Yanıltıcı Reklama Af Yok

Dünya Hali
İstanbul’da bu yıl 3.sü düzenlenen Reklam Sempozyumu’nda sektörün sorunları masaya yatırıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilen sempozyuma, yurtiçi ve yurt...
EMOJİLE

İstanbul’da bu yıl 3.sü düzenlenen Reklam Sempozyumu’nda sektörün sorunları masaya yatırıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilen sempozyuma, yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda katılımcı katkıda bulundu.

Hayati Yazıcı, Reklam Kurumu’nun 2012 yılında yanıltıcı reklamlar sebebiyle bazı kurumlara 12 milyon lira para cezası uyguladığını söyledi.

Yazıcı; "Ürünlerin reklam ve tanıtımlarında neredeyse bütün estetik ve sağlık problemlerin çözüldüğü söylenmektedir. Ancak bu beyanlar gerçekle maalesef örtüşmemektedir. Bu tür ürünlerin mutlaka hekim tavsiyesi üzerine ve hekim kontrolü altında tüketilmesi isabetli bir yaklaşım olacaktır" dedi.

Son 5 yıl içerisinde sağlık sektöründe 981, gıda sektöründe 420, kozmetik sektöründe ise 211 reklam için durdurma kararı verildi.

Tüketici şikayetlerinin oranı da %32’den 56’ya çıktı.

Ancak yayıncı kuruluşların sorumluluğu da gözardı edilmemeli.

Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura ise;

"Hem reklamı yayınlayan hem reklamı oluşturan hem de reklamın sahibinin, bir takım etik değerlerde iyi bir şekilde koordinasyon sağlamaları gerekmekte. Sistemin içinde hepimiz bu pastayı büyüteceksek, sağlıklı büyüteceksek sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

 

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme