“Ya topçu olacaksın, ya popçu”

Dünya Hali
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, çocukları ve gençleri bilim adamı olmaya, teknoloji geliştirmeye teşvik etmek gerektiğini belirterek, ”Bu bilim işlerini kim yapacak? Teknolojiyi ki...
EMOJİLE

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, çocukları ve gençleri bilim adamı olmaya, teknoloji geliştirmeye teşvik etmek gerektiğini belirterek, ”Bu bilim işlerini kim yapacak? Teknolojiyi kim geliştirecek? Hep başkasının buluşlarını, hep başkasının icatlarını yüksek paralar verip kullanmakla mı meşgul olacağız” dedi.

Ergün, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, böyle bir merkezin açılmasında çok geç kalındığını, 1960’lı yıllarda ABD’de ve Kanada’da kurulan ilk bilim ve teknoloji merkezlerinin dünyanın birçok yerinde en popüler kurumlar olduğunu söyledi.

Dünyada her yıl 300 milyondan fazla insanın bilim ve teknoloji merkezlerini ziyaret ettiğini dile getiren Ergün, ”300 milyondan fazla kişi buralardan istifade ediyor. Ne yazık ki birçok başka örneklerde olduğu gibi 1960’lı yıllarda başlayan bilim merkezleri hareketi, ülkemize çok geç intikal etmiş bir harekettir. Özellikle gelişmiş ülkelerde genç nesillerin bilime ve teknolojiye olan ilgilerini artırmakta, bu çocukları daha erken yaşlarda bilim ve teknoloji atmosferine sokmakta ve onları hazırlamakta bilim merkezlerinin çok büyük çok önemli bir rolü var. Bu rolü vaktinde keşfetmeliydik. Biraz gecikmeli olsa da fark ettiğimiz, keşfettiğimiz için mutluyuz” diye konuştu.

Merkezlerde yer alan sergilerin ve etkinliklerin özellikle gençlerin bilime ve teknolojiye olan ilgilerinin artmasına, soru sorma, keşfetme, merak etme becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Ergün, ”Öğrenim hayatında daha çok okuma ve dinlemeyle öğrenen çocuklarımız, gençlerimiz, bilim merkezlerinde deney yaparak, hatta kendileri o deneyin içinde yaşayarak, deneyin bir parçası olarak, bilime dokunarak bilimin bir parçası haline gelerek öğreneceklerdir. Hepimiz, öğrenim hayatımız boyunca öğrendiklerimizin hayattan kopuk şeyler olduğunu, bir işe yaramadığını, ‘ne işe yaradığını bir türlü bilmediğimizi’ düşünerek büyüdük. İşte bilim merkezleri, bilimin aslında hayattan kopuk olmadığını, hayatın bizatihi kendisi olduğunu gösteren örneklerle dolu olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Ergün, TÜBİTAK’ın öncülüğünde, yerel yönetimlerle iş birliği içerisinde kurulacak bilim ve teknoloji merkezlerinin, çocukların ve gençlerin bilime olan ilgilerini daha da arttıracağını, bilgiyi daha yoğun kullanmalarını, teknoloji üretmelerini sağlayacağını ifade ederek şunları belirtti:

”Bursa, Ankara, Kayseri, Kocaeli, Sakarya, Konya ve Eskişehir’de bilim merkezleri için büyükşehir belediyeleriyle protokolleri imzaladık. Çalışmalara başladık. Hedefimiz, 1 milyar Türk lirasının üzerinde bir kaynak harcayarak 81 ilde bilim merkezleri kurmaktır. Önce büyükşehirlerde, sonra 81 ilde. Gerekli enerjiyi ortaya koyduğumuz zaman, yerel yönetimler bu konuya odaklandıklarında önümüzdeki birkaç yıl içinde inşallah bütün büyükşehir belediyelerinde, 2023’e kadar bütün illerde yapmayı planladık. Ama eğer yerel yönetimler çok üzerinde dururlarsa 5 yıl içinde 81 vilayette bilim ve teknoloji merkezleri kurabiliriz. Yaptığımız işi, sırf yapmış olmak için değil, her projenin düzgün bir şekilde yapılması için özen gösteriyoruz. Ülkemizde kurulacak bilim merkezlerinin de kuruldukları alan itibariyle gerek ulaşım imkanları, mimari özellikleri, donanımları, içerikleri, personel yapıları ile en üst düzeyde olmalarını istiyoruz ve onu sağlamaya çalışıyoruz. Yoksa iptidai küçük merkezler, çadır tiyatrosu gibi merkezler oluşturmak niyetinde değiliz. Gerçekten bilim merkezi hüviyetine sahip olan merkezler inşa etmek istiyoruz.”

Şu an için Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde hizmet vermeye başlayacak bilim merkezinin inşaatının başladığını bildiren Ergün, ”İnşallah en kısa sürede kendi binasına taşınacak. Mimarisiyle, her şeyiyle çok farklı, Bursa’ya çok büyük yenilik katacak bir bilim merkezini de önümüzdeki yıl gerçek yerinde görmüş olacağız. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bünyesinde ayrıca bir de planetaryum bulunacak. O da uzayla ilgili ayrı bir merkez, ayrı ilgi odağı haline gelmiş olacaktır. Sadece Bursa’ya değil çevre illerdeki, çevre ilçelerdeki gençlerimize de hizmet vermeye devam edecektir. Türkiye’nin geleceği buradadır” ifadesini kullandı.

”Çocuklarımızı bilim adamı olmaya, bilim ve teknolojiyle onları geliştirmekle ilgilenmeye sevk etmeliyiz” diyen Ergün, söyle devam etti:

”Şimdi teşvikler var. Türkiye’de aileler, çocuklar ya popçu olsun ya topçu olsun diye uğraşıyorlar. Niye? Para orada. Ya popçu olacaksın ya topçu. Memlekete popçu da lazım topçu da lazım. Ama bilim adamı, teknoloji lazım değil mi? Ne olacak? Bu bilim işlerini kim yapacak? Teknolojiyi kim geliştirecek? Hep başkasının buluşlarını, hep başkasının icatlarını yüksek paralar verip kullanmakla mı meşgul olacağız? Bilim adamı olmaya, teknoloji geliştirmeye de teşvik etmemiz, destek vermemiz, cesaretlendirmemiz lazım.”

Olimpiyat şampiyonlarını, fiziksel gücünü göstermiş, rakiplerini geçmiş gençlerin ödüllendirildiğini dile getiren Ergün, ”Bursa’dan bir çocuk da dünya matematik olimpiyatlarına gitmiş, birinci olmuş. Zihnini, bütün gücünü göstererek zorlamış. Dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki çocukları geçmiş. Haberiniz var mı böyle bir çocuğun olduğundan? Yok. Bir cumhuriyet altını verdiniz mi? Yok. Niye? Haberimiz bile yok ki. Halbuki istikbal o çocukta, o çocuğun bilim adamı olmasında, onun teknoloji geliştirmesinde” diye konuştu.

-Topa düzgün vurmasını bilene kaç milyon dolar-

Ergün, topa düzgün vurmasını bilene kaç milyon dolar verildiğini vurgulayarak, ”3 milyon, 5 milyon, 10 milyon dolar. Peki o çocuklar, bilim ve teknolojide, matematikte, fizikte olimpiyat şampiyonu olmuş çocuklar. Haberimiz var mı? Bunlardan haberimiz olduğu gün biz, bir şey oluruz. Bu çocuklara da büyük teşvikler, destekler verdiğimiz gün bir yere geliriz. İşte buralar, hem o çocukların sayısını arttıracaktır hem bu konudaki farkındalıklar ortaya çıkacaktır” dedi.

Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma hedefini hatırlatan Ergün, şunları kaydetti:

”Sanayi ürünleri yüzde 95 ihraç ediliyor. Yüksek katma değerli, ileri teknolojili ürünler üretmemiz lazım. Nasıl olacak bu katma değer? Ne katacağız da ürünlerimizin değeri artacak? Bilim katarsak artar, teknoloji katarsak artar. Bilim ve teknoloji katmazsan değeri artmaz. Süte bile bilim katarsan teknoloji katarsan katma değer oluşur. Su katarsan artar mı? Çoğalmış gibi görünür ama değeri düşer. Süt, süt olmaktan çıkar. Bu bilim ve teknoloji merkezleri, ülkemize son derece önemli şeyler katacak olan merkezlerdir. İleri teknoloji ürünlerin sanayi içindeki payını da buradaki çalışmalarla inşallah hep birlikte arttırmış olacağız. Biz genç nüfusumuzu ülkemiz için en büyük fırsat sayıyoruz ama onlara gelişmiş ülkelerdekine benzer şartlar sunmamız lazım. Bunları sunabilirsek bu ülke, yeni fikirlerin yeni bilgilerin, teknolojilerin adresi olan bir ülke olur.”

Açılış törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Büyükşehir Başkanı Recep Altepe, AK Parti milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmaların ardından Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin açılış kurdelesini kesen Ergün, beraberindekilerle merkezi gezdi, öğrencilerin buluşlarını inceledi.

Ergün, ardından Bilim ve Teknoloji Merkezi inşaat alanında da incelemelerde bulundu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme