Dünya Hali

Yeni Görüntüsüyle İlk Kez

Kemoterapi gördüğü için saçlarını kestirdikten sonra ilk kez kamuoyunun karşısına çıkan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Libya lideri Muammer Kaddafi’ye karşı direnen isyancıları "terörist" olarak nitelendirdi. Chavez, Kaddafi’ye de Batı’yla..

Yeni Görüntüsüyle İlk Kez

Kemoterapi gördüğü için saçlarını kestirdikten sonra ilk kez kamuoyunun karşısına çıkan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Libya lideri Muammer Kaddafi’ye karşı direnen isyancıları "terörist" olarak nitelendirdi. Chavez, Kaddafi’ye de Batı’yla mücadelesinde sıkı durması çağrısında bulundu.

Venezüella lideri Chavez, bakanlarıyla yaptığı bir toplantıda, Kaddafi’nin kendisine gönderdiği mektubu okudu. Mektupta Kaddafi’nin, verdiği destekten ötürü Venezüella’ya teşekkür ettiğini belirten Chavez, ülkesinin Libyalı muhalifleri asla tanımayacağını ifade etti.

Venezüella lideri, Kaddafi’ye çok saygı  duyduğunu ifade ederek, "Orada direniyor. Çok yaşa Libya" dedi.

Chavez, Kaddafi’nin mektubunda, "Libya halkına destekte soylu tutumunuza, aynı zamanda Latin Amerika ile Karayipler’in devrimcilerine ve liderlerine çok değer veriyorum. Bu desteğin süreceğine inanmayı ümit ediyoruz" ifadelerini kullandığını söyledi.

Chavez, aynı zamanda NATO’nun Libya operasyonunu kınayarak, Kuzey Afrika ülkesindeki Ulusal Geçiş Konseyi’ni "bir grup terörist" sözleriyle nitelendirdi.

"NE KADAR DA İKİYÜZLÜ BİR İMPARATORLUK"

ABD’nin ve Avrupa ülkelerinin, böyle bir grubu nasıl tanıyabildiklerini sorgulayan Chavez, benzer bir isyanın İspanya’da veya ABD’de patlak vermesi durumunda dünya güçlerinin ne yapacaklarını sordu ve ABD hükümetine atfen "Ne kadar da ikiyüzlü bir imparatorluk" dedi.

İsyancıların kurduğu konseyi Libya halkının temsilcisi olarak tanıyanların ve Kaddafi’nin gitmesini isteyenlerin "uluslararası hukukun temellerini" yıktığını savunan Chavez, "Bu çok tehlikelidir, ileride başka devlet başkanlarına da bunu yaparlar, içimizden biri de olabilir" dedi.

Aralarında ABD, Fransa, İngiltere ve Fransa’nın da bulunduğu 30’dan fazla ülke Libya’daki Ulusal Geçiş Konseyi’ni tanıdı. Dün ayrıca, Fransa Libya’nın dondurulan 259 milyon dolarlık kaynağını isyancılar için aktif hale getirdiğini açıkladı.

Venezüella liderinin sözlerini değerlendiren ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Mark Toner ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "Chavez’in, Kaddafi’yi iktidarı bırakmaya ve demokratik bir geçişi sağlamaya teşvik etmesini dilerim" dedi.

YENİ GÖRÜNTÜSÜYLE İLK KEZ

Kanser teşhisi konduktan sonra Küba’ya giderek 20 Temmuz’da ameliyat olan Chavez, ülkesine döndükten sonra kemoterapiye başladı. Bu tedavi yüzünden saçları dökülen Venezüella Devlet Başkanı çareyi, saçlarını kısacık kestirmekte buldu.

Yeni görüntüsüyle dikkat çeken Chavez’in vücudundaki kanserli tümörün leğen kemiği bölgesinden alındığı iddia edildi, kolon kanseri olduğu söylentileri de yalanlandı.

Kemoterapi tedavisinin ikinci aşamasına hazırlanan Chavez’in kanser hastası olduğu haberinin ardından, kimi muhalif isimler bunun bir "seçim taktiği" olduğu iddia etmişti. 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL