Yatarken bunu sakın yapmayın!

Televizyon karşısında uyuyanlar sabah dinlenemeden uyanıyor. Uyku uzmanı Doç. Dr. Zeynep Zeren Uçar, televizyon ışınlarının beyne uyarıcı etki yaptığını ve uyku hormonlarının salgılanmasını bozduğunu söyledi. Yatak odasında televizyon, bilgisayar ve çalışma masası gibi eşyaların bulunmaması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Uçar, “Yatak odası sadece yatma amaçlı kullanılmalı" diye konuştu.

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Uyku Bozuklukları Polikliniği Sorumlusu Doç. Dr. Zeynep Zeren Uçar, şimdiye kadar tanımlanmış 85 kadar uyku bozukluğu hastalığı olduğunu belirterek, “Özellikle 6 saatten az uyuyanlar ile 9 saatten çok uyuyanlar ciddi bir risk altında. Özellikle az uyuyan insanlarda hücre yenilenmesi sağlanamadığı için enfeksiyona yatkınlık artıyor, tansiyon, şeker ve kalp hastalıkları görülüyor. Bu kişilerde kalp hastalıklarına yakalanma riski diğer insanlara oranla iki kat fazla" diye konuştu.

Sağlıklı bir uyku için yatak odasının sadece uyumak için kullanılması gerektiğini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Uçar, “Yatak odasında çalışma masası, bilgisayar ve televizyon gibi eşyalar bulunmamalı. Özellikle televizyon izleyerek uyuyan kişilerde ışınlar beyne uyarıcı etki yapıyor ve uyku hormonlarının salgılanması bozuluyor. Kişi hiçbir zaman derin uyuyamıyor ve dinlenemeden kalkıyor. Televizyon sanıldığının aksine uykuya dalmayı kolaylaştırmıyor, kişinin uykuya dalmasını geciktiriyor" dedi.

Gün içerisinde yaşanan streslerin ve bir sonraki günün planlamasının da uyumadan önce yapılmaması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Uçar, “Bu tip düşünceler yatmadan önce düşünülmeli. Çok küçük bir şey ama sağlıklı bir uyku için çok önemli" diye konuştu.

Televizyon ışınlarının beyne yaptığı uyarıcı etki nedeniyle kişilerin derin uyuyamadığını söyleyen Doç. Dr. Zeynep Zeren Uçar, bu nedenle hafızanın yenilenemediğini belirtti. Uçar bu durumun unutkanlığa ve bilinçsel faaliyetlerde yavaşlamaya neden olduğunu kaydetti.