Yanardağ Hava Trafiğini Felç Etti

Dünya Hali
İzlanda‘da faaliyete geçen yanardağın çıkardığı küller yüzünden Avrupa‘da birçok ülkede havaalanları ve hava sahalarını kapattı, bazılarında ise uçuşlar iptal edilirken havalanlarında ilgi...
EMOJİLE

İzlanda‘da faaliyete geçen yanardağın çıkardığı küller yüzünden Avrupa‘da birçok ülkede havaalanları ve hava sahalarını kapattı, bazılarında ise uçuşlar iptal edilirken havalanlarında ilginç görüntüler oluştu.

THY, KUZEY AVRUPA’DA HAVA SAHASININ KAPANMASI NEDENİYLE YOLCULARIN HAVAALANINA GELMEDEN UÇUŞLARLA İLGİLİ BİLGİ ALMASINI İSTEDİ

Türk Hava Yolları (THY), İzlanda‘da bulunan volkanik yanardağın yeniden faaliyete geçmesiyle oluşan hava şartları nedeniyle İngiltere, İrlanda, Norveç, İzlanda ve İskoçya hava sahalarının trafiğe kapatıldığını hatırlatarak, yolcuların hava alanına gelmeden önce uçuşlarla ilgili bilgi almasını istedi.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, yanardağ faaliyeti nedeniyle THY‘nin bugün gerçekleştireceği Manchester, Birmingham, Stockholm, Oslo, Londra, Kopenhag, Brüksel ve Amsterdam seferlerinin karşılıklı olarak iptal edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, hava trafiğinin ne zaman açılacağına ilişkin kesin bilgi bulunmadığı, bu nedenle yarın yapılacak seferlere ilişkin kararın henüz verilmediği belirtilerek, ”İlgili uçuş noktalarına seyahat edecek tüm yolcularımızın havalimanına gelmeden önce uçuşlarıyla ilgili bilet satış ofisleri ve Türk Hava Yollarının 444 0 849 numaralı çağrı merkezinden bilgi almaları gerekmektedir” denildi.

FİNLANDİYA’NIN KUZEY HAVA SAHASI KAPATILDI

Finlandiya‘nın, İzlanda‘daki yanardağ patlamasının neden olduğu kül bulutu nedeniyle kuzey hava sahasını kapattığı bildirildi.

Ülkedeki havaalanlarının idaresinden sorumlu Finavia adlı kuruluştan yapılan açıklamada, kül bulutunun hava trafiği açısından risk teşkil etmesi yüzünden kuzeydeki hava sahasının kapatıldığı, bu önlemin yarın yerel saatle 15.00‘e kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

Bu arada, İspanya‘daki havaalanlarını yöneten Aena adlı kuruluştan yapılan açıklamada, İspanya çıkışlı en az 40 İngiltere ve İrlanda uçuşu ile bu ülkelerden İspanya‘ya yapılacak 34 uçuşun iptal edildiği, bu sayıların muhtemelen artacağı bildirildi.

Paris‘teki Roissy havaalanı çıkışlı, Londra, İskoçya, Kopenhag ve Oslo uçuşlarının bugün öğle saatlerinden itibaren iptal edildiği açıklandı.

İNGİLTERE, İSVEÇ VE NORVEÇ HAVA SAHASINI ETKİLEYEN KÜL BULUTLARI NEDENİYLE BAZI SEFERLER YAPILAMIYOR

İzlanda‘da yanardağ patlaması sonucu oluşan kül bulutlarının İngiltere hava sahasını etkisi altına alması nedeniyle Türk Hava Yolları (THY) ile British Airways‘in Londra seferleri iptal edildi.

Alınan bilgiye göre, İzlanda‘daki yanardağın patlaması sonucu ortaya çıkan kül bulutları, İngiltere başta olmak üzere İsveç ve Norveç hava sahasında etkili oldu. Bu nedenle İngiltere, İsveç ve Norveç‘e uçak seferleri yapılamıyor.

THY ile British Airways‘in İstanbul-Londra uçuşları karşılıklı olarak iptal edildi. THY‘nin Manchester, Bermingham, Oslo ve Dublin seferleri de yapılamadı.

Bu arada yolcular, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali‘nde THY ve British Airways‘in bilet satış bankoları önünde bilet değiştirmek için kuyruklar oluşturdu.

İNGİLTERE’NİN HAVA SAHASI KAPATILDI

İzlanda‘da geçen ay patlayan tehlikeli yanardağda ikinci bir patlamanın meydana gelmesiyle ortaya çıkan kül bulutu, İngiltere‘nin hava sahasının kapanmasına neden oldu.

İngiliz Hava Trafik Kontrol Servisi (NATS)
, ülkenin hava sahasının en erken saat 18.00‘e (TSİ 20.00) kadar kapalı olacağını duyurdu. NATS, kül bulutunun uçakların motorlarına zarar verebileceği ve görüş mesafesini engellediği için bu kararı aldı.

Patlama sonucu oluşan dev kül bulutu nedeniyle ülkede bu sabah saatlerinden itibaren çok sayıda hava alanı kapatılmış, uçuşlar iptal edilmişti.

Alınan kararla, İngiltere‘nin en büyük hava alanı Heathrow başta olmak üzere Gatwick, Luton, Stansted hava alanları ile Glasgow, Edinburgh, Manchester, Belfast ve Newcastle gibi hava alanlarındaki uçuşlar, karşılıklı olarak en erken bugün akşamüstüne kadar yapılmayacak.

İngiltere‘ye seyahat edecek yolculara, hava sahasının durumuyla ilgili önceden bilgi almaları tavsiyesinde bulunuluyor.

İngiltere‘nin yanı sıra İrlanda‘nın ve Danimarka‘nın da hava sahası kapatılıyor.

BRÜKSEL HAVAALANI TÜM UÇUŞLARA KAPALI

İzlanda‘da faaliyete geçen yanardağın çıkardığı küllerin yarattığı sorun nedeniyle Brüksel havaalanında da tüm uçuşlar iptal edildi.

Havaalanının internet sitesinde, bugün tüm uçuşların iptal edildiği ve havaalanından hiçbir uçağın kalkmayacağı belirtildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme