Vikingler Onları Zengin Etti!..

Dünya Hali
İngiltere’de Vikinglerin 1100 yıl önce toprağın altına gömdüğü bir hazine keşfedildi. Hazineyi bulan baba-oğul, 1.1 milyon sterlinin yarısını aldı. İngiltere’nin kuzeydoğusunda, North York...
EMOJİLE

İngiltere’de Vikinglerin 1100 yıl önce toprağın altına gömdüğü bir hazine keşfedildi. Hazineyi bulan baba-oğul, 1.1 milyon sterlinin yarısını aldı.

İngiltere’nin kuzeydoğusunda, North Yorkshire Bölgesi’ndeki Harrogate Kasabası’nda bulunan 1100 yıllık hazine, Vikinglerin sırrını ortaya çıkaracak. Metal dedektörleriyle yapılan araştırmada bulunan değerli eşyaların, 10. yüzyılda Anglosaksonlardan kaçan zengin bir Viking’in gömdüğü hazineler olduğu tahmin ediliyor.

LONDRA’DA SERGİLENECEK

Hazine, dünyanın da en büyük ve kapsamlı müzelerinden biri olan British Museum’da sergilenmek üzere Londra’ya götürüldü. Bir milenyumu aşkın süredir gömülü bulunan hazinenin değeri 1.1 milyon sterlin olarak belirlendi. Metal dedektörle hazineyi bulan baba ve oğul, British Museum’dan aldıkları bu parayı, hazinenin bulunduğu arazinin sahibiyle paylaştı.

SAVAŞÇI, KAŞİF VE TÜCCAR

İskandinavya kökenli Vikingler, savaşçı, kaşif ve tüccar bir kavimdi. Kuzey denizlerinde korsanlık da yapan Vikingler, 8’inci ve 11’inci yüzyıllar arasında geniş bir alanda hüküm sürdüler. Okyanus ve nehirleri kullandıkları uzun yolculuklarında Anadolu’dan Sibirya’ya, Kuzey Amerika’dan İngiltere’ye dek birçok bölgeye ulaştılar, koloniler kurdular.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme