“Yardım Değil Haklarını Veriyoruz”

Dünya Hali
Haber: ZUHAL ERKEK Yardımlaşma ve dayanışma duygusunun yoğun olarak yaşandığı bugünlerde il ve ilçelerde ihtiyaç sahiplerini yardımlar aralıksız devam ediyor.  Bu Ramazan ayında da sevindirilmesi...
EMOJİLE

Haber: ZUHAL ERKEK

Yardımlaşma ve dayanışma duygusunun yoğun olarak yaşandığı bugünlerde il ve ilçelerde ihtiyaç sahiplerini yardımlar aralıksız devam ediyor.  Bu Ramazan ayında da sevindirilmesi gereken hiç şüphesizki çocuklar…  "Yardım değil, haklarını veriyoruz" diyerek yola çıkan Ay Işığı Derneği’de en fazla çocukları sevindiren bir kuruluş.  Faaliyetleri ve yetimlere yardım konusundaki hassasiyetleri üzerinde konuşan Ay Işığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Büyük, yardım götüren bir amcadan çok onlara baba olduklarını söyledi.

BU DERNEK SADECE BİRKAÇ ESNAF ÖNCÜLÜĞÜNDE KURULDU

Ay Işığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği  birkaç esnaf öncülüğünde kuruldu. Yetim, öksüz yardımlaşma ve dayanışmayı, brilik ve beraberliğin temin edici faaliyetlerde bulunmak üzere yola çıktık. Yetim ve öksüz çocukları toplum hayatına kazandıracak, kültürel, ahlaki, ilmi çevre ve sağlık yönünde gelişmelerini sağlayıcı faaliyetler yapmayı planlıyoruz. Yetim, öksüz, yardıma muhtaç çocuklara ihtiyaç sahibi ailelere ayni,gıda, yakacak, kıyafet, ev eşyaları, eğitim, v.s ve nakdi yardımlarda bulunuyoruz. Ayrıca kültürel faaliyetleri yaygınlaştırmak için geziler ve ziyaretler düzenliyoruz.  Amacına uygun alanlarda tahsil ve araştırma bursları verir, ilmi araştırmalar yaptırabilir veya bu tür araştırmalara ayni ve nakdi yardım sağlıyoruz.

ÇALIŞMA İMKANI OLANA İŞ SAĞLIYORUZ

Kocaeli’nde bulunan herkesin ihtiyaç sahibi aileler için bir şeyler yapabileceklerine dair çalışmalar yapmak, hayır sahipleriyle ihtiyaç sahiplerini bir araya getirmek ve toplumsal kaynaşmayı sağlamak.Yardım konusunda alınan mesafe kadar eğitim konusuna ağırlık vermek özellikle yardım yapılan ailelerin çocuklarına eğitim yardımları (Burs, Dershane desteği) sağlamak. Yardımda bulunduğumuz ailelerin içinde çalışma imkânı olabilecek ailelere iş eğitimi ve imkânı sağlamak.

YARDIM DERNEKLERİ EKONOMİSİ İYİ OLAN ŞEHİRLERDE KURULUYOR

Sivil toplum kuruluşları veya yardım kuruluşları ekonomik imkanların daha iyi olduğu illerde kurulduğu bir gerçek, özellikle yardım kuruluşlarının hayatlarını idame ettirebilmesi için fazlasıyla ekonomik desteğe ihtiyaçları oluyor, ekonomik gücünüz olacak ki yoksula, fakire, yetime yardım edebilesiniz, yoksa bir tabela derneği olmaktan öteye geçemezsiniz, ancak her şeyin başı kesinlikle çok çalışmak, dürüst çalışmak ve şeffaf çalışmakta bunları yaptığınız her yerde ister büyük şehir olsun ister küçük şehir olsun ayakta kalabilirsiniz. Çünkü bizim milletimiz hizmeti gördüğü ve güvendiği kurumu her daim ayakta tutmuştur. Siz yeter ki doğru çalışın, dürüst çalışın.

KOCAELİ’NDEN DIŞARI ÇIKMAK GİBİ PROJEMİZ YOK

Yardım çalışmalarının şehir dışına veya ulusala yayılmasıyla ilgili Ay Işığı Derneği yönetimi olarak yardım kuruluşlarının yerelde daha güçlü olmasından yanayız, muhakkak ki ulusal yardım kuruluşları olacak, ancak bölgesel yardım kuruluşlarının daha verimli ve daha isabetli hizmetler yapacağı kanaatindeyiz, bu nedenle Kocaeli dışına çıkmak gibi bir projemiz yok.

YETİMLERE YARDIM DEĞİL HAKLARINI VERİYORUZ

Biz genelde babası olmayan ailelere yardımda bulunuyoruz yani evde anne ve çocukların olduğu haneye yardım etmeyi tercih ediyoruz, bir yerde derneğimiz o ailenin manevi babalık görevini üstleniyor, ailelere yardımlarını götürdüğümüzde o ailenin bir ferdiymişiz gibi davranıyoruz anne, abla gibi görüyoruz onları, hallerini hatırlarını soruyoruz, çocukları kucağımıza alıyoruz veya yanımıza oturtup abi kardeş gibi muhabbet ediyoruz, dertlerini dinliyoruz, eğitim durumlarını soruyoruz, başarılı olursan işte takdir getirirsen sana şu hediyeyi alacağız diyoruz, başarılarını karşılıksız bırakmıyoruz. Bununla ilgili olarak 4 yıl üst üste takdir alan öğrencilerimize bisiklet hediye edildi, bu çocukların varsa dertlerini dinlemeye çalışıyoruz, onlar belli bir zaman sonra bizi abileri gibi amcaları gibi görüyor, biz onlara gidince kucağımıza atlıyorlar, yardımları götürdüğümüz kolilerin üstlerini kurulduğumuz günden beri “bu hediyemizi kabul ettiğiniz için size” diye yazar, biz bunu yazmakla kalmıyor bunu onlara hissettiriyoruz, yapılan hizmetin bir yardım değil, onların hakkı olduğunu hissettirmeye çalışıyoruz, şayet bu incelikle olur ve bu ruhla davranırsanız onlarda eziklik hissetmezler

SADECE BİR AY DEĞİL YILIN HER GÜNÜ YARDIM YAPILMALI

Biz Ramazan ayında yardımlarımızı yavaşlatıyoruz, çünkü fazlasıyla bir israf olduğunu fark ettik, milletimiz ramazanın bereketinden faydalanmak istiyor, yardımlarını bu ayda yapmak istiyor ama bizim gibi kurumlar bu yardımların organizasyonlarını çok iyi yapmalılar, bir ayda her şeyi verip ondan sonra tek başına kalmamalı bu insanlar, yılın her günü her ayı ihtiyaç sahipleri için bir şeyler yapılmalı, Biz Ay Işığı Derneği olarak alt yapımızı tamamen oluşturmuş bir dernek olarak yardımları bir ay değil yılın her günü yapıyoruz. Bizzat derneğimiz tarafından tespit edilmiş olup binlerce ailenin içinde yardıma uygun görülen ortalama 500 aileye her ay düzenli gıda yardımları yapılıyor, kışın ihtiyaçları kadar kömür yardımı, okul dönemi kırtasiye, dernekte oluşturulan mağazamızdan kıyafet, ev eşyaları kira desteği v.s yardımlarla her zaman ihtiyaç sahiplerinin yanında oluyoruz.

on5yimi5.com