Yazlık Out Yeni Konut In

Dünya Hali
Mastercard’ın araştırmasına göre Türkiye’de 10 milyonluk bir kesim tatilini deniz kenarında geçiriyor. Turizm Seyahat Acenteleri Başkanı Başaran Ulusoy, bu rakamların 10 yıl önce hayal bil...
EMOJİLE

Mastercard’ın araştırmasına göre Türkiye’de 10 milyonluk bir kesim tatilini deniz kenarında geçiriyor. Turizm Seyahat Acenteleri Başkanı Başaran Ulusoy, bu rakamların 10 yıl önce hayal bile edilemediğinin altını çizerek, "Tatil kolaylaşınca insanlar da yazlık almaktan vazgeçti. Yatırım yapmak isteyen ikinci konutu alıyor." diye konuştu.

Mastercard’ın geçen ay gerçekleştirdiği ‘Masterindex yaz tatili araştırması’na göre, Türk halkının yüzde 53’ü bu yaz tatil planladı. Ortalama 2 hafta olarak yapılacak yaz tatili için ayrılan bütçe ise 998 TL. Turizm Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, rakamın 10 milyonluk bir kesiminin tatilini deniz kum güneş şeklinde planladığını söyledi. Bunun 2000’li yılların başında hayal bile edilemeyeceğini vurgulayan Ulusoy, "Türk toplumunun gelirleri arttı. Tatil kolaylaştı. İnsanlar da yazlık almaktan vazgeçti. İkinci konut peşinde. Şimdi Ege ve Akdeniz’deki yazlıklar satılık levhaları ile dolu." dedi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, Ulusoy’un görüşlerini destekliyor.

Oda Başkanı, "Gerçekten yazlık alım satımları bir hayli yavaşladı. Kiralama dönemi başladı. Vatandaş kısa tatili tercih ediyor artık. Gazetelerde de Bodrum, Marmaris tatil beldelerinde kiralık ilanları çoğaldı." dedi. İkinci konut alımlarının ise sahile yakın olmaktan ziyade geleceği parlak yeni şehir merkezlerine doğru kaydığını söyledi.

Adacan Kuşadası Emlak yetkilisi Murat Koç, çehresi değiştiği için bu durumun Kuşadası’nda yaşanmadığını ama Didim’in her bölgesinde satılık tabelasının asılı bulunduğunu söyledi. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcımlar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, yazlık evlerin, bakımlarının iki haftalık otelde tatil yapmaktan daha pahalıya mal olduğu için cazip olmaktan çıktığını belirtti. "Çünkü yazlığı almakla bitmiyor. Onun bakımı, onarımı, genel giderleri oluyor ve hepi topu 15 gün istifade edebiliyorsunuz. Dolayısıyla çok daha ucuza tatil imkânı var." diyen Bayındır, yazlıkların cazip olmaktan çıkmasında ikinci sebep ise özellikle kadınların yazlıkta ‘gene yemek gene bulaşık yıkamaları’ olduğunu söyledi.

ATIL 100 BİN YAZLIK APART OTEL OLACAK
Zaman’dan Arif Bayraktar’ın haberine göre, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, sadece Bodrum, Marmaris ve Kuşadası’nda yüz binin üzerinde yazlık bulunduğunu hatırlatarak, "Buralar en fazla bir ay kullanılıp atıl bırakılıyor. Biz de bu sebeple Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte buraların apart otele çevrilmesi için proje başlattık." dedi. Turizmciler olarak amaçlarının bakanlıkla birlikte bu atıl kapasiteyi ekonomiye kazandırmak olduğunu söyleyen Federasyon Başkanı, bu yazlıkların bir şekilde ya apart otele ya da yıkılıp normal otele çevrileceğini söyledi. "Böylece içi boş beton yığınları ekonomiye kazandırılacak." diyen Barut, bunun için teşvik ve dizayn projelerinin başlatılacağını aktardı. Projenin önümüzdeki yıldan itibaren daha etkin işleyeceğini ifade etti.

TATİLE 998 TL
MasterCard’ın geçen ay yaptığı araştırmaya göre, bu yıl Türkiye’nin yüzde 53’ü yaz tatili planladı. Tatil yapacağını belirtenlerin yüzde 32’si tatilini evde geçirecek. Yüzde 29’u akraba-tanıdık ziyaret edecek. Yüzde 22’lik kesim ise yurtiçinde bir otele gidecek. Ortalama 2 hafta olarak yapılacak yaz tatili için ayrılan bütçe ise 998 TL. Bu rakam kadınlarda 894 TL’ye düşerken erkeklerde 1.096 TL’ye çıkıyor.

Yaz tatili için yolculuk edenlere seyahatlerini hangi araç ile yapacakları sorulduğunda yüzde 25’lik bir kesim otobüs, yüzde 22’lik bir kesim ise kendi arabasıyla çıkacağını belirtiyor. Tatile uçakla gideceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 6. 1980’li yıllarda yazlık sahiplerinin yüzde 80’i yılın ancak 15 günü yazlıklarında geçiriyordu. Yılın diğer zamanları bu yazlıklarının bakım ve sair giderlerini karşılıyordu. Artık bu insanlar yazlıklarının sadece bir yıllık gideriyle yemek bile pişirmeden, farklı farklı mekânlarda tatil yapabiliyor.

Sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme