Dünya Hali

Üniversiteye Kayıtlar ‘Bit Pazarı’nı’ Canlandırdı

Üniversiteye kayıtların başlamasıyla, genellikle dar gelirlilerin ve tatilcilerin tercih ettiği ikinci el eşya piyasasında şimdilerde öğrenci hareketliliği yaşanıyor. Barınmak için özel ya da devlet yurtlarını tercih etmeyip evde tek veya..

Üniversiteye Kayıtlar ‘Bit Pazarı’nı’ Canlandırdı

Üniversiteye kayıtların başlamasıyla, genellikle dar gelirlilerin ve tatilcilerin tercih ettiği ikinci el eşya piyasasında şimdilerde öğrenci hareketliliği yaşanıyor.

Barınmak için özel ya da devlet yurtlarını tercih etmeyip evde tek veya bir kaç arkadaşıyla beraber kalmak isteyen üniversite öğrencileri, ikinci el ev eşyası ve spot ürünler satan iş merkezlerini canlandırdı.

Adana’daki ikinci el ev eşyası ve spot ürünlerin satıldığı iş yerlerinin bulunduğu Kocavezir İş Merkezi esnaflarından Turgut Sidar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ödeme sıkıntısı yaşayan mağaza sahiplerinin ürününü değerinin altında peşin fiyata spotçulara satarak nakit ihtiyacını giderdiklerini söyledi.

Bu nedenle spot piyasasında ürünlerin değerinin daha altında satışının yapıldığını anlatan Sidar, genellikle dar gelirlilerin, evlenen çiftlerin ve tatilcilerin spot eşyalara yoğun ilgi gösterdiklerini ifade etti.

Sidar, yaz döneminde düğün yapacak çiftlerin bu ürünlere yoğun ilgi gösterdiğini anlatarak, şunları kaydetti:

”Ramazan dolayısıyla işlerimiz azalmıştı. Ancak bayramın ardından düğünlerin tekrar başlaması ve üniversite kayıtlarının başlaması işlerimizi yeniden hareketlendirdi. Müşteri kitlemizi genellikle dar kesim oluşturuyor. Öğrencilerin yapacakları alışverişler ile işlerimiz canlanıyor. Kayıt dönemi ikinci el ve spot eşya piyasasında satışları yarı yarıya artırdı.”

KANEPE, SU ISITICISI, BEZ GARDIROP

Sidar, öğrencilerin ikinci el ve spot piyasasında ihtiyaçlarını mağazalara göre yüzde 50 oranında daha ucuza karşılayabileceklerini belirterek, öğrencilerin en çok kanepe, su ısıtıcısı ve portatif bez gardırop tercih ettiğini kaydetti.

İkinci el ve spot ürünlerin satışını yapan Muzaffer Bilek ise son günlerde alışverişlerde bir hareketlilik yaşandığını vurgulayarak, öğrencilerin bütçelerine göre ikinci el veya sıfır ürünleri tercih ettiklerini kaydetti.

Bilek, satışların ilerleyen günlerde daha da artmasını beklediklerini belirterek, isteyenlere servis garantili satış da yaptıklarını söyledi.

Adana’daki ikinci el eşya satan mağazalardan alışveriş yapan ve bu yıl Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’ne kayıt yaptıran Ebubekir Aslan da, ucuz olduğu bu tür yerlerden alışveriş yapmak istediğini kaydetti.

Küçük ev aletleri almak istediğini belirten Aslan, ”Dışarıdaki mağazalara göre burası çok uygun. İhtiyacım olan ürünü uygun fiyata buradan alacağım” dedi.

TV 70 TL, FIRIN 90 TL’DEN SATILIYOR

İş merkezinde ikinci el buzdolabı 200-350 TL, çamaşır makinesi 150-300 TL, bulaşık makinesi 200-300 TL, fırın 90-100 TL, 37 ekran TV 70-100 TL, kanepe 70-80 TL arasındaki fiyatlardan satılıyor.

Spot piyasasında ise buzdolabı özelliklerine göre 600-900 TL, çamaşır makinesi 400-600 TL, 37 ekran TV’ler 130-150 TL, 82 ekran LCD TV 600-750 TL, bulaşık makinesi 400-500 TL, fırınlı ocaklar 180-200 TL, set üstü ocak 40-120 TL kanepeler 150-300 TL, uydu cihazı 35-100 TL, portatif bez gardırop ise 30-35 TL arasında satışa sunuluyor.

Pazarlık imkanının da bulunduğu spot ve ikinci el ürünlerde çok sayıda çeşidi bir arada bulmak mümkün.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL