Dünya Hali

‘Yasin Hayal 24 Ocak’ta Serbest’

Hrant Dink davasında ‘tasarlayarak öldürmeye azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran Yasin Hayal’in babası Bahattin Hayal konuştu. Trabzon’un Pelitli beldesindeki evinin önünde, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baba Hayal, mahkemenin verdiği..

‘Yasin Hayal 24 Ocak’ta Serbest’

Hrant Dink davasında ‘tasarlayarak öldürmeye azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran Yasin Hayal’in babası Bahattin Hayal konuştu.

Trabzon’un Pelitli beldesindeki evinin önünde, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baba Hayal, mahkemenin verdiği kararı temyiz edeceklerini belirtti.

Hayal, ”Bundan sonra Yargıtaya gideceğiz. Örgüt olmadığını söylediler. Örgüt olmadığı içinde Yargıtay aşamasında Yasin’in 5 senelik tutukluluk süresini dolduracağı için ayın 24’ünde çıkması gerekir. Yargılama devam ediyor, ayın 24’ünde adalet varsa Yasin dışarı çıkacak. Ondan sonra Yargıtayın vereceği karara göre tekrar içeri alınır mı bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

Baba Hayal, ”Çok üzgünüm, beklemiyordum. Adalet buymuş demek ki ama biz bu adalete inanmıyoruz” diye konuştu.

"TETİKÇİ YAKALANMIŞTIR"
Dink cinayetinin bir numaralı sanığının Erhan Tuncel olduğunu defalarca söylediklerini belirten baba Hayal, ”Biz bunu defalarca söyledik. Erhan Tuncel bunun bir numaralı sanığıdır dedik. Bunun üzerine gitmediler. Onu ödüllendirdiler. Asker var dedik, polis var dedik içinde. Samsun’da çekilen resimler var, niye çekilmiş bunları söyledik. Ama olmadı. Aynı yerleşik düzen, bütün siyasi cinayetlerde olan şeyler, burada da aynı olmuştur. Siyasi cinayetlerde tetikçiler yakalanmıştır, içeri atılmıştır, gasbedilmişlerdir, doğrusu gerisi kalmıştır. Burada da aynı, beklenen şey.”

"TETİK ÇEKMEYEN BİR TETİKÇİ"
Yasin Hayal’in ”tetik çekmeyen bir tetikçi” olduğunu söyleyen Bahattin Hayal, şunları kaydetti:

”Benim düşünceme göre Yasin Hayal bir Ogün Samast’tı. Ben bunu defalarca söyledim. Tetikçiydi, kullanılmıştı, piyondu. Tetik çekmeyen tetikçiydi. Yasin Hayal, Trabzon’da olup da İstanbul’da adam öldürülüyorsa bunun ağırlaştırılmış müebbet ile ne alakası var. Yasin Hayal, Öcalan değildir, aynı cezaya çarptırılmıştır. Öcalan kaç kişi öldürmüştür. Sarkozy savcı, Sarkisyan hakim olsaydı bu kadar ceza vermezdi. Başka hiçbir şey demeyeceğim”

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin yargılanan Yasin Hayal, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince, ”Hrant Dink’i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, Erhan Tuncel ise Mc Donald’s’ın bombalanması eylemi nedeniyle 10 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. Tuncel hakkında, yattığı süre dikkate alınarak tahliye kararı verilmişti.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL