Dünya Hali

Van’da 14 Çadır Kent Kaldırıldı

Vali Yardımcısı Atay Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım’da meydana gelen depremlerin ardından vatandaşların geçici barınması için toplam 71 bin 500 çadır dağıtıldığını söyledi. Vatandaşların..

Van’da 14 Çadır Kent Kaldırıldı

Vali Yardımcısı Atay Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım’da meydana gelen depremlerin ardından vatandaşların geçici barınması için toplam 71 bin 500 çadır dağıtıldığını söyledi.

Vatandaşların yaklaşık 3 ay çadırda kaldığını ifade eden Uslu, geçici barınmanın ikinci etabı olan konteyner kentlerin devreye girmesiyle depremden sonra il merkezi ve Erciş’te kurulan 14 çadır kentin tamamının kaldırıldığını vurguladı.

Van ve Erciş’teki 14 çadır kentte 25 bin kişinin barındığını dile getiren Uslu, şöyle devam etti:

”Bu vatandaşlarımızdan evleri yıkık ve ağır hasarlı olanlar kurulan konteyner kentlere yerleştirildi. Evleri az hasarlı olanlar ise kendi evlerine döndü ve çadır kentler tamamen kaldırıldı. Geçici barınmanın ikinci etabı için il genelinde 28 bin 500 konteyner planlanmıştı. Şimdiye kadar 26 bin konteyner geldi. Bunlardan 6 bini köylere, 5 bin’i Erciş’e diğerleri de kent merkezinde kuruldu. Sonuç olarak il genelinde 34 ayrı konteyner kent kuruldu. Bu 26 bin konteynerde şimdi 155 binden fazla vatandaşımız barınıyor.”

-Konteynerlarda 180 bin kişi barınacak-

Uslu, 28 bin 500 konteynerin tamamının kurulmasının ardından konteyner kentlerde kalanların sayısının 180 bini bulacağını belirterek, ”Bu konteyner kentler birer şehir gibi. Konteyner kentlerde kalan vatandaşların ihtiyaçları için kreş, ana sınıfı, sağlık merkezi, kültürel ve sosyal etkinlik çadırları kuruldu. Burada yaşayan insanların ihtiyaçlarını gidermek için yakın zamanda marketler de açılacak” dedi.

AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL