin başına yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızı koyduk. Mesela rüzgar yılın her saatinde esmiyor. Diğer enerji kaynaklarının eksikliğini diğeriyle telafi etmemiz lazım. Bütün yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirmemiz lazım. Çünkü Türkiye’nin büyüme hızı bütün bu kaynakların büyüme hızından daha yüksek.”

YERLİ OTOMOBİL
 
Türkiye’de yerli otomobil üretimine ilişkin soru üzerine de Yıldız, ”Türkiye’nin yerli otomotivinin bulunması lazım. Bu sadece para demek değil. Yüzme dersi verip de denize girmemiş hocalarla eğitim veriyorsunuz. Bu hocaların suçu değil, bizim suçumuz. 14 yıllık nükleer santral hocasına ‘hangi nükleer santralleri gezdiniz?’ dediğimde ‘bu zamana kadar hiç nükleer santral görmedim’ dedi. Türk mühendislerimiz çok kıymetli. İnşallah her şey daha iyi olacak” diye konuştu.
 
Bir öğrencinin, ”Doğalgaz faturamızın fiyatı çok yüksek geliyor” demesi üzerine Yıldız, ”Avrupa Birliği üyesi ülkelerden en ucuz doğalgaz kullanan ülke olarak ilk 3’teyiz. Yarı fiyatına olsa olmaz mı? Belki 4’te 1 fiyatına olsa daha iyi olur ama her malın kendine has bir değeri var” dedi.
 
Yıldız, nükleer enerjiye bir yerden başlanması gerektiğini belirterek, ”İnşallah Türkiye’de nükleer güç santrallerinin çalıştırıldığı, Türk mühendislerin olduğu bir ortamı göreceğiz” dedi.

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme