Vücut Tarayıcılara Avrupa Ayarı

Dünya Hali
Avrupa Komisyonu, güvenlik kontrolleri için vücut tarayıcılarını kullanan havaalanları ve havayollarının mahremiyet ve sağlık standartlarına uymaları gerektiğini açıkladı. Avrupa Birliği, 25 Aralık 20...
EMOJİLE

Avrupa Komisyonu, güvenlik kontrolleri için vücut tarayıcılarını kullanan havaalanları ve havayollarının mahremiyet ve sağlık standartlarına uymaları gerektiğini açıkladı.

Avrupa Birliği, 25 Aralık 2009’da Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan ABD’nin Detroit kentine giden yolcu uçağına saldırı girişiminini ardından havaalanlarında vücut tarayıcıları kullanımını mercek altına almıştı.

Aralık ayının ortasından itibaren AB’ye üye tüm ülkelerin uygulamak zorunda olduğu kurallara göre yolcular, vücut taramasını reddetme hakkına sahip olacak. Vücut tarayıcısına girmeyi reddeden yolculara elle arama gibi farklı bir arama yöntemi önerilecek.

Yolcular, tarayıcıdaki görüntüleri inceleyecek yetkilinin kadın mı yoksa erkek mi olacağını seçme hakkına sahip olacak.

Tarayıcılardan elde edilen görüntülerin saklanması ya da kopyalanması yasak olacak. Görüntüler ve yolcunun kimliği ile ilgili veriler bir arada kullanılamayacak. Yolcunun yüzünün görüntüsü, bulanıklaştırılacak. Görüntüleri inceleyen kişiler, yolcuların yüzlerini göremeyecekleri bir yerde olacaklar.

Vücut tarayıcıları, halihazırda İngiltere ve Hollanda’daki havaalanlarında kullanılıyor.

Avrupa Parlamentosu, daha önce bedenin çıplak görüntüsünü veren ve kıyafetlerin altına saklanmış silahlarla patlayıcıları tespit eden tarayıcıların kullanımına karşı çıkmıştı.

ABD, uluslararası hava yolculuğunda güvenliği sağlamak için standart metal detektörlere ek olarak radyo dalgalarını kullanarak üç boyutlu bir görüntü sağlayan vücut tarayıcılarını yaygın olarak kullanıyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme