Uzmanlardan İstanbul için Korkutan 2013 Uyarısı!

İstanbul’un barajları kuraklık alarmı veriyor. Yağmurun ortamaların altında seyretmesi nedeniyle barajlardaki doluluk oranının yüzde 52.29 olması uzmanları ürkütüyor. Su sıkıntısının baş gösterdiği 2007 yılında 24.26, 2008 yılında ise 27.76 olan barajlardaki doluluk oranı 2009’da toparlanma eğilimine girmiş ve 89.55 olarak gerçekleşmiş, bu oran geçen yıl ise yüzde 76.64 olmuştu. 15milyon nüfuslu kentte 2007 yılında yaşanan su krizinden de kötü bir tablo yaşanabileceğine dikkat çeken uzmanlar, eğer 2012’de yeterli yağış gerçekleşmezse 2013’te çok ciddi bir su sıkıntısıyla karşı karşıya kalabileceğimiz uyarısında bulunuyor.

YÜZDE 52 AZALMA VAR

İTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Ana BilimDalı ÖğretimÜyesi Prof. Dr. İhsan Avcı, İstanbulluları 2013’te ölümcül bir kuraklık tehlikesinin beklediğine dikkat çekiyor. Yağış bakımından ciddi bir kuraklık dönemi geçirildiğini yani yağmurmiktarında ciddi bir azalma olduğunu belirten Prof. Dr. Avcı, “Barajlardaki su seviyelerine baktığımızda yüzde 52’lere varan azalma var. Bu yıl kuraklık yaşanmaz ama yağış rejimi 2012’de de devamederse asıl kuraklık 2013’te görülür. Ölümcül bir tehlike söz konusu olur” dedi.

MELEN HER DERDE DEVA DEĞİL

Melen Suyu Projesi ile İstanbul’a destek sağlandığını, ancakMelen’deki su stokunu depolayacak barajın yapımının uzun süreceği için kuraklık tehlikesi karşısında çözümolamayacağını ifade eden Prof. Avcı şöyle konuştu: “Böyle bir barajın bitmesi 2 yıldan önce olmaz. Barajla birlikte ikinci boru hattının da tamamlanması zaman alacak. Melen her derde deva değil. Kurak dönemlerdeMelen’den gelen su da ciddi oranda azalır.” Barajlardaki doluluk oranında gözlenen düşmenin açık bir kuraklık göstergesi olduğunu ifade eden İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretimüyesi Prof. Dr.Mikdat Kadıoğlu ise, “Bariz bir kuraklık var. Kuraklık var mı yokmu diye tartışmanın birmanası yok. New York’ta olsamuhtemel riskler çok önceden görülüp planlanır. Ama bizde kuraklık belli bir seviyeye gelince tartışıyoruz. Yazın içeceğimiz suyla şimdi araba yıkıyorsak bunun geri dönüşümü yoktur. Bu senemevsimortalamalarında bir yağış görünüyor ancak La Lina yıllarında kuraklık görüldüğü için kurak geçecek gibi düşünmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Haber Türk