Dünya Hali

Yağışlar Bu Yıl Yüzde 73 Arttı

2012 yılı ocak ve şubat ayında, uzun yıllar normalleri ve geçen yılın aynı dönemine göre daha fazla yağış meydana geldi. Ocak ayında Marmara, Ege, göller yöresi ve İç Anadolu’nun batısında..

Yağışlar Bu Yıl Yüzde 73 Arttı

2012 yılı ocak ve şubat ayında, uzun yıllar normalleri ve geçen yılın aynı dönemine göre daha fazla yağış meydana geldi. Ocak ayında Marmara, Ege, göller yöresi ve İç Anadolu’nun batısında mevsim normallerinin altında hava sıcaklığı gerçekleşti. Yurdun diğer bölümlerinde ise sıcaklık mevsim normalleri civarında seyretti.

Şubat ayında ise özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri uzun yıllar ortalamalarına göre daha soğuk geçti. En düşük hava sıcaklığı şubat ayında Erzurum, Kars, Ağrı gibi Doğu Anadolu’nun doğusundaki illerde eksi 34 ila eksi 37 derecelere kadar düştü. Ocak ayında ise İç Ege ve İç Anadolu bölgesinde son yılların en düşük sıcaklık değerleri ölçüldü. Yozgat Boğazlıyan’da eksi 30,9, Eskişehir Çifteler’de eksi 29,1, Afyon Şuhut’ta eksi 27,7, Afyon Bayat’ta eksi 22,8, Kırşehir merkezde eksi 22,6, Kırşehir Mucur’da eksi 21,8 dereceyle son yılların en düşük sıcaklık değerleri kaydedildi.

-Son yılların en karlı günleri-

Kar yağışı bakımından ise Türkiye’nin büyük bölümü son yılların en yağışlı günlerini geçiriyor.

Dağlık kesimler ve kayak merkezlerinin bulunduğu yerlerin büyük bir bölümünde kar kalınlığı 2 metreyi aştı, 3 metre civarında ölçüm yapılan yerler oldu. Uludağ’da 280, Kartepe’de 295, Erciyes’te 265, Kartalkaya’da 300, Davraz’da 260, Ilgaz’da 270 ve Bozdağ’da 240 santimetre kar kalınlıkları ölçüldü.

Kent merkezleri açısından da Bitlis’te 245, Muş’ta 150, Bingöl’de 120, Ağrı’da 110, Hakkari’de 100, Doğu Anadolu’nun diğer illerinde ise 50 ila 90 santimetre arasında değişen kar yükseklikleri görüldü. İç Anadolu, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde de son yılların en karlı günleri gözlendi. Buna göre, Bartın’da 68, Yozgat’ta 60, Zonguldak’ta 57, Sivas’ta 55, Kütahya’da 50, Afyon’da 45 ve Ankara’da 22 santimetre kar kalınlığı kaydedildi.

Geçen haftalarda kuvvetli rüzgarlarla birlikte kar yağışları meydana geldiği için özellikle İç Anadolu bölgesi başta olmak üzere yurdun büyük bölümünde tipi ve kar savrulması hadisesi oluştu. Yağan karın yığıntı yapmasından ve görüş mesafesinin düşmesinden dolayı karayollarındaki ulaşımda aksamalar yaşandı.

Ankara’da gözlem yapılan 1930 yılından bugüne son 82 yıllık sürede, karla örtülü günler sayısı ortalaması ocak ayı için 12.8, şubat ayı için ise 7,5 gün ve yıllık toplamda 30,5 günken, bu yıl 6 Ocak tarihinden itibaren kar örtüsü yerde kaldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu yıl 1 Ocak-21 Şubat tarihleri arasında, 20 kuvvetli yağış, 17 tane kuvvetli rüzgar ve fırtına, 42 tane kar yağışı, 4 tane kar erimesi ve çığ tehlikesi, 3 tane kuvvetli soğuk hava ve 4 tane de zirai don olmak üzere toplam 106 tane uyarı yaptı.

Geçen hafta yurdun büyük bölümünde etkili olan soğuk ve yağışlı hava kütlesi ülkeyi terk etmesine rağmen, iç ve doğu bölgelerinde hala etkisini sürdürüyor.

1 Ekim 2011–20 Şubat 2012 döneminde; İstanbul, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Samsun ve Erzurum’da normalin altında, Zonguldak’ta normali civarında, diğer illerde ise normalin üzerinde yağış gerçekleşti.

1 Ocak-20 Şubat 2012 yağışları tüm bölgelerde normalinden ve geçen yılın aynı döneminden fazla oldu. Bu dönemde, yağışlar Erzurum’da normalinin altında, diğer illerde ise normalinin üzerinde seyretti.

2012’nin ilk 2 ayında Erzurum ve Ağrı’da hava sıcaklığı eksi 35 dereceye kadar düştü.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL