Westerwelle’den ”NSU” çağrısı

Dünya Hali
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, 17 Nisan’da Münih kentinde başlayacak NSU davası ile ilgili olarak yabancıların da davayı yakından ve saydam bir şekilde takip etmelerini istediğini b...
EMOJİLE

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, 17 Nisan’da Münih kentinde başlayacak NSU davası ile ilgili olarak yabancıların da davayı yakından ve saydam bir şekilde takip etmelerini istediğini belirtti.

Westerwelle, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Almanya’nın aşırı sağcı suçları tutarlı bir şekilde ve hukuk devleti düzeni içerisinde cezalandırılan bir ülke olduğunu belirterek, "Bizim de isteğimiz ( NSU davasını) yabancıların da yakından ve saydam bir şekilde takip etmeleri" dedi.
 
Westerwelle, davaya Türk basın mensuplarının alınmaması konusunda "kabul edilebilir bir çözüm" bulunması çağrısı yaptı. 

17 Nisan’dakiNSU duruşmasını izleyecek basın mensuplarını belirleyen Münih Mahkemesi, Türk gazetecilere akreditasyon vermemişti.

NSU terör hücresi, 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürme, banka soygunları yapma ve bomba saldırılarında bulunmakla suçlanıyor.

AA